WOLMED ŁÓDZKIE

Wstępem do rozpoczęcia terapii może być detoksykacja alkoholowa, która pozwala bezpiecznie przerwać ciąg alkoholowy, odtruć organizm osoby uzależnionej oraz nawodnić go i wzmocnić. Odpowiednio zaplanowana detoksykacja, przeprowadzona w kontrolowanych warunkach, pod opieką wykwalifikowanego zespołu, maksymalnie łagodzi symptomy zespołu abstynenckiego.

Współczesna medycyna odpowiada na wiele potrzeb pacjentów, z niwelowaniem nałogów włącznie. No bo skoro sami nie jesteśmy w stanie przestać palić czy pić alkoholu, to może pigułka zrobi to za nas? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, bo uzależnienia nie leczy się tak, jak przeziębienia. Biorąc pod uwagę fakt, że alkoholizm jest uzależnieniem psychicznym i chemicznym, wymaga leczenia obejmującego wiele płaszczyzn. Jedną z nich rzeczywiście jest farmakoterapia.

CZYM SĄ LEKI DLA ALKOHOLIKA?

Leki dla alkoholika to farmakologiczne środki wspomagające leczenie uzależnienia od alkoholu. Są one stosowane jako część kompleksowego planu terapeutycznego, który zazwyczaj obejmuje psychoterapię oraz inne formy wsparcia. Leki mają na celu:

  • zmniejszenie głodu alkoholowego,
  • leczenie zaburzeń współistniejących,
  • zapobieganie nawrotom,
  • wsparcie w utrzymaniu abstynencji.

JAKIE LEKI DLA ALKOHOLIKA?

O tym, jakie leki dla alkoholika będą najbardziej korzystne decyduje specjalista. Obecnie w Polsce stosowane są cztery preparaty. To:

  • Disulfiram – lek stosowany w ramach terapii awersyjnej, którego celem jest powodowanie nieprzyjemnych reakcji fizycznych po spożyciu alkoholu, doświadczane reakcje organizmu na alkohol etylowy mają zniechęcać osobę uzależnioną do picia,
  • Naltrekson – lek zmniejszający pragnienie alkoholu i przyjemność płynącą z jego spożycia,
  • Akamprozat – preparat stabilizujący równowagę chemiczną mózgu, który pomaga w utrzymaniu abstynencji,
  • Nalmefen – lek stosowany w celu ograniczenia ilości spożywanego alkoholu.

JAK DZIAŁAJĄ LEKI NA GŁÓD ALKOHOLOWY?

Lekarz psychiatra, po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu z pacjentem i postawieniu diagnozy, może zdecydować o włączeniu do procesu leczenia leków hamujących głód alkoholowy. Ich działanie sprowadza się do wspomagania abstynencji i zmniejszania potrzeby napicia się alkoholu. Jednym z nich jest nalmefen, który ogranicza spożycie alkoholu poprzez wpływ na endogenny układ opioidowy. Stosuje się go u osób, u których poziom ryzyka picia jest bardzo wysoki, ale nie mają fizycznych objawów z odstawienia alkoholu i nie wymagają przeprowadzenia natychmiastowej detoksykacji. Z kolei naltrekson wspomaga abstynencję i zmniejsza potrzebę napicia się alkoholu. Stosowany jest też w przypadku pojawieniu się ryzyka nawrotu choroby alkoholowej. Decyzję o podaniu konkretnego leku podejmuje lekarz, po zapoznaniu się z wynikami szczegółowych badań stanu fizycznego pacjenta.

Leki mają wspierać pacjenta w walce z alkoholizmem, ale jest to choroba, której nie da się wyleczyć tylko farmaceutykami. Jej aspektowi biochemicznemu towarzyszą też inne – kulturowy, emocjonalny czy genetyczny. Podstawą leczenia jest terapia alkoholowa: indywidualna i grupowa. Nie jest tak, że pastylka może przerwać proces terapeutyczny, podczas którego pacjent ciężko pracuje nad sobą. Bez względu na farmakoterapię pacjent przez cały czas powinien mieć świadomość swojej choroby, chęć i motywację do walki z nią i do zmiany swojego życia.

*Powyższa porada jest sugestią i nie zastępuje wizyty u specjalisty. W przypadku problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.