WOLMED ŁÓDZKIE

Wstępem do rozpoczęcia terapii może być detoksykacja alkoholowa, która pozwala bezpiecznie przerwać ciąg alkoholowy, odtruć organizm osoby uzależnionej oraz nawodnić go i wzmocnić. Odpowiednio zaplanowana detoksykacja, przeprowadzona w kontrolowanych warunkach, pod opieką wykwalifikowanego zespołu, maksymalnie łagodzi symptomy zespołu abstynenckiego.

Współczesna medycyna odpowiada na wiele zapotrzebowań pacjentów, z niwelowaniem nałogów włącznie. No bo skoro sami nie jesteśmy w stanie przestać palić czy pić alkoholu, to może pigułka zrobi to za nas? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, bo uzależnienia nie leczy się tak, jak przeziębienia. Biorąc pod uwagę fakt, że alkoholizm jest uzależnieniem psychicznym i chemicznym, wymaga leczenia obejmującego wiele płaszczyzn. Jedną z nich rzeczywiście jest farmakoterapia.

JAK DZIAŁAJĄ LEKI NA GŁÓD ALKOHOLOWY?

Lekarz psychiatra, po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu z pacjentem i postawieniu diagnozy, może zdecydować o włączeniu do procesu leczenia leków hamujących głód alkoholowy. Ich działanie sprowadza się do wspomagania abstynencji i zmniejszania potrzeby napicia się alkoholu. Jednym z nich jest nalmefen, który ogranicza spożycie alkoholu poprzez wpływ na endogenny układ opioidowy. Stosuje się go u osób, u których poziom ryzyka picia jest bardzo wysoki, ale nie mają fizycznych objawów z odstawienia alkoholu i nie wymagają przeprowadzenia natychmiastowej detoksykacji. Z kolei naltrekson wspomaga abstynencję i zmniejsza potrzebę napicia się alkoholu. Stosowany jest też w przypadku pojawieniu się ryzyka nawrotu choroby alkoholowej. Decyzję o podaniu konkretnego leku podejmuje lekarz, po zapoznaniu się z wynikami szczegółowych badań stanu fizycznego pacjenta.

Leki mają wspierać pacjenta w walce z alkoholizmem, ale jest to choroba, której nie da się wyleczyć tylko farmaceutykami. Jej aspektowi biochemicznemu towarzyszą też inne – kulturowy, emocjonalny czy genetyczny. Podstawą leczenia jest terapia alkoholowa: indywidualna i grupowa. Nie jest tak, że pastylka może przerwać proces terapeutyczny, podczas którego pacjent ciężko pracuje nad sobą. Bez względu na farmakoterapię pacjent przez cały czas powinien mieć świadomość swojej choroby, chęć i motywację do walki z nią i do zmiany swojego życia.

TERAPIA – WAŻNY ETAP LECZENIA ALKOHOLIKA

Uzależniona od alkoholu osoba leczenie rozpoczyna od detoksu, który umożliwia kontrolowane, całkowicie bezpieczne i skuteczne przerwanie ciągu alkoholowego oraz odtrucie organizmu pacjenta. W ramach odtrucia alkoholowego organizm zostaje również odpowiednio nawodniony i wzmocniony poprzez zastosowanie indywidualnie skomponowanych preparatów witaminowo-mineralnych. Po zakończeniu detoksykacji pacjent może rozpocząć terapię – indywidualną i grupową.

Pod kierunkiem terapeuty osoba uzależniona uczy się:

  • zmiany zachowań, które sprawiają, że chce pić
  • jak radzić sobie ze stresem i innymi wyzwalaczami
  • zbudować silny system wsparcia
  • wyznaczyć cele i dążyć do ich osiągnięcia

Terapia indywidualna i grupowa to długi proces, który ma na celu wypracowanie nowych zachowań, nabycie nowych umiejętności, mających pomóc w radzeniu sobie z codziennymi problemami, by nie dochodziło do nawrotów. Jedną z najczęściej stosowanych terapii jest ta w nurcie behawioralno-poznawczym. Pomaga zmienić sposób działania, często poprzez zmianę sposobu myślenia. Negatywne działania często bowiem wynikają z nieprzystosowanych myśli.

Wolmed – Prywatny ośrodek leczenia uzależnień

Zdj. www.pixabay.com.pl

* Powyższa porada jest sugestią i nie zastępuje wizyty u specjalisty. W przypadku problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

*Powyższa porada jest sugestią i nie zastępuje wizyty u specjalisty. W przypadku problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.