W tym roku październik był miesiącem świadomości ADHD (ang. attention deficit hyperactivity disorder – zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi). Z tej okazji reagując na potrzeby pacjentów, wdrażamy do naszej oferty diagnostykę ADHD dla osób dorosłych w Klinice Wolmed.
W związku z Miesiącem Świadomości ADHD (jednym z najczęstszych zaburzeń neurorozwojowych), należy wspomnieć, że dotychczas bywało częściej diagnozowane u dzieci, mniej u osób dorosłych. Szacuje się, iż obecnie może dotyczyć około 10 % naszego społeczeństwa. Osoby, które mają ADHD cechuje inny od typowego sposób funkcjonowania układu nerwowego, inaczej pracuje mózg. W inny sposób działają procesy przetwarzania informacji, inaczej zorganizowanie są procesy regulacyjne, planowania, hamowania reakcji. Diagnostyka służy poprawie jakości życia pacjenta poprzez wskazanie działań zaradczych, korygujących, wspomagających pacjenta w różnych obszarach życia. Szczególnie to istotne w związku z różnymi, współistniejącycmi trudnościami, które mogą istnieć równolegle z ADHD lub być jego następstwem oraz dotychczasowym sposobem radzenia sobie.
Po co diagnostyka w kierunku ADHD?
Często wśród społeczeństwa osoby funkcjonujące z trudnościami z koncentracją, mające trudności na skupieniu się podczas rozmów z innymi, mające problemy z ukończeniem rozpoczętych zadań bywają źle odbierane przez otoczenie. Są spostrzegane jako osoby roztrzepane, wykazujące pewne zachowania ze złośliwości, co w konsekwencji jest krzywdzące, jeśli rozpatrujemy je jako charakterystyczne objawy ADHD. Osoba dorosła może wytworzyć na podstawie takich doświadczeń negatywny obraz siebie, co z kolei przekładać się może na podejmowanie niekonstruktywnych działań w celu zapanowania nad trudnościami i ich konsekwencjami. Na przestrzeni lat takie problemy mogą przybierać różną postać, prowadzić do przyczyniania się rozwoju zaburzeń i trudności zdrowia psychicznego uwidaczniane w zaburzeniach lękowych, depresyjnych, uzależnieniach, zaburzeniach osobowości, które nierzadko mogą współwystępować równolegle obok ADHD.
Objawy ADHD widoczne u dorosłego (pojawiając się również w dzieciństwie) to problemy z koncentracją, objawiające się między innymi gubieniem przedmiotów, roztargnieniem, zapominaniem, popełnianiem błędów wynikających z braku skupienia.
Nadaktywność może uwidaczniać się w tym, że osoba nieustannie porusza się, nawet podczas siedzenia na krześle, potrzebuje bawić się nieustannie różnymi przedmiotami. Dużo mówi, pomija odbierane komunikaty od rozmówcy, bardzo często zmienia pozycję.
Impulsywność może charakteryzować się przerywaniem innym ich wypowiedzi, trudnością w odczekaniu na swoją kolej, dominowanie podczas rozmowy. Widoczna impulsywność bywa również w skłonnościach do narzucania się innym.
Od najmłodszych lat pacjenci słyszą wiele krytycznych uwag na temat siebie, swojego zachowania i nabierają przekonania, że to prawda. Istotna w życiu dorosłym może okazać diagnostyka, która pomoże znormalizować obecne funkcjonowanie w dorosłości i wprowadzić działania korygujące.
Psychologiczna diagnoza ADHD u osób dorosłych stanowi wsparcie w postawieniu diagnozy przez lekarza psychiatrę. Po uzyskaniu informacji zwrotnych z przeprowadzonego wywiadu i innych narzędzi diagnostycznych, psycholog omawia z pacjentem diagnozę i wytycza wspólnie kierunek dalszych działań. Mają one pomóc w zmianie funkcjonowanie i poprawie jakości życia.
Zdjęcie ze strony: https://pixabay.com/pl/illustrations/adhd-zaburzenia-neurorozwojowe-6625725/
*Powyższa porada jest sugestią i nie zastępuje wizyty u specjalisty. W przypadku problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.