WOLMED ŁÓDZKIE

Uzależnienie od komputera

Rozrywka, zabawa, sposób na nudę i zabicie czasu. Czasem edukacja. Nastolatkowie coraz więcej czasu spędzają przed komputerem oraz ze smartfonem w ręku. Nie uchodzi to uwadze rodziców, którzy zastanawiają się, czy ich latorośl już przekroczyła cienką granicę, jaką jest uzależnienie od komputera i internetowej sieci.

Jednoznacznie, bez przeprowadzenia szczegółowego wywiadu, trudno stwierdzić, czy dziecko jest uzależnione. Korzystanie z laptopa czy smartfona nie jest dowodem na obecność uzależnienia – w chorobie występuje bowiem niepokojących zachowań. Przede wszystkim jest to silny wewnętrzny przymus wykonywania pewnej czynności – w tym przypadku grania na komputerze, czy też połączenia się z internetem w jakimś konkretnym celu. Brak tego rodzaju aktywności, zwłaszcza w młodym człowieku, wywołuje niepokój i nerwowość, a w skrajnych przypadkach (gdy rodzice całkowicie zabronią korzystania z urządzeń), także agresję.

Trzeba jednak wziąć pod uwagę także fakt, że
nawet w przypadku, gdy o uzależnieniu nie ma mowy, to niekontrolowane korzystanie przez dziecko z internetu, komputera, laptopa czy smartfona również niesie ze sobą bardzo poważne konsekwencje. Wielogodzinne granie czy po prostu obecność w sieci sprawia, że przestaje ono rozwijać się w innych obszarach społecznościowych – w tworzeniu relacji, wyrażaniu uczuć.
Ponadto, wpatrywanie się w ekran telefonu czy komputera sprawia, że obraz nuży, mózg się męczy, pojawia się dekoncentracja, a – co za tym idzie – także trudności w zapamiętywaniu, odrabianiu lekcji. Obciąża je pewien rodzaj wysiłku intelektualnego i dzieci są później zmęczone, rozkojarzone. Ale ważne jest nie tylko ograniczanie czasu, rodzice muszą mieć też pod kontrolą treści, jakie ogląda dziecko, gry, w które gra. Muszą być one dostosowane do jego wieku.

UWAŻAJ

 • gdy dziecko staje się agresywne, bo dostęp do komputera (telefonu) został mu poważnie ograniczony;
 • gdy ma problemy z zaśnięciem, zaniedbuje codzienne czynności;
 • izoluje się od rówieśników, ma kłopoty w szkole;

Nadużywanie komputera – na co zwracać uwagę

Z badań przeprowadzonych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wynika, że ok. 30% osób korzystających z Internetu traktuje go jako sposób na ucieczkę od rzeczywistości, co prowadzi u osób uzależnionych do izolacji społecznej. Jest wiele sygnałów wskazujących na to, że dziecko nadużywa komputera: 

 • Nastolatek nie wychodzi ze swojego pokoju. Wyraźny spadek aktywności.
 • Nie ma ochoty na kino, teatr, spotkanie ze znajomymi. Zapomina o hobby, które wcześniej miał, rezygnuje z zajęć dodatkowych, przestaje spotykać się ze znajomymi.
 • Nie chce spędzać czasu z rodziną, nie chce jeść wspólnie z bliskimi posiłków, zabiera je do swojego pokoju, je sam, bo szkoda każdej chwili bez komputera.
 • Zaczyna mieć kłopoty w szkole. Zbyt późno kładzie się spać, wstaje niewyspany, zaniedbuje lekcje, spóźnia się, przestaje chodzić do szkoły.
 • Zaburzony rytm dobowy.
 • Pogorszenie samopoczucia fizycznego. Skarży się na bóle brzucha, kręgosłupa, głowy. To wynik braku ruchu i trwania w pozycji siedzącej przez wiele godzin. Do tego dochodzą: spadek odporności i częste przeziębienia. To wynik braku odpowiedniego odżywiania się, przebywania na świeżym powietrzu oraz braku ruchu.
 • Pojawiają się zaburzenia nastroju – na zmianę występują: smutek i apatia, to znów okresy euforii.
 • Na próbę ograniczenia czasu przed komputerem, dziecko reaguje agresją.
 • Pracując z młodym człowiekiem, używanie szkodliwe komputera zazwyczaj rozumiemy jako objaw tego co się dzieje w nim lub systemie zewnętrznym (rodzina, szkoła, grupa rówieśnicza), czasami jednak, problem jest na tyle intensywny, że zaczyna być czynnikiem dominującym, organizującym funkcjonowanie adolescenta.
 • Dlatego tak ważne jest aby włączyć do pracy całą rodzinę, cała rodzina ponosi konsekwencje takiej sytuacji , powinni posiadać wiedzę jak najlepiej poradzić sobie z tym problemem.
 • Naturalną rzeczą jest bunt adolescenta, jego chęć decydowania o sobie, dążenie do samodzielności i niezależności, ważne jest znalezienie granicy pomiędzy tym, co konstruktywne, prowadzące do zdrowej separacji, a tym, co destrukcyjne, blokujące rozwój oraz dojrzewanie emocjonalne.

UZALEŻNIENIE OD KOMPUTERA: CO MOŻNA ZROBIĆ?

Zadziałać muszą przede wszystkim rodzice – skupić większą uwagę na dziecku, zagospodarować mu czas, zapisać na zajęcia hobbistyczne lub sportowe. Jeśli problem trwa od dłuższego czasu (np. od roku), dziecko może stawiać opór. Wówczas warto udać się po pomoc do specjalisty, lekarza psychiatry, psychologa, ponieważ za uzależnieniem kryją się pewne mechanizmy. Gdy za ich pomocą dziecko nauczy się regulować uczucia, uciekać w świat wirtualny, świat fantazji, to będzie mieć problemy z rówieśnikami, z uczuciami. Zadaniem specjalisty jest poradzenie sobie z emocjami dziecka, które w takiej sytuacji ma huśtawki nastroju, często jest agresywne, zbuntowane, niechętnie daje się prowadzić za rękę – więc rzeczywiście rodzicom potrzebna jest pomoc i wsparcie. Specjalista będzie próbował podpowiedzieć im, jak mogą się w określonej sytuacji zachować. Sama terapia może potrwać od kilku nawet do kilkudziesięciu miesięcy. Rozpoczęcie leczenia często daje bardzo pozytywne rezultaty. Zmienia się nie tylko dziecko, ale cała rodzina. Dlatego warto z niego skorzystać.

W ramach realizacji całościowego programu dla młodzieży używającej szkodliwie lub uzależnionej od komputera, w Poradniach Psychologiczno-Terapeutycznych dla Dzieci i Młodzieży oraz Rodzin prowadzimy:

 • Konsultacje psychologiczne
 • Diagnozę psychologiczną
 • Terapię indywidualną
 • Terapie rodzinną
 • Treningi umiejętności psychospołecznych zawierające wiedzę na temat uzależnienia i współuzależnienia

Zapisy przyjmowane są osobiście lub telefonicznie:

 • Radomsko, ul. Kraszewskiego 4, tel. 695 386 820
 • Bełchatów, ul. Opalowa 9, tel. 44 633 78 99 lub 721 022 622
 • Pajęczno, ul. Wiśniowa 26 – tel. 885 209 009
 • Wieluń, ul. Częstochowska 57 (Apteka Rajska) – tel. 885 209 009

Łask, ul. Warszawska 79 (Przychodnia Zdrowie) – tel. 695 386 820

* Powyższa porada jest sugestią i nie zastępuje wizyty u specjalisty. W przypadku problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

*Powyższa porada jest sugestią i nie zastępuje wizyty u specjalisty. W przypadku problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.