WOLMED ŁÓDZKIE

Wolmed to prywatny ośrodek leczenia uzależnień. Nasi pacjenci mogą skorzystać naturalnych form leczenia i relaksu.


MASAŻ

Masaż jest jedną z najstarszych naturalnych form leczenia oraz relaksacji. W naszym ośrodku szczególne miejsce zajmuje masaż relaksacyjny – będący swoistym lekarstwem na codzienne zmęczenie, stres i przepracowanie. Masowanie, głaskanie, oklepywanie i rozcieranie miejsc, które są bolesne i problematyczne, pozwoli nam osiągnąć efekt odprężenia zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym. Masaż olejkami eterycznymi działa uspokajająco, odprężająco. Dzięki redukcji bólu i napięcia mięśniowego zabieg wycisza negatywne emocje, poprawia samopoczucie i dodaje energii.

LAMPA SOLLUX

Lampa Sollux – elektryczna lampa terapeutyczna, wyposażona w szklane filtry (niebieski i czerwony), emituje podczerwone promieniowanie, które wykorzystywane jest w fizjoterapii do zabiegów światłoleczniczych i ciepłoleczniczych. Stosowana jest przy dolegliwościach bólowych, zmianach skórnych i zaburzeniach krążenia. Promieniowanie – docierając w głąb tkanek – poprawia stopień ich ukrwienia, zmniejsza napięcie mięśniowe i łagodzi ból. Zabiegi z wykorzystaniem lampy sollux można stosować w przypadku:

 • bólów kręgosłupa

 • stanów zapalnych nerwów i stawów

 • dolegliwości spowodowanych stłuczeniem bądź skręceniem

 • przykurczy mięśni

Badania wykazały, że lampa sollux jest pomocna w leczeniu depresji. Dzięki promieniowaniu tkanki są bardziej rozgrzane, rozszerzają się więc naczynia krwionośne. Dodatkowo dochodzi do redukcji napięcia mięśniowego i przyspieszenia przemiany materii.

FOTOTERAPIA

Fototerapia, czyli terapia światłem, to dość nowa metoda pomocna w leczeniu depresji. Badacze próbują określić efektywność metody także przy innych schorzeniach, np. bulimii czy zaburzeniach snu. Najprawdopodobniej działanie fototerapii jest związane z wewnętrznym zegarem biologicznym, zlokalizowanym w przedniej części podwzgórza, zwanym jądrem nadwzrokowym. Fototerapia polega na regularnej ekspozycji na jasne światło emitowane przez lampę, która znajduje się w odległości ok. 30-90 cm od pacjenta. W tym czasie pacjent np. czyta, nie powinien natomiast wpatrywać się w lampę. Przeciwwskazaniem do korzystania z lampy mogą być poważne schorzenia narządu wzroku, głównie siatkówki, stąd konieczność wcześniejszej konsultacji z okulistą. Dotyczy to również osób chorujących na cukrzycę, która może wiązać się z uszkodzeniem siatkówki.

Skuteczność fototerapii w sezonowych zaburzeniach nastroju jest podobna do leków przeciwdepresyjnych i według badaczy sięga około 60-75%. Fototerapia jest tym skuteczniejsza, im silniejsze światło jest emitowane.

JONOFOREZA

Jonoforeza jest zabiegiem, który polega na wprowadzeniu w chore miejsce na ciele lekarstwa – następnie jego wchłanianie przyspiesza się za pomocą przepływu prądu stałego. Zabieg trwa ok. 10 minut i nie powoduje dolegliwości bólowych. Uczucie, jakiego doświadczają pacjenci po przyłożeniu elektrod, porównywane jest do mrowienia. Jonoforezę stosuje się:

 • przy zaburzeniach zrastania się kości
 • nerwobólach

 • po urazach

 • zwyrodnieniach stawów

 

Zabieg polega na posmarowaniu chorego miejsca roztworem z odpowiednio dobranym lekiem. Po obu stronach zostają umieszczone elektrody, a całość jest bandażowana. Wówczas uruchamiane jest urządzenie generujące prąd stały. Gdy prąd płynie z jednej elektrody do drugiej, dochodzi do wchłaniania leku przez skórę. Trwa to kilka minut.

ULTRADŹWIĘKI

Ultradźwięki to inaczej mówiąc mikromasaż tkanek, wykonywany za pomocą specjalnego urządzenia. To oddziaływanie poprzez skórę na głębiej położone struktury ciała fali ultradźwiękowej – mechanicznej, akustycznej, o częstotliwości powyżej granicy słyszalności – po to, by uzyskać efekty terapeutyczne, głównie przeciwbólowy. W czasie zabiegu pojawia się też efekt cieplny, który wywołuje wzmożoną dyfuzję wewnątrz komórki i w przestrzeniach wewnątrzkomórkowych, poprawia się ukrwienie, nasilone zostają procesy. Regularne zabiegi pozwalają na zmniejszenie dolegliwości bólowych i łagodzenie stanów przeciwzapalnych. Rozluźniają przetrenowane mięśnie, przyspieszają gojenie się ran, pobudzają tkanki do regeneracji.

Z ultradźwięków można korzystać w przypadku:

 • chorób zwyrodnieniowych kręgosłupa i stawów

 • stanów pourazowych

 • chorób reumatycznych

 • leczenia obrzęków o charakterze limfatycznym

 • leczenia przykurczów, blizn, krwiaków