WOLMED ŁÓDZKIE

Na chorobę Parkinsona, będącą jedną z najczęstszych chorób układu nerwowego, cierpi ok. 80 tysięcy Polaków. Jej objawy pojawiają się zazwyczaj między 50. a 60. rokiem życia, ale są też przypadki zachorowań osób młodszych, które nie skończyły 40. lat. Jakie są przyczyny choroby Parkinsona? Czy może być dziedziczona? Na czym polega leczenie?

Objawy w bardzo wczesnym stadium choroby Parkinsona są niezwykle rzadkie. Nic więc dziwnego, że mogą być przeoczone przez najbliższych. Stopniowo narastają w ciągu kilku lat. Jest to przede wszystkim spowolnienie ruchów, drżenie rąk, w niektórych przypadkach także nóg oraz pochylenie sylwetki. Taka niezgrabność w ruchach to zazwyczaj jedna z przyczyn, dla których pacjenci pojawiają się u lekarza. Martwi ich trudność z wykonaniem prostych czynności, jak wstanie z krzesła, niemożność zachowania równowagi. Niepokojące objawy, których pojawienie się do tej pory kładli na karb wieku, zaczynają nabierać innego znaczenia. W wielu przypadkach ich występowanie potwierdza zdiagnozowanie choroby Parkinsona. A wiąże się ona także ze sztywnością mięśni, brakiem występowania mimiki twarzy, cichą mową.

Przyczyny i objawy choroby Parkinsona

W chorobie Parkinsona dochodzi do obumierania komórek wytwarzających dopaminę, odpowiedzialną za koordynację czynności ruchowych. Charakterystyczne w przypadku tej choroby jest to, że pacjent zachowuje sprawność umysłową, co sprawia, że jest on świadom postępów choroby i przez to bardziej cierpi. Także psychicznie. Stany depresyjne u osób z chorobą Parkinsona wcale nie należą do rzadkości – pacjenci zamykają się własnym świecie, nierzadko cierpią też na bezsenność. Choroba ta jest nieuleczalna – istnieje natomiast wiele leków, które spowalniają jej przebieg. Do tej pory nie udało się określić, z jakiego powodu w organizmie człowieka pojawiają się czynniki, które powodują zmiany zwyrodnieniowe. Można jednak stwierdzić, że część z nich to czynniki genetyczne. Rozpoznanie choroby, ze względu na brak jednego definitywnego testu czy metody diagnostycznej, odbywa się na podstawie jej klinicznych objawów. Jednak ze względu na to, że podobne objawy mogą występować przy innych chorobach, czasem może dojść do błędów diagnostycznych.

Leczenie choroby Parkinsona

Poza regularnymi wizytami u lekarza specjalisty, który dobierze najbardziej odpowiednie leki dla pacjenta cierpiącego na chorobę Parkinsona, chory będzie wymagać opieki najbliższych. I na to rodzina powinna się przygotować. Poza objawami motorycznymi może też wystąpić depresja, lęk napadowy, omamy, czy fobia społeczna. To wymaga z kolei współpracy lekarzy neurologa i psychiatry, który będzie mógł wprowadzić leki psychotropowe. Warto dodać, że u osób z chorobą Parkinsona zaleca się też rehabilitację ruchową. Dobroczynny wpływ ma fizykoterapia oraz zabiegi lecznicze: masaż, gimnastyka i pływanie oraz terapia mowy. Ważne, by rodzina osoby chorej wiedziała, że w niektórych przypadkach, w zaawansowanym stadium choroby, mogą wystąpić objawy otępienne (zespół otępienny jest zespołem objawów wywołanych chorobą mózgu). Ma postępujący przebieg i wpływa na zaburzenia myślenia, orientację, pamięć czy zdolność uczenia się. Nasze społeczeństwo się starzeje, osób w starszym wieku jest coraz więcej, stąd i liczba pacjentów cierpiących na chorobę Parkinsona, niestety, będzie rosła.

* Powyższa porada jest sugestią i nie zastępuje wizyty u specjalisty. W przypadku problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Zdj. pixabay.com