WOLMED ŁÓDZKIE

Detoks poalkoholowy polega na oczyszczaniu organizmu z toksyn i szkodliwych substancji, które powstają w wyniku nadmiernej konsumpcji alkoholu. Detoksykacja jest istotnym etapem w procesie powrotu do zdrowia i równowagi po uzależnieniu od alkoholu. Głównym celem detoksu jest usunięcie alkoholu i jego metabolitów z organizmu oraz złagodzenie objawów zespołu odstawienia, które mogą wystąpić w tym czasie. Alkohol jest substancją toksyczną, która może uszkodzić narządy wewnętrzne, szczególnie przy długotrwałym i nadmiernym spożyciu. Objawy odstawienia alkoholowego są różnorodne i mogą obejmować drżenie rąk, nudności, zaburzenia snu, niepokój, nadmierne pocenie się oraz w niektórych przypadkach nawet drgawki. Detoks poalkoholowy ma na celu złagodzenie tych objawów, umożliwiając bezpieczne i kontrolowane przejście przez trudny okres.

W trakcie detoksu pacjent otrzymuje wsparcie farmakologiczne, dostosowane do jego aktualnego stanu zdrowia i reakcji organizmu na odstawienie alkoholu. Najczęściej stosowanymi lekami podczas detoksykacji są benzodiazepiny, które mają działanie uspokajające, przeciwlękowe oraz przeciwdrgawkowe. Pomagają one łagodzić objawy abstynencyjne, takie jak niepokój, drżenie, napięcie mięśniowe oraz ryzyko napadów padaczkowych. W przypadku pacjentów o wysokim ryzyku wystąpienia napadów padaczkowych, mogą być również przepisywane leki przeciwdrgawkowe.

Z uwagi na potencjalne uszkodzenie wątroby przez alkohol, lekarze często przepisują pacjentom leki mające na celu wspieranie jej funkcji, takie jak na przykład heparegen czy essentiale forte. W przypadku wystąpienia silnych nudności i wymiotów podczas detoksu, lekarz może zalecić stosowanie leków przeciwwymiotnych. Ważne jest również uzupełnianie elektrolitów, takich jak potas, sód i magnez. Przed rozpoczęciem detoksu w Klinice Wolmed, pacjent ma wykonywane badania laboratoryjne, a otrzymane wyniki pozwalają na dokładne ocenienie jego stanu zdrowia, uwzględnienie indywidualnych czynników ryzyka oraz objawów abstynencyjnych i podjęcie decyzji dotyczących farmakoterapii.

Detoks stanowi często pierwszy etap w procesie leczenia uzależnienia od alkoholu. Usunięcie alkoholu z organizmu i złagodzenie objawów odstawienia daje pacjentowi szansę na rozpoczęcie terapii. Terapeuta uzależnień może pomóc pacjentowi zrozumieć przyczyny i konsekwencje nadużywania alkoholu oraz rozwijać zdrowsze strategie radzenia sobie z trudnościami. Pacjent może skorzystać z terapii grupowej (np. podczas pobytu w ośrodku terapii uzależnień, jakim jest Klinika Wolmed), uczestniczyć w spotkaniach grup wsparcia, takich jak spotkania AA. Ważne jest zapewnienie sobie wsparcia społecznego, wymiana doświadczeń i uczenie się od innych osób w podobnej sytuacji. Ponadto, wiele programów leczenia alkoholizmu, oferuje edukację na temat skutków nadużywania alkoholu oraz naukę zdrowszych strategii radzenia sobie i umiejętności relacyjnych. W naszym ośrodku taką wiedzę pacjenci otrzymują uczestnicząc w wykładach oraz warsztatach terapeutycznych. Duże znaczenie ma też wsparcie rodziny, przyjaciół i bliskich osób, ponieważ tworzenie zdrowego, wspierającego środowiska może zwiększyć szanse na trwałą abstynencję. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić pacjentowi farmakologiczne wsparcie. Istnieją leki, które mogą pomóc zmniejszyć głody alkoholowe lub złagodzić niektóre objawy odstawienia.

Należy pamiętać, że każda osoba jest inna, a skuteczność metod leczenia może się różnić w zależności od indywidualnych potrzeb osoby uzależnionej. Długotrwała abstynencja i zachowanie zdrowia zazwyczaj wymagają zastosowania różnorodnych elementów terapeutycznych oraz pełnego zaangażowania w proces zdrowienia.

Zdj. www.pixabay.com/cocoparisienne

* Powyższa porada jest sugestią i nie zastępuje wizyty u specjalisty. W przypadku problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

*Powyższa porada jest sugestią i nie zastępuje wizyty u specjalisty. W przypadku problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.