WOLMED ŁÓDZKIE

Utrzymują abstynencję, są trzeźwymi alkoholikami, chodzą na mityngi AA, mają za sobą wsparcie rodziny, a mimo to dopada ich głód alkoholowy. Czym jest i jak można sobie z nim poradzić?

Głód alkoholowy jest jednym z objawów choroby. Skutkuje wzmożonym napięciem organizmu, drażliwością, niepokojem, ogólnym poczuciem dyskomfortu. Osoba na głodzie alkoholowym odczuwa bardzo silną potrzebę spożycia alkoholu. W tym czasie pojawia się uczucie ssania w żołądku i senne koszmary. Po przebudzeniu osoba uzależniona ma uczucie, jakby dzień wcześniej spożyła alkohol, choć utrzymuje abstynencję. Chory dochodzi do przekonania, że tylko napój wysokoprocentowy może mu przynieść ulgę i poprawić samopoczucie. 

Osoba dotknięta głodem alkoholowym jest narażona na wahania nastroju, przeżywa ogromne napięcie emocjonalne, walczy z pokusami i wierzy, że z nimi wygra. W wielu przypadkach warunkiem pokonania głodu alkoholowego jest wsparcie z zewnątrz. Spotkania grupy AA, jak również odbywanie sesji psychoterapeutycznych pomagają dogłębnie zrozumieć istotę choroby alkoholowej i dostarczają narzędzi do walki z pokusami. Bardzo ważne jest, by trzeźwiejący alkoholicy poważnie podchodzili do spotkań z psychoterapeutą i stosowali się od jego zaleceń. 

 

Sposoby radzenia sobie z głodem alkoholowym

Głód alkoholowy towarzyszy każdemu trzeźwiejącemu alkoholikowi. Nie jest oznaką słabości, ani nie musi się wiązać z przerwaniem abstynencji. Istnieją bowiem skuteczne sposoby radzenia sobie z głodem alkoholowym, dzięki którym będziesz w stanie przezwyciężyć pokusę sięgnięcia po alkohol. Jakie to sposoby?

Już w trakcie terapii alkoholowej nauczyłeś się rozpoznawać tzw. wyzwalacze, a więc sytuacje, osoby lub miejsca, które wywołują pragnienie sięgnięcia po alkohol. Świadomość wyzwalaczy to potężne narzędzie, dzięki któremu możesz zapanować nad głodem i utrzymać abstynencję. Może Ci w tym pomóc unikanie wyzwalaczy, a kiedy jest to z różnych przyczyn niemożliwe, w utrzymaniu trzeźwości pomoże świadomość ich roli w Twojej relacji z alkoholem. Jakie są jeszcze sposoby radzenia sobie z głodem alkoholowym?

W tym miejscu na Twoją uwagę zasługują przede wszystkim:

  • Zdrowy styl życia – regularna aktywność fizyczna, zdrowa dieta i odpowiednia ilość snu mogą pomóc w utrzymaniu równowagi emocjonalnej i fizycznej, co z kolei może zmniejszyć potrzebę sięgania po alkohol.
  • Wsparcie społeczne – bliskie relacje z rodziną, przyjaciółmi lub grupami wsparcia, które rozumieją problem uzależnienia mogą być niezwykle pomocne w sytuacjach krytycznych. O problemie uzależnienia i wyzwaniach związanych z utrzymaniem abstynencji należy mówić głośno, tylko w ten sposób możemy uzyskać potrzebne wsparcie.
  • Aktywność – zaangażowanie się w aktywności, które absorbują uwagę i czas często pomaga w odwróceniu myśli od alkoholu i wytrwaniu w abstynencji.
  • Techniki relaksacyjne – praktyki takie jak medytacja, głębokie oddychanie, joga czy tai chi mogą pomóc w zarządzaniu stresem i emocjami, które mogą nasilać problem głodu alkoholowego.
  • Nauka technik radzenia sobie ze stresem – stres bywa częstym wyzwalaczem, opanowując techniki radzenia sobie ze stresem możemy radzić sobie z trudnymi emocjami i sytuacjami w zdrowszy sposób i bez alkoholu.
  • Rutyna – planowanie dnia i rutynowe powtarzanie określonych czynności pomaga nie tylko w utrzymaniu porządku, ale i unikaniu sytuacji, które mogą prowadzić do przerwania abstynencji.

 

Farmakologia a głód alkoholowy 

W leczeniu głodu alkoholowego stosowane są leki, których zadaniem jest obniżenie chęci spożycia alkoholu. To farmaceutyki, które łagodzą nieprzyjemne objawy tzw. „suchego kaca” i pomagają przedłużyć abstynencję. Zalicza się do nich naltrekson, akamprozat i nalmefen. W walce z głodem narkotykowym bardzo pomocna jest też właściwa dieta. Zaleca się ograniczenie spożycia cukru, kofeiny i nikotyny, a także zmiana stylu życia. Istotne miejsce w życiu trzeźwiejącego alkoholika powinny zajmować ćwiczenia fizyczne, wyzwalające endorfiny, zwane hormonami szczęścia. To zupełnie nowy aspekt życia osoby zmagającej się z chorobą alkoholową. Bo do tej pory stan zadowolenia, uczucie mocy i siły dawał jej alkohol.

 

Stacjonarna terapia w leczeniu alkoholizmu 

Osobom uzależnionym, które chcą rozpocząć życie bez nałogu rekomenduje się terapię stacjonarną w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień. Terapię należy poprzedzić detoksykacją organizmu. Detoks od alkoholu pozwala przerwać ciąg alkoholowy, a zarazem przygotowuje organizm na wyzwania związane z procesem terapeutycznym. Detoksykacja trwa od 3 do 5 dni. W tym czasie pacjent otrzymuje dożylnie środki oczyszczające i wzmacniające organizm, leki uspokajające, by zminimalizować negatywne skutki odstawienia alkoholu. W Klinice Wolmed taki detoks odbywa się przy całodobowej opiece lekarza i pielęgniarek.

Po zakończeniu detoksu pacjent rozpoczyna 4-tygodniową terapię alkoholową,  w czasie której uczestniczy w sesjach indywidualnych, terapii grupowej, warsztatach terapeutycznych, wykładach, muzykoterapii i zajęciach sportowych na świeżym powietrzu lub w siłowni. Po zakończeniu terapii stacjonarnej pacjenci kontynuują terapię indywidualną, uczestniczą w grupie terapeutycznej w miejscu zamieszkania, bądź chodzą na mityngi AA. 

*Powyższa porada jest sugestią i nie zastępuje wizyty u specjalisty. W przypadku problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.