WOLMED ŁÓDZKIE

Postawa asertywna to pożądana cecha zarówno w życiu codziennym, jak i zawodowym. Uleganie presji otoczenia nie zawsze wychodzi nam na dobre. Odpowiedni trening stanowczego postępowania może istotnie wpłynąć na własną samoocenę i pozytywnie oddziaływać na postrzeganie nas przez innych.

Asertywne zachowanie to wciąż rzadkość. Lęk przed utratą pracy, sympatii czy niechęć do wywoływania konfliktów powodują, że częściej wybieramy „bezpieczną”, bierną postawę. Wiele osób nie potrafi powiedzieć „nie” i cierpi dla tzw. „świętego spokoju”, w rezultacie ich życie staje się trudne, przynosi zmęczenie i upokorzenie.

Osoby uległe nie protestują przed narzucanymi nadmiernymi obowiązkami, nie potrafią zawalczyć o swoje. Po jakimś czasie może w końcu pojawić się w nich wewnętrzny dysonans, związany z działaniem wbrew sobie, a wraz z nim niekontrolowane wybuchy złości czy agresji, dolegliwości somatyczne (np. zaburzenia snu czy różnego rodzaju dolegliwości bólowe), a nawet stany depresyjne.

 

Nierzadko asertywność kojarzy się z brakiem kultury, oznaką złośliwości i nieuprzejmości. Tymczasem taka postawa to umiejętność wyrażania własnych poglądów, opinii i pragnień w sposób bezpośredni, uczciwy, ale też stanowczy, z poszanowaniem praw i godności rozmówcy. Warto samodzielnie podejmować decyzje, niewymuszone przez okoliczności zewnętrzne, a będące w zgodzie z nami samymi. W jaki więc sposób zwiększyć swoją asertywność?

img2Określ własne granice

W relacjach zarówno prywatnych, jak i zawodowych warto wyznaczyć granice. Dobrze jest informować innych, czego oczekujemy i czego mogą oczekiwać od nas. Należy jasno komunikować, gdy czujemy się np. wykorzystywani lub gdy ktoś wymaga od nas zbyt wiele. Warto pozwolić drugiej stronie zrozumieć nasze potrzeby i oczekiwania.
 


Ustalaj priorytety i czas

Jeśli ze względu na brak czasu spowodowany innymi obowiązkami, nie jesteś w stanie podjąć się jakiegoś zadania, nie obawiaj się powiedzieć o tym głośno.
 

Trenuj!

Ćwicz asertywność wśród bliskich i znajomych, łatwiej będzie Ci wyrażać swoje zdanie w mniej znanym gronie.

 

Bądź przekonany do swoich decyzji i myśli

Pewność siebie i stanowczość to cechy, które w połączeniu z tolerancją, konsekwencją i odwagą gwarantują sukces na każdej płaszczyźnie.

Asertywność nie jest cechą wrodzoną tylko taką, którą warto wypracować i rozwijać każdego dnia. Dzięki niej możliwa jest komunikacja, w której otwarcie i stanowczo (nie raniąc przy tym innych), wyrażamy własne stanowisko. Bycie w zgodzie z własnymi decyzjami zapewni szacunek do samego siebie, zbuduje wartościowe relacje i pozwoli uniknąć wielu stresów i nieporozumień.

*Powyższa porada jest sugestią i nie zastępuje wizyty u specjalisty. W przypadku problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.