WOLMED ŁÓDZKIE

Choroba Alzheimera – bliski zaczyna mieć luki w pamięci, zaburzenia nastroju i funkcji poznawczych oraz zaburzenia osobowości. A to nie jedyne objawy tej choroby. Na co zwrócić uwagę, by w porę zareagować i udać się na wizytę do lekarza specjalisty? O tym na naszym Blogu.

Bardzo wiele osób, które dowiedziały się, że u członka ich rodziny zdiagnozowano chorobę Alheimera, kojarzy ją przede wszystkim z zaburzeniami pamięci. Jednak lista objawów jest dużo dłuższa. To też zmiany nastroju, zaburzenia funkcji poznawczych oraz osobowości i zachowania. Często występują zaburzenia koncentracji, kłopoty z wypowiadaniem się, osobie chorej zaczyna brakować odpowiednich słów. Charakterystyczne jest też zmęczenie, a w początkowej fazie pojawiają się też objawy charakterystyczne dla depresji, jak na przykład obniżenie nastroju. W kolejnych etapach dochodzą dezorientacja, zagubienie, lęk, niepokój, a nawet agresja.

Alzheimer jest degeneracyjną chorobą ośrodkowego układu nerwowego, której towarzyszy otępienie. W Polsce cierpi na nią ok. 250 tysięcy osób. Nie wszyscy w początkowym stadium choroby są prawidłowo diagnozowani. Bardzo często objawy związane z zaburzeniami pamięci u osób starszych są przypisywane podeszłemu wiekowi. Samej choroby nie da się zatrzymać. Natomiast odpowiednie dobranie nowoczesnych leków w jej różnych fazach oraz odpowiednia terapia mogą znacznie złagodzić jej skutki i przywrócić pacjenta do właściwej sprawności. O sukcesie leczenia i terapii można mówić wówczas, gdy stan pacjenta się nie pogarsza bądź proces ten uda się spowolnić.

W leczeniu początkowym stosowane są m.in. leki z acetylocholiną, która jest tzw. neuroprzekaźnikiem. Zawierają one substancję chemiczną odpowiedzialną za przekazywanie informacji pomiędzy komórkami mózgu – neuronami. A to przecież warunkuje prawidłowe funkcjonowanie mózgu – zapamiętywanie i uczenie się. W procesie leczenia osoby z chorobą Alzheimera niezmiernie istotne jest też odpowiednie wsparcie jej opiekunów, którzy potrzebują porady i rzeczowych informacji dotyczących opieki nad chorym. To jest niezmiernie trudne, wymaga wysiłku psychicznego i fizycznego. Nie jest rzadkością, gdy bliscy osoby chorej popadają w depresję, żyjąc w ciągłym stresie. W pewnym momencie sami mogą potrzebować pomocy.

Zdj. www.pixabay.com

* Powyższa porada jest sugestią i nie zastępuje wizyty u specjalisty. W przypadku problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.