WOLMED ŁÓDZKIE

NIEPOKÓJ – NIEPROSZONY GOŚĆ W NASZYM ŻYCIU

Niepokój to normalny stan emocjonalny, który dopada nas w różnych stresujących sytuacjach. Zmiana pracy, nowe wyzwania, kłopoty finansowe, czy nawet zbliżający się egzamin, wywołują naturalne obawy wynikające z faktu, iż nie wiemy jak dalej potoczą się sprawy. Nasz mózg nasuwa myśli i obrazy, które sugerują przyszły scenariusz wydarzeń, niekoniecznie pomyślny. Zazwyczaj jednak, dość szybko przekonujemy się, że przyszłość nie jest aż tak straszna i nasz niepokój ustępuje.

 

KIEDY NIEPOKÓJ NIE CHCE ODEJŚĆ

Niestety zdarza się, że niepokój przeradza się w przewlekły stan emocjonalny. Niczym niechciany gość, wkrada się do naszego umysłu i daje o sobie znać niemal nieustannie, bez względu na zewnętrzną sytuację. Taki długotrwały lęk powoduje uczucie ciągłego napięcia, niepewności, przekonuje nas niejako, że coś na pewno pójdzie nie tak, że sprawy potoczą się źle, że mamy się czego obawiać. Nawet jeśli zdajemy sobie sprawę, że obawy te są przesadzone i nieracjonalne, nie pomaga to oddalić niepokoju.

 

ZEWNĘTRZNE OZNAKI WEWNĘTRZNEGO STANU

Zdjęcie 1.2Niepokój może być odczuwany na wiele sposobów. Możemy go doświadczyć w formie zachowań, takich jak obgryzanie paznokci, podrygiwanie nogą, czy postukiwanie stopą. Może się wyrażać odczuciami fizycznymi, np. kołataniem serca, drżeniem, napięciem mięśni, wzmożoną potliwością lub problemami z oddychaniem. Taki stan emocjonalny jest oczywiście bardzo niekomfortowy. Może wywoływać też konkretne reakcje somatyczne, takie, jak zaburzenia pracy serca, problemy żołądkowe, zaburzenia snu i tym podobne. Osoby dotknięte takimi dolegliwościami, wielokrotnie odwiedzają różnych specjalistów i wykonują kolejne badania, by ustalić przyczynę swoich przykrych objawów. Najczęściej jednak badania nic nie wykazują, bowiem przyczyna tych objawów nie wynika z biologicznych nieprawidłowości, lecz ma podłoże psychiczne.
 

DO CZEGO PROWADZI PRZEWLEKŁY NIEPOKÓJ?

Przewlekły niepokój znacząco obniża jakość życia. Potrafi odwrócić uwagę od otaczającej nas rzeczywistości i realizacji własnych planów. Nie pozwala być tu i teraz, cieszyć się spotkaniem z przyjaciółmi, wspólnym obiadem z rodziną. Zabiera nam te przyjemne uczucia, bo ciągle zmusza, by koncentrować się na obawach, które generuje. Siedząc w kinie z dziećmi, myślisz o tym, Zdjęcie 1.3czy szef jutro nie zwolni Cię z pracy. Spacerując w parku w piękny wiosenny dzień, nie możesz uwolnić się od myśli, że ten nawracający ból głowy, to na pewno guz mózgu, chociaż wyniki badań temu zaprzeczyły. Czasami lęk nie przywołuje żadnych konkretnych obaw, ale bez względu na to, co robisz i jak układają się sprawy, ciągle czujesz ścisk w żołądku i lękliwe napięcie, jak gdybyś siedział właśnie przed salą egzaminacyjną i czekał na wybitnie trudny egzamin. Zamiast przeżywać życie, osoba dotknięta chronicznym niepokojem, tkwi w swoim wewnętrznym więzieniu, gdzie skrupulatnie pilnuje jej lękowy strażnik. Oczywiście długo utrzymujący się stan niepokoju może przerodzić się w poważne zaburzenia lękowe, dając przy tym niebagatelne objawy somatyczne. Zaburzenia takie wymagają specjalistycznego leczenia. Warto więc dowiedzieć się jak pozbyć się tego niechcianego gościa, zanim narobi w naszym życiu tyle zamieszania. 
 

JAK RADZIĆ SOBIE Z LĘKIEM I NIEPOKOJEM?

Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na pytanie o to, jak radzić sobie z niepokojem. To co sprawdza się u jednej osoby, niekoniecznie działa w przypadku kogoś innego, i odwrotnie. Dlatego warto znać różne sposoby na to, jak na co dzień radzić sobie z lękiem i niepokojem i korzystać z nich zależnie od sytuacji.

Najważniejsze w radzeniu sobie z lekiem i niepokojem jest rozpoznanie objawów i czynników wyzwalających ten stan. Kiedy wiesz już, co wywołuje u Ciebie niepokojące myśli możesz wdrożyć odpowiednie środki zaradcze. Jednym z nich jest unikanie sytuacji, miejsc lub osób, które wywołują u Ciebie strach, jednak rozwiązanie to jest ma pewne ograniczenia. Dlatego warto nauczyć się spoglądania na sytuacje stresowe z innej perspektywy, dzięki której przestaną one wyzwalać w nas lęk. Nieoceniona w walce z niepokojem i lękiem jest również świadomość tego, kiedy masz do czynienia z problemem prawdziwym, a kiedy tym czysto hipotetycznym. Prawdziwy problem wymaga rozwiązania. Problem hipotetyczny może w ogóle nie być wart tego, żeby się z jego powodu zamartwiać.

 

JAK JESZCZE MOGĘ SOBIE RADZIĆ Z LĘKIEM?

Trudno walczyć z czymkolwiek, kiedy nie ma się do dyspozycji odpowiednich zasobów. Twoim zasobem jest zdrowie i dobrostan emocjonalny. Dbanie o zdrowie fizyczne i psychiczne powinno być jednym z Twoich priorytetów. O swój ogólny dobrostan możesz zadbać poprzez:

  • regularną aktywność fizyczną – ćwiczenia pomagają poprawić nastrój i zmniejszyć uczucie niepokoju,
  • zrównoważoną dietę – to co jesz wpływa na Twoje ciało i umysł, dlatego warto przestrzegać zrównoważonej diety i unikać alkoholu i kofeiny,
  • odpowiednią regenerację – dla osoby przemęczonej nawet najmniejszy problem może być wyzwaniem, dzięki odpowiedniej regeneracji będziesz mógł z dystansem spojrzeć na wiele spraw.

Sami dla siebie często bywamy najbardziej surowymi sędziami. Wewnętrzny krytyk nie pozwala nam na błędy i wypomina wszelkie niedociągnięcia, podczas gdy my czujemy się coraz gorzej. Tracimy pewność siebie i motywację do działania. Żeby tego uniknąć, musimy umieć kochać siebie, lubić siebie i wybaczać sobie błędy. Okazuj sobie współczucie i bądź wsparciem dla samego siebie. Takie nastawienie doda Ci otuchy i z pewnością poprawi Ci samopoczucie, a to najlepsza droga do tego, żeby poradzić sobie ze strachem, lękiem i niepokojem.

*Powyższa porada jest sugestią i nie zastępuje wizyty u specjalisty. W przypadku problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.