Wolmed – ośrodek leczenia uzależnień. Nasze główne usługi to leczenie alkoholizmu, narkomanii, depresji, nerwic i psychoterapia.

Głód alkoholowy jest jednym z objawów choroby alkoholowej. Skutkuje wzmożonym napięciem organizmu, drażliwością, niepokojem, ogólnym poczuciem dyskomfortu. Charakteryzuje go występowanie bardzo silnej potrzeby napicia się alkoholu. W tym czasie pojawia się uczucie ssania w żołądku i senne koszmary. Osoba uzależniona, po przebudzeniu, ma uczucie, jakby dzień wcześniej wypiła alkohol, chociaż utrzymuje abstynencję. Ma wrażenie, że tylko drink może przynieść jej ulgę i poprawę samopoczucia. Jak poradzić sobie z głodem alkoholowym?

Osoba dotknięta głodem alkoholowym znacznie bardziej narażona jest na wahania nastroju, przeżywa ogromne napięcia emocjonalne, walczy z pokusami i wierzy, że z nimi wygra. By dogłębnie zrozumieć istotę choroby alkoholowej, należy zgłosić się na spotkanie grupy AA, wskazane jest też umówienie się na sesję z terapeutą. Bardzo ważne jest, by trzeźwiejący alkoholicy poważnie podchodzili do spotkań z terapeutami  i stosowali się do ich zaleceń.

LEKI POMOCNE PRZY GŁODZIE ALKOHOLOWYM

W leczeniu głodu alkoholowego stosowane są leki, które zmniejszają chęć napicia się alkoholu, łagodzą objawy tzw. „suchego kaca” oraz przedłużają abstynencję. Do leków tych należą naltrekson, akamprozat i nalmefen. W pokonywaniu głodu alkoholowego bardzo pomocna jest też właściwa dieta, ograniczająca cukier, kofeinę i nikotynę, a także zmiana stylu życia, w którym istotne miejsce powinny zajmować ćwiczenia fizyczne, wyzwalające endorfiny, zwane hormonami szczęścia. I to będzie zupełnie nowy aspekt życia osoby zmagającej się z chorobą alkoholową. Bo do tej pory stan zadowolenia, uczucie mocy i siły dawał jej alkohol.

STACJONARNA TERAPIA W LECZENIU ALKOHOLIZMU

Dla osób uzależnionych zalecana jest stacjonarna terapia w ośrodku, którą należy poprzedzić detoksykacją, by przerwać ciąg alkoholowy. Detoks trwa ok. 3-5 dób, w czasie którego pacjentowi podawane są kroplówki, środki oczyszczające i wzmacniające organizm, leki uspokajające, by zminimalizować negatywne skutki odstawienia alkoholu. W Klinice Wolmed taki detoks odbywa się przy całodobowej opiece lekarza i pielęgniarek. Po zakończeniu detoksykacji pacjent rozpoczyna 4-tygodniową terapię,  w czasie której uczestniczy w sesjach indywidualnych, terapii grupowej, warsztatach terapeutycznych, wykładach, muzykoterapii i zajęciach sportowych na świeżym powietrzu lub w siłowni. Po zakończeniu terapii stacjonarnej pacjenci kontynuują terapię indywidualną, uczestniczą w grupie terapeutycznej w miejscu zamieszkania, bądź chodzą na mityngi AA. 

Zdj. www.pixabay.com

* Powyższa porada jest sugestią i nie zastępuje wizyty u specjalisty. W przypadku problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.