WOLMED ŁÓDZKIE

Wirusy są jednymi z najbardziej tajemniczych tworów na naszej planecie. Chociaż odkryto je w 1892 roku, to do dzisiaj wiele ich cech i właściwości pozostaje nieznanych. Jednak chyba najciekawszym aspektem wirusów jest to, że tak naprawdę nie są one żywe. Nie posiadają organów wewnętrznych (organelli), nie odżywiają się, ani nie oddychają. Nie potrafią też rozmnażać się same – potrzebują do tego komórki gospodarza.

Najczęściej wirusy określa się jako twory z pogranicza życia. Zastanawiające jest zatem to, w jaki sposób tak bierny twór, był w stanie wywołać taką pandemię, której obecnie jesteśmy świadkami?

 

JAK WYGLĄDA WIRUS?

Konstrukcja wirusa, w odróżnieniu od mechanizmu jego działania, jest prosta. Najistotniejszym elementem jego budowy jest fragment kodu genetycznego – DNA lub RNA zawierający informację niezbędną do stworzenia kopii wirusa (o różnicy pomiędzy wirusami DNA i wirusami RNA będzie jeden z kolejnych wpisów). Fragment ten jest szczelnie zamknięty w obudowie z różnych białek tzw. kapsydów. Ta osłona jest sama w sobie niezwykła. Nie tylko chroni wspomnianą nić kodu genetycznego, ale dodatkowo kryje w sobie podrobione „klucze” umożliwiające wirusowi przedostanie się do komórki.

 

JAK WIRUS OSZUKUJE KOMÓRKĘ?

Każda komórka naszego ciała przypomina pilnie strzeżoną twierdzę. Do jej wnętrza bez żadnej kontroli mogą się przedostać tylko cząsteczki tlenu, wody i inne molekuły. Większe struktury muszą korzystać ze specjalnych pomp – czyli niejako włazów wpuszczających określone substancje lub być wciągane do komórki przez specjalny system przypominający windę towarową (tak można w uproszczeniu opisać proces zwany endocytozą). Nic nie może przedostać się do środka niepostrzeżenie. Nic, lub prawie nic. Wirus bowiem ma na swojej powierzchni specjalne struktury, które idealnie pasują do „zamków” w drzwiach jaką jest błona komórkowa. Komórka jest twierdzą pilnie strzeżoną przez straż, ale wirus zna zarówno hasło jak i odzew. W konsekwencji wirus nie musi siłą wdzierać się do wnętrza komórki. A kiedy znajdzie się w środku zależy mu tylko na jednym – stworzeniu tak wielu swoich kopii jak to tylko możliwe.

 

WIRUS WE WNĘTRZU KOMÓRKI

Kiedy wirus pokona barierę jaką jest błona komórkowa, musi sprytnie zmusić ją do wytworzenia jak największej liczby jego kopii. Wykorzystuje w tym celu zawarty w sobie kod genetyczny, który komórka uznaje za swój własny. Nić RNA, jak to jest w przypadku koronawirusa, zostaje odczytana i rozpoczyna się proces, którego komórka nie może zatrzymać. Kosztem swoich własnych procesów życiowych zaczyna ona produkować poszczególne białka wirusa, które potem są składane w całość tworząc kopię intruza. I tak non-stop, dopóki komórka sama siebie nie unicestwi na skutek zaniedbania procesów niezbędnych dla jej życia.

Na szczęście ludzki organizm jest wyposażony w wiele mechanizmów obronnych, dzięki którym może zwalczyć taki atak. Jeśli tylko układ odpornościowy ma niezbędne siły oraz nie jest zajęty walką z innymi intruzami, może się nauczyć rozpoznawać wroga i go sprawnie zwalczyć.

W następnym wpisie będziecie mogli przeczytać o tym mechanizmie.

*Powyższa porada jest sugestią i nie zastępuje wizyty u specjalisty. W przypadku problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.