WOLMED ŁÓDZKIE

UZALEŻNIENIA KRZYŻOWE – CO TO?

Uzależnienie to silna i nabyta potrzeba fizyczna oraz psychiczna ciągłego zażywania jakiejś substancji chemicznej lub dokonywania nałogowych zachowań. Gdy alkoholizm łączy się z narkomanią, nadużywaniem leków, hazardem, czy nawet zakupoholizmem, wówczas mamy do czynienia z uzależnieniem krzyżowym, a jego leczenie musi być odpowiednio poprowadzone.

Uzależnienie krzyżowe to termin stosowany do opisywania zdolności jednej substancji do wytłumienia objawów zespołów abstynencyjnego, wywołanej odstawieniem innej substancji i podtrzymania stanu uzależnienia fizycznego. Coraz częściej osoby uzależnione zachowują abstynencję nawet przez kilka lat. Jednakże potem okazuje się, że w międzyczasie uzależnili się od innych środków zmieniających świadomość czy substancji psychoaktywnych.

W praktyce wygląda to tak, że po zakończonej terapii odwykowej, osoba wcześniej uzależniona przestaje pić, jednakże, aby wytrwać w abstynencji uzależnia się od innej substancji np. w zastępstwie alkoholu zaczyna nadużywać silnie uzależniające leki, które mogą być podawane tylko podczas profesjonalnego detoksu. Czasem sięga też po narkotyki. Lekarze często w takich przypadkach diagnozują psychozę czy objawy schizofrenii. Zdarza się, że pacjenci wcześniej zmagający się z nałogiem, uzależniają się też od leków nasennych czy tabletek uspokajających.

 

Uzależnienie behawioralne

Do specjalistów wracają też pacjenci, którzy wcześniej zmagali się z alkoholizmem, a teraz ich nałogiem stał się np. hazard czy zakupoholizm – potrzebę przyjmowania substancji psychofizycznych zastąpiła potrzeba osiągnięcia pożądanego stanu emocjonalnego. Nałogowa gra czy niekontrolowane zakupy dają im poczucie szczęścia, powodują znaczny dopływ dopaminy i endorfin.

 

Terapia przy uzależnieniach krzyżowych

img1Podczas leczenia pacjentów uzależnionych krzyżowo potrzeba znacznie więcej czasu na przepracowanie konkretnych zachowań i mechanizmów obronnych. Ważne, aby autorskie programy terapeutyczne – oprócz odpowiednio dobranej farmokoterapii i psychotorepii (indywidualnej i grupowej) były wspierane też przez nowoczesne metody leczenia np. muzykoterapię, relaksację, medytację czy biofeedback.

W każdej terapii, również podczas pracy z osobami borykającymi się z uzależnieniami krzyżowymi najważniejsze jest indywidualne podejście. Tylko odpowiednio dobrana terapia – w odniesieniu do konkretnego przypadku – jest w stanie przynieść zadowalające rezultaty.

Nasz prywatny ośrodek leczenia prowadzi terapię depresji, leczenie zaburzeń osobowości czy leczenie nerwicy.

*Powyższa porada jest sugestią i nie zastępuje wizyty u specjalisty. W przypadku problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.