WOLMED ŁÓDZKIE

UZALEŻNIENIA

img2

Wśród psychoaktywnych środków nadal bardzo groźne dla zdrowia i życia człowieka są dopalacze. Najczęściej po tego typu substancje sięgają młodzi ludzie. Według badań, w miesiącach wakacyjnych odnotowuje się najwięcej zatruć dopalaczami. I choć znacznie trudniej handlować tego typu środkami, ponieważ zostały one objęte postępowaniem karnym, Główny Inspektorat Sanitarny informuje, że tylko do połowy tego roku dopalaczami zatruło się blisko 1000 osób.

W dopalaczach znajdują się substancje mogące prowadzić do licznych powikłań zdrowotnych i hospitalizacji. Zawarte w nich środki są produktami pochodzenia naturalnego lub syntetycznego. Działając na ośrodkowy układ nerwowy powodują efekt narkotyczny. Zawierają m.in. benzylopiperazyny (stymulujące Ośrodkowy Układ Nerwowy), syntetyczne kanabinoidy, mefedron, mieszanki ziołowe („szałwia wieszcza”), fly agaric (w skład, którego zazwyczaj wchodzi muchomor czerwony).

Wpływ środowiska i emocje

Powody, dla których ludzie, szczególnie ci młodzi, sięgają po dopalacze są różne i mogą mieć podłoże osobowościowe lub środowiskowe. Należą do nich m.in.:

  • wpływ rówieśników
  • chęć przeżycia przyjemnych wrażeń
  • ciekawość, by poznać to, co nieznane i niedozwolone
  • próba ucieczki od problemów
  • deficyty emocjonalne
  • niski poziom tolerancji na frustrację
  • obniżony system wartości
  • nuda, nieumiejętność w organizowaniu wolnego czasu

img1

Skutki zażywania dopalaczy

Dopalacze mogą m.in. powodować bóle brzucha, wymioty, kołatanie serca, bóle w okolicy klatki piersiowej, problemy z oddychaniem, zmęczenie, urojenia, utratę przytomności, przyczyniają się też do stanów lękowych, bezsenności i drgawek. Osoby z ostrym zatruciem po zażyciu dopalaczy głównie trafiają na oddział toksykologiczny, a lekarz w wielu przypadkach stosuje leczenie objawowe oraz podtrzymuje podstawowe funkcje życiowe pacjenta.

W przypadku uzależnienia od dopalaczy lekarz może zastosować odpowiednie leczenie farmakologiczne oraz terapię w ośrodku stacjonarnym. Pozwala ona zrozumieć powody sięgania po zakazane substancje i uświadomić groźne skutki ich stosowania.

* Powyższa porada jest sugestią i nie zastępuje wizyty u specjalisty. W przypadku problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

*Powyższa porada jest sugestią i nie zastępuje wizyty u specjalisty. W przypadku problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.