Wolmed – ośrodek leczenia uzależnień. Nasze główne usługi to leczenie alkoholizmu, narkomanii, depresji, nerwic i psychoterapia.

CHORÓB PSYCHICZNYCH NIE NALEŻY SIĘ BAĆ 

Zauważyłeś, że bliska Ci osoba wyraźnie traci chęć do życia. Bywają dni, kiedy od rana do wieczora nie wychodzi z łóżka, czuje się odsunięta przez znajomych, wydaje jej się, że współpracownicy obgadują ją na każdym kroku, czasem mówi bardzo dziwne rzeczy… Ale bywa tak, że wpada w euforię, przez pół dnia robi zakupy w galerii, albo idzie do dyskoteki. Zaczynasz się martwić, bo w rodzinie były przypadki chorób psychicznych i chcesz się upewnić, czy i ona nie ma pierwszych objawów…

Zaburzenia myślenia, zmiany uczuciowe, czy wycofanie się z życia nie w każdymprzypadku będą symptomem rozwijającej się choroby psychicznej. Jednak gdy wśród objawów pojawią się urojenia, czyli fałszywe przekonanie o zaistnieniu jakichś faktów bądź sytuacji, albo omamy – nieprawdziwe doznania zmysłowe, to jest już powód do niepokoju. Osoba chorująca psychicznie ma znaczne zaburzenia myślenia, a tok jej myśli jest zdezorganizowany i chaotyczny. Rozmowa z nią do łatwych nie należy – nikt nie jest w stanie nadążyć za przeskakującymi wątkami rozmów, które nie łączą się ze sobą.

choroby psychiczne nr 5

Pierwszymi osobami, które dostrzegą zmiany zachowania są oczywiście najbliżsi osoby
chorej. Gdy rodzina zauważy niepokojące zachowanie, na początku sama będzie starała się w jakiś sposób zdiagnozować bliską osobę. To niesie ze sobą niebezpieczeństwo, że fałszywie zinterpretuje jej zachowania i zmieniające się stany uczuciowe. Dlatego, w celu zdiagnozowania pacjenta, niezbędna jest konsultacja psychiatryczna lub psychologiczna. I nie należy z nią zwlekać, zwłaszcza, gdy u osoby chorej pojawią się myśli samobójcze.

Z badań wynika, że 50% przypadków chorób umysłowych zaczyna się w wieku 14 lat, a 75% u 24-latków.

Objawów, jakie mogą zaniepokoić i skłonić nas do podjęcia interwencji u lekarza psychiatry jest wiele. Z jednej strony taka osoba stanie się apatyczna, wycofana z życia społecznego, zaczyna unikać kontaktu z innymi, będzie mieć poczucie nierealności (odłączenia od otoczenia), z drugiej można będzie dostrzec zmiany w jej sposobie myślenia, percepcji, a nawet inteligencji. Wystąpią problemy z koncentracją, pamięcią, logicznym myśleniem i mową. Samo zachowanie wyda się zbyt nerwowe, podejrzliwe, nietypowe i osobliwe. Mogą także występować bezsenność, zaburzenia odżywiania, zmiany nastroju i uczuć. Są to objawy towarzyszące różnym zaburzeniom charakterystycznym dla choroby psychicznej, ale nie oznacza to, że wszystkie będą występować u jednej osoby. Stąd tak ważne zainteresowanie zmianą w jej zachowaniu i konieczność jak najszybszej konsultacji z lekarzem psychiatrą. Zwłaszcza, jeśli pojawi się agresja wobec innych osób lub wręcz myśli samobójcze.

PORADA LEKARZA. DLACZEGO POTRZEBNA?

Wczesna interwencja lekarza może zmniejszyć objawy choroby lub wręcz spowodować jej zatrzymanie. Nawet ta sama choroba u różnych pacjentów będzie mieć inne objawy, może wymagać zastosowania innych farmaceutyków, odmienne będą też rokowania, przebieg leczenia oraz psychoterapii. Każdy pacjent wymaga indywidualnego holistycznego podejścia i kompleksowego leczenia. A jest ono niezmiernie istotne, ponieważ każda choroba psychiczna wpływa na myśli i zachowanie bliskich nam osób, powoduje łagodne lub ciężkie zaburzenia w zachowaniu, myślach, uczuciach. W konsekwencji uniemożliwia wykonywanie codziennych czynności, z pracą i nauką włącznie –  w pewien sposób wyklucza z życia społecznego.

DLACZEGO CHORUJEMY?

Przyczyny zachorowań są różne. Przede wszystkim choroba psychiczna może być dziedziczona. Różne problemy ze zdrowiem psychicznym mogą być spowodowane reakcją na stres lub też wynikać z biochemicznych zaburzeń równowagi psychicznej. Chorób psychicznych nie należy się bać. Zrozumiałe jest, że zmiana zachowania naszych bliskich niepokoi, w niektórych przypadkach może nawet przerażać. Na szczęście leki nowej generacji, o przyjmowaniu których decyduje lekarz psychiatra, w wielu przypadkach przynoszą świetne rezultaty i w połączeniu z psychoterapią decydują o wyleczeniu.

* Powyższa porada jest sugestią i nie zastępuje wizyty u specjalisty. W przypadku problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.