WOLMED ŁÓDZKIE

Dopalacze wciąż zajmują wysokie miejsce na niechlubnej liście groźnych dla zdrowia i życia człowieka środków psychoaktywnych. Najczęściej po tego typu substancje sięgają ludzie młodzi. Dopalacze są przez nich utożsamiane z luzem, relaksem, sposobem na dobrą zabawę.

W rzeczywistości w dopalaczach znajdują się substancje szkodliwe, które mogą doprowadzić do licznych powikłań zdrowotnych i hospitalizacji. Dopalacze zawierają m.in.: benzylopiperazyny, syntetyczne kanabinoidy, mefedron, mieszanki ziołowe czy tzw. fly agaric. To nic innego jak substancje psychoaktywne, naturalne lub syntetyczne, działające na ośrodkowy układ nerwowy, powodując efekt narkotyczny.

 

Dlaczego sięgamy po dopalacze?

Ludzie, szczególnie ci młodzi, sięgają po dopalacze z różnych powodów. Są to powody o podłożu osobowościowym i środowiskowym, takie jak:

 • wpływ grupy rówieśniczej,
 • ciekawość,
 • próba ucieczki od problemów,
 • deficyty emocjonalne,
 • niski poziom tolerancji frustracji,
 • obniżony system wartości,
 • nuda, brak pomysłu na organizację wolnego czasu.

 

Dopalacze: Skutki zażywania

dopalacze 2Dopalacze powodują powikłania zdrowotne w obrębie zdrowia fizycznego i psychicznego. Mogą powodować dolegliwości somatyczne w postaci bólu brzucha, wymiotów, bólu klatki piersiowej, problemów z oddychaniem czy zmęczenia. Osoby zażywające dopalacze doświadczają również urojeń i utraty przytomności. Omawiane substancje psychoaktywne przyczyniają się do powstawiania stanów lękowych, bezsenności i drgawek.

Osoby, w przypadku których stwierdzono zatrucie dopalaczami na ogół trafiają na oddziały toksykologiczne, gdzie prowadzone jest leczenie objawowe i podtrzymujące podstawowe funkcje życiowe pacjenta.

Lekarze ostrzegają przed zażywaniem dopalaczy, a gdy już do tego dojdzie, sugerują, by niezwłocznie poszukać pomocy u specjalisty. Czasem może okazać się, że psychiatra nie wystarczy i konieczna będzie konsultacja u neurologa. Zmiany w organizmie, zwłaszcza młodego człowieka, mogą być bardzo poważne, wręcz nieodwracalne, i stanowić zagrożenie dla jego zdrowia, a nawet życia.

 

Objawy dopalaczy

Uzależnienie od dopalaczy może objawiać się w zmienionym wyglądzie fizycznym osoby uzależnionej, jak również w zmianie jej zachowania. W kontekście wyglądu zewnętrznego warto zwrócić uwagę na:

 • bladą cerę,
 • owrzodzenia występujące w okolicach nosa,
 • utratę wagi,
 • przekrwione oczy,
 • rozszerzone lub zwężone źrenice.

W kontekście zachowania na:

 • zmienność nastroju,
 • izolowanie się od otoczenia,
 • napady złości i agresywne zachowanie,
 • napady euforii,
 • zmianę dotychczasowych nawyków.

W sytuacji, w której dziecko sięga po dopalacze, skutki ich zażywania mogą nie być widoczne od razu. Dlatego rodzicom często poleca się zwracać uwagę na przedmioty, które dziecko przynosi do domu lub wyrzuca do domowego kosza na śmieci. Fifki, bibułki oraz inne przedmioty, przy pomocy których można przygotować skręty w połączeniu z charakterystycznym zapachem ubrań i pojawiającymi się w pokoju nastolatka pudełeczkami i słoiczkami z różnymi substancjami są wyraźnym sygnałem, że nasze dziecko ma problem z dopalaczami.

 

Politoksykomania: Co to takiego? Jak wpływa na nasz organizm?

Politoksykomania nie jest zjawiskiem nowym. Wiąże się z jednoczesnym przyjmowaniem wielorakich substancji psychoaktywnych, np. piciem alkoholu, paleniem marihuany, zażywaniem dopalaczy. Jednoczesne przyjmowanie tak wielu substancji psychoaktywnych o zróżnicowanym działaniu skutkuje poważnymi powikłaniami zdrowotnymi, których leczenie jest trudne i długotrwałe. Pacjent jest na długi czas wykluczony z normalnego funkcjonowania, a rokowania często nie są najlepsze.
Dlaczego tak się dzieje?

 

Politoksykomania często prowadzi do uzależnienia od wielu różnych środków, co znacząco utrudnia zerwanie z nałogiem i zachowanie trzeźwości w długiej perspektywie czasu. Dodatkowo, mieszanie różnych środków degraduje układ nerwowy powodując psychozy, czyli zaburzenia psychiczne, charakteryzują się utratą kontaktu z rzeczywistością.

Wczesne objawy psychoz obejmują:

 • zmiany nastroju,
 • zaburzenia snu,
 • brak apetytu.

Pacjent czuje się wyizolowany, ma trudności z koncentracją, poczucie braku energii, motywacji do działania i problemy z pamięcią. Do tego dochodzą też zaburzenia w odbiorze świata zewnętrznego – np. odczuwanie zapachów, które obecne są tylko dla tej osoby, słyszenie głosów, obserwowanie nieistniejących rzeczy.

Dopalacze, które przez wiele młodych osób wciąż postrzegane są jako środki bezpieczne w połączeniu z alkoholem i/lub marihuaną mogą skutkować silnym uzależnieniem i powodować liczne konsekwencje zdrowotne w zakresie tak zdrowia fizycznego, jak i psychiki osoby uzależnionej.

 

Leczenie uzależnienia od dopalaczy

W przypadku uzależnienia od dopalaczy lekarz może zastosować odpowiednie leczenie farmakologiczne oraz terapię w ośrodku stacjonarnym. Pozwala ona zrozumieć powody sięgania po zakazane substancje i uświadomić groźne skutki ich stosowania.

*Powyższa porada jest sugestią i nie zastępuje wizyty u specjalisty. W przypadku problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.