WOLMED ŁÓDZKIE

Regularne picie alkoholu, nawet w niedużych ilościach, może być niepokojące. Zarówno w każdy weekend, jak i codziennie, w niewielkich dawkach. Przez wiele miesięcy oznaki uzależnienia mogą być zupełnie niedostrzegalne. Pewne jest natomiast, że organizm do alkoholu zacznie się przyzwyczajać i, co za tym idzie, z czasem zwiększy się tolerancja na procentowe trunki.

O kimś, kto może dużo wypić, zazwyczaj mówimy, że ma mocną głowę. W rezultacie jest tak, że dana osoba musi zwiększać dawki alkoholu, by osiągnąć oczekiwany stan zrelaksowania umysłu i rozluźnienia mięśni. Jest też inny sygnał – rosnące zainteresowanie piciem. Oczekiwanie z niecierpliwością okazji, które wiążą się ze spożywaniem alkoholu. Natomiast osoba uzależniona będzie kwestionować fakt, że jej picie stało się problemem. Objaw ten, zwany zaprzeczeniem, jest zawsze obecny w chorobie alkoholowej.

CZY KAŻDY MUSI SIĘ UZALEŻNIĆ?

Nie każda osoba, która pije regularnie, musi uzależnić się od alkoholu. Są jednak pewne standardy, określone przez WHO, określane jako bezpieczne picie. I tak, dla kobiet, jest to jedna do dwóch dawek alkoholu dziennie, ale maksymalnie przez 5 dni w tygodniu. Dawka to 10 g czystego alkoholu – czyli ok. 300 ml piwa, 100 ml wina lub 30 ml wódki. W przypadku mężczyzn ta ilość wynosi od 2 do 4 dawek dziennie. Przerwa w piciu jest istotna, bowiem picie każdego dnia sprawia, że organizm do alkoholu się przyzwyczaja, a człowiek wpada w tolerancję picia i żąda coraz większych dawek lub mocniejszych trunków. Warto sobie odpowiedzieć na pytanie, czy z powodu alkoholu dochodzi do zaniedbań w życiu rodzinnym bądź zawodowym.

Warto spróbować rozmowy z psychoterapeutą uzależnień, który pomoże zrozumieć, dlaczego alkohol stał się tak ważny w naszym życiu.

TERAPIA WAŻNYM KROKIEM W CHOROBIE ALKOHOLOWEJ

Terapia w leczeniu alkoholizmu polega na wypracowaniu skutecznych schematów zachowań i dokonaniu poważnych zmian w psychice, dzięki pracy własnej z terapeutą uzależnień.

Jedną z najskuteczniejszych i najczęściej stosowanych metod terapeutycznych przy uzależnieniu od alkoholu jest Program Dwunastu Kroków opracowany przez struktury AA (Anonimowych Alkoholików), który jest wspierany przez terapię indywidualną i grupową. Zadaniem specjalisty jest wypracowanie u osoby uzależnionej nowych postaw, przyzwyczajeń, a także budowaniu pozytywnej relacji z samym sobą oraz innymi ludźmi. Jest to możliwe po uprzednim znalezieniu wraz terapeutą przyczyn uzależnienia i poznanie jego mechanizmów. Terapia w ośrodku trwa minimum 4 tygodnie, a po jej zakończeniu chory powinien uczestniczyć w regularnych spotkaniach grupy Anonimowych Alkoholików, by podtrzymywać życie w trzeźwości.


* Powyższa porada jest sugestią i nie zastępuje wizyty u specjalisty. W przypadku problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

*Powyższa porada jest sugestią i nie zastępuje wizyty u specjalisty. W przypadku problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.