WOLMED ŁÓDZKIE

Sen jest jedną z podstawowych biologicznych potrzeb człowieka. Gdy dojdzie do jego zaburzeń, zmniejsza się odporność organizmu – spada koncentracja, rośnie apatia i ogólna drażliwość. Brak snu może przyczyniać się  do powstawania stanów depresyjnych i innych zaburzeń na tle psychicznym. Co więc robić, by lepiej spać?

Przespana noc – lepszy dzień

W pierwszej kolejności należy zadbać o prawidłową higienę snu. Wskazane jest, aby kłaść się mniej więcej o stałych porach, a – co za tym idzie – prowadzić w miarę regularny tryb życia. Badania potwierdzają, że dobry sen trwa od 7 do 9 godzin. Pomieszczenie, w którym śpimy, powinno być zaciemnione, dobrze przewietrzone i ciche. Bardzo ważne jest, aby minimum dwie godziny przed snem nie korzystać z urządzeń emitujących niebieskie światło: laptopa, tabletu, telewizora i oczywiście smartfona, w towarzystwie którego wiele osób zasypia. Tego typu urządzenia i światło przez nie emitowane pobudzają szyszynkę w mózgu, hamują uwalnianie melatoniny i zaburzają sen. Reasumując, przed snem należy się odprężyć i wyciszyć, przygotować organizm na nadchodzący odpoczynek. Kąpiel, dobra książka czy relaksacyjna muzyka są w tym przypadku jak najbardziej wskazane.

Lekkostrawna kolacja

Warto pamiętać, że sypialnia i znajdują się w niej łóżko nie są dobrym miejscem do spożywania posiłków czy odpisywania na maile. A skoro jesteśmy już przy posiłku, kolację, najlepiej lekkostrawną, najlepiej zjeść min. dwie godziny przed snem, by dać organizmowi czas  na jej strawienie. Aby lepiej spać,należy też wyeliminować wieczorem mocną kawę, herbatę, alkohol i słodkie przekąski.

Tabletka na sen?

Wiele osób, nie radząc sobie z zaburzeniami snu, na własną rękę sięga po leki nasenne. Ich regularne stosowanie sprawia, że organizm przyzwyczaja się do ich obecności, wytwarza na nie tolerancję, która staje się jest niczym innym, jak uzależnieniem.

* Powyższa porada jest sugestią i nie zastępuje wizyty u specjalisty. W przypadku problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.