WOLMED ŁÓDZKIE

Liczba chorych na COVID-19 w Polsce sukcesywnie rośnie, ale ze znacznie mniejszą dynamiką, niż chociażby we Włoszech czy Hiszpanii. Minister zdrowia oraz epidemiolodzy ostrzegają, że taki stan może trwać jeszcze przez najbliższe miesiące, w czasie których konieczne będzie zachowanie wszelkich środków ostrożności. I w tych warunkach rządzący zapowiadają stopniowe odmrażanie gospodarki. Wniosek jest taki, że w tej nowej rzeczywistości musimy nauczyć się żyć i funkcjonować. Polacy chorują nie tylko na COVID-19, wymagają pomocy w zakresie dziesiątek innych chorób i schorzeń – nie można bez końca odwlekać decyzji o udzieleniu im pomocy. Dotyczy to również leczenia uzależnień i chorób psychicznych.

CHCESZ SIĘ LECZYĆ? ZRÓB TO

Dla osoby uzależnionej, która chce się leczyć, nie ma znaczenia fakt, że wokół szaleje pandemia – dla niej liczy się TU u TERAZ. Podjęcie decyzji o podjęciu walki z nałogiem nie jest prostą sprawą, to nierzadko długofalowy proces, więc gdy takowa zapadnie, trzeba to wykorzystać. Wiele osób zadaje sobie jednak pytanie, czy to bezpieczne? Przecież większość placówek medycznych pracuje zdalnie, zwłaszcza specjalistycznych, lekarze udzielają teleporad, w szpitalach ograniczono przyjęcia pacjentów na zabiegi planowe i badania diagnostyczne. Jak w takim razie przebiega leczenie alkoholizmu?
Po wprowadzeniu ograniczeń i rekomendacjach NFZ o udzielaniu teleporad i wstrzymaniu przyjęć do szpitali, także w Klinice Wolmed zastosowano się do tych zaleceń. Jednak tuż po świętach, ze względu na ogromne zainteresowanie pacjentów, zapadła decyzja o wznowieniu pracy oddziału detoksykacyjnego. A kilka dni później – także oddziału leczenia uzależnień i psychiatrycznego. Opracowano specjalne procedury dotyczące reżimu sanitarnego. Pierwszą decyzją było stworzenie psychicznego komfortu pacjentom, którzy przebywają wyłącznie w jednoosobowych salach. Do ośrodka przyjmowane są wyłącznie osoby zdrowe, bez temperatury, kaszlu, duszności. Warunkiem jest też brak kontaktu w minionych 14 dniach z osobą chorą na COVID-19 oraz osobą przebywającą w kwarantannie. Personel jest zabezpieczony w odpowiednie elementy ochrony osobistej, a oddziały i sale pacjentów są regularnie dezynfekowane. Posiłki dostarczane są pacjentom do sal.

DETOKS OCZYSZCZA I WZMACNIA
detoks

Detoksykacja alkoholowa trwa minimum 3 doby, a decyzją lekarza może zostać przedłużona o jeden bądź dwa dni. Detoks alkoholowy to proces usuwania toksyn z organizmu, który odbywa się jednocześnie z odbudowywaniem odporności i dostarczeniem energii. Osoby uzależnione często ograniczają spożycie posiłków, zastępując je alkoholem. Zbyt małe ilości jedzenia oraz niszczenie cennych składników odżywczych przez alkohol sprawiają, że organizm jest podwójnie osłabiony. Etanol niszczy również glukozę, która dostarcza energii do walki z metabolitami. Detoks, czyli odtrucie alkoholowe, ma wyrównać poziom elektrolitów, glukozy i przygotować organizm do walki z „głodem”. Preparaty zazwyczaj komponuje lekarz ustalając niezbędne dla pacjenta składniki kroplówki. Detoks narkotykowy czy alkoholowy obejmuje podawanie płynów infuzyjnych, krystaloidów, witamin, brakujących elektrolitów oraz odpowiednio dobranych leków. Trwający kilka dni proces pozwala uzyskać zadowalające rezultaty i wysoką skuteczność.

NAJPIERW DETOKS, POTEM TERAPIA

Trzeba mieć jednak świadomość, że sam detoks nie wystarczy. Sprawia, że w organizmie zachodzą konieczne zmiany, ale nie w głowie uzależnionego. Dlatego tak łatwo wrócić mu do nałogu. By uniknąć tej pułapki, trzeba nastawić się na odbycie przynajmniej 4-tygodniowej terapii alkoholowej.
Osoba uzależniona jest podczas niej otoczona opieką lekarza i psychoterapeuty. Zaczyna uczyć się, czym jest choroba alkoholowa i jakie przemiany zachodzą w organizmie podczas długotrwałego picia. Rozmowy z terapeutą pozwalają na uzmysłowienie osobie uzależnionej, jak ogromnych spustoszeń w jej życiu dokonał alkohol. Pomocna jest też farmakoterapia zmniejszająca chęć napicia się alkoholu, łagodząca objawy tzw. „suchego kaca” oraz przedłużająca abstynencję.
Lekarz może zalecić podawanie odpowiednich leków, takich jak np. naltrekson, akamprozat i nalmefen.
Po zakończeniu terapii uzależniona od alkoholu osoba powinna pozostać pod opieką lekarza, bądź grupy terapeutycznej. Przy Klinice Wolmed pomocą służy prężnie działający ośrodek AA. Ponadto po zakończeniu leczenia w klinice pacjent może kontynuować leczenie terapeutyczne w Instytucie Zdrowia i Równowagi Psychicznej „Wolmed”, mieszczącym się przy ul. Opalowej 9 w Bełchatowie.

Istotna jest też dbałość o higienę psychicznego życia, aby w przyszłości nie ulegać pułapkom nałogu. W trzeźwieniu pomóc może cała rodzina. Dla osoby uzależnionej od alkoholu ogromną pokusą są imprezy, na których zazwyczaj jest alkohol. Dlatego najlepiej unikać takich spotkań. Skupić się na najbliższych, którym na trzeźwiejącym ojcu i mężu zależy najbardziej. To z ich strony wsparcie jest najbardziej pewne. Święta, zamiast przy stole, można spędzić na wyjeździe, gdzie wspólne spacery, czas spędzony razem z rodziną zastąpią siedzenie przy stole, na którym stoi alkohol, będący ogromną pokusą dla osoby uzależnionej. Jeśli wokół Pani męża są osoby nie stroniące od alkoholu, warto nawiązać nowe kontakty z osobami niepijącymi. Ważne jest, by mąż zorganizował sobie nowe źródła aktywności, nowe rozrywki, zainteresowania, by miał poczucie, że dla niego zaczęło się nowe życie, tak różne od tego, które prowadził do tej pory. Dbałość o higienę życia psychicznego jest niezmiernie ważna, by w przyszłości nie ulegać pułapkom nałogu. Będzie łatwiej, gdy skupi się na innych elementach – diecie, umiejętności relaksu, aktywności fizycznej i intelektualnej. W pokonywaniu głodu alkoholowego bardzo pomocna jest właściwa dieta, ograniczająca cukier, kofeinę i nikotynę, a także zmiana stylu życia, w którym istotne miejsce powinny zajmować ćwiczenia fizyczne, bo te wyzwalają endorfiny, zwane hormonami szczęścia. I to będzie zupełnie nowy aspekt życia osoby zmagającej się z chorobą alkoholową. Bo do tej pory stan zadowolenia, uczucie mocy i siły dawał mu alkohol. Teraz chodzi o to, by podobne informacje umysł rejestrował doznając innych przyjemności, takich jak stan zakochania, dobre jedzenie, sukces zawodowy, czy właśnie regularnie uprawiany sport. Dopiero po wprowadzeniu takich zmian w życie alkoholik zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, że zaczyna nowe życie, a przy pomocy bliskich jest w stanie zachować abstynencję. Zalecam też, aby po zakończeniu terapii taka osoba pozostawała pod opieką lekarza, bądź grupy terapeutycznej. W Klinice Wolmed pomocą służy prężnie działający prywatny ośrodek leczenia uzależnień.

* Ten artykuł nie stanowi porady medycznej. Nie sugeruje on, ani nie promuje żadnej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy skontaktować się z lekarzem.

 

*Powyższa porada jest sugestią i nie zastępuje wizyty u specjalisty. W przypadku problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.