WOLMED ŁÓDZKIE

Alkoholizm jest jednym z najczęściej diagnozowanych uzależnień. Szacuje się, że problemy z alkoholem dotyczą około 300 milionów ludzi na świecie! Skutki choroby alkoholowej są odczuwane nie tylko przez alkoholika, ale również przez bliskie mu osoby.

Problem z alkoholem nasila się z biegiem czasu i może prowadzić do uzależnienia. Tempo postępowania choroby alkoholowej zależy w znacznym stopniu od indywidualnych cech osoby uzależnionej, ale również sytuacji rodzinnej i zawodowej. Standardowo uzależnienie od alkoholu przebiega w czterech następujących po sobie fazach: wstępnej, ostrzegawczej, krytycznej i chronicznej.

Leczenie alkoholizmu polega przede wszystkim na zachowaniu abstynencji, ale również uczestnictwie w terapii alkoholowej, którą może poprzedzić detoks alkoholowy (pozwalający przerwać ciąg alkoholowy w bezpiecznych, kontrolowanych szpitalnych warunkach). Im wcześniej rozpoczęte leczenie alkoholizmu, tym większa szansa na odzyskanie kontroli nad życiem, poprawę jego jakości oraz odbudowanie więzi z bliskimi.

Jak wyjść z alkoholizmu? Jak pomoc osobie uzależnionej od alkoholu? Na czym polega detoks alkoholowy i odwyk alkoholowy?

Jak pomóc alkoholikowi?

Jednym z największych wyzwań, z jakim mierzą się bliscy osoby uzależnionej od alkoholu, jest wypieranie przez alkoholika problemu i choroby. Rodzina musi znaleźć odpowiedź na pytanie, jak pomóc alkoholikowi, który twierdzi, że nie ma problemu z alkoholem i nie chce się leczyć.

Rozmowy na temat uzależnienia to najczęściej za mało! W większości przypadków sprawdza się natomiast tzw. interwencja kryzysowa. To odpowiednio przygotowana konfrontacja bliskich osób z osobą uzależnioną, w obecności terapeuty uzależnień, w ramach której w spokojnej i rzeczowej atmosferze pokazywane są konsekwencje nadmiernego picia. To również czas na sformułowanie konkretnych oczekiwań bliskich względem alkoholika.

Specjaliści doradzają, by przed interwencją przygotować konkretną ofertę wsparcia dla alkoholika, np. wskazać wybrany ośrodek leczenia uzależnień, formy prowadzonej tam terapii, terminy turnusów odwykowych itd.

Jak leczyć alkoholika?

Leczenie alkoholika wymaga zachowania abstynencji oraz uczestniczenia w terapii indywidualnej i/lub grupowej. W ramach kwalifikacji do leczenia i dobierania optymalnych dla danego pacjenta metod – konieczne jest przeprowadzenie pogłębionego wywiadu oraz minimum podstawowych badań internistycznych, a w razie potrzeby również konsultacji psychiatrycznej czy neurologicznej.

Detoks alkoholowy – czym jest i kiedy warto z niego skorzystać?

Detoks alkoholowy uznawany jest za jedną z najbezpieczniejszych form oczyszczenia i wzmocnienia organizmu człowieka uzależnionego od alkoholu. Detoks w formie kroplówki maksymalnie łagodzi symptomy zespołu abstynenckiego, dzięki czemu przeprowadzenie detoksykacji alkoholowej przed rozpoczęciem terapii przekłada się pozytywnie na jej efektywność. Trzeźwy i wzmocniony pacjent ma więcej siły do mierzenia się z wyzwaniem, jakim jest odwyk.

Detoks alkoholowy powinien być zawsze przeprowadzany w ściśle kontrolowanych warunkach i pod opieką odpowiednio wykwalifikowanego zespołu.

odtrucie alkoholowe ośrodek leczenia uzależnień wolmed.pl

Terapia alkoholowa – indywidualna i grupowa

Terapia alkoholowa może mieć formę terapii indywidualnej lub grupowej. Oba rodzaje terapii mogą być prowadzone równolegle lub terapia grupowa może być prowadzona po zakończeniu terapii indywidualnej. Celem terapii jest nie tylko zrozumienie istoty problemu z alkoholem, ale również wypracowanie narzędzi, dzięki którym chory będzie mógł skutecznie radzić sobie w trudnych chwilach, np. gdy będzie miał chęć sięgnąć po alkohol.

Terapia alkoholowa – kiedy i gdzie warto z niej skorzystać?

Osoba uzależniona w fazie wstępnej i ostrzegawczej, dzięki odstawieniu alkoholu oraz wsparciu bliskich, może skutecznie zapobiec rozwojowi choroby alkoholowej. Choroba alkoholowa w fazie krytycznej i przewlekłej wymaga skorzystania ze specjalistycznej pomocy certyfikowanego terapeuty.

Odwyk alkoholowy i terapia mogą być prowadzona stacjonarnie lub w ośrodku leczenia uzależnień, w ramach odpowiednio zaprojektowanych turnusów. Leczenie alkoholizmu daje nadzieję na poprawę życia alkoholika i jego rodziny.

Przykładem kliniki specjalizującej się w terapii uzależnień jest właśnie Wolmed, czyli nowoczesny ośrodek leczenia chorób psychicznych oraz prywatne centrum leczenia uzależnień.

*Powyższa porada jest sugestią i nie zastępuje wizyty u specjalisty. W przypadku problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.