WOLMED ŁÓDZKIE

LEKI NA ALKOHOLIZM WSPARCIEM W LECZENIU NAŁOGU

Czy można wziąć pigułkę i nie odczuwać głodu alkoholowego? Co dają leki na alkoholizm? Czy dzięki nim alkoholik przestanie mieć chęć na wysokoprocentowe trunki?

Osoby uzależnione od alkoholu oraz ich bliscy chcieliby jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy jest jeden skuteczny lek na alkoholizm. Czy uzależnienie można prosto wyleczyć, tak jak leczy się przeziębienie? Odpowiedź nie jest prosta, bo i nałóg jest skomplikowany. Biorąc pod uwagę fakt, że alkoholizm jest uzależnieniem psychicznym i chemicznym, wymaga leczenia obejmującego wiele płaszczyzn. Jedną z nich rzeczywiście jest farmakoterapia.

JAK DZIAŁAJĄ LEKI NA ALKOHOL?

Lekarz psychiatra, po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu z pacjentem i postawieniu diagnozy, może zdecydować o włączeniu do procesu leczenia leków na alkoholizm. Różne farmaceutyki mają odmienne działanie, dlatego decyzja lekarza o wybraniu konkretnego leku jest poprzedzona szczegółowymi badaniami, zarówno stanu fizycznego, jak i psychicznego. 

terapia alkohol

Jednym z leków jest akamprozat, który normalizuje zaburzone u alkoholika mechanizmy pobudzania i hamowania, co przekłada się na wydłużone okresy abstynencji. Kolejne, nalmefen i naltrekson, sprawiają, że maleje euforia występująca po wypiciu alkoholu i związana z tym potrzeba jego spożywania. Akamprozat i naltrekson są lekami, które uzależniona osoba powinna przyjmować regularnie, dzięki czemu zmniejsza się występowanie głodu alkoholowego. Inaczej jest z nalmefenem – pacjent bierze go wówczas, gdy chęć wypicia alkoholu jest dla niego nie do opanowania. Zaletą tego leku jest zmniejszanie poczucia dyskomfortu psychicznego i drażliwości, będących jednymi z objawów odstawiennych.

Trzeba mieć świadomość, że leki mają wspierać pacjenta w walce z alkoholizmem. To bardzo skomplikowana choroba, której nie da się wyleczyć tylko farmaceutykami. Jej aspektowi biochemicznemu towarzyszą też inne – kulturowy, emocjonalny czy genetyczny. Podstawą leczenia jest terapia, indywidualna i grupowa. Nie może być tak, że jedna pastylka zdemobilizuje pacjenta do pracy nad sobą. Przez cały czas musi on mieć świadomość swojej choroby, chęć i motywację do walki z nią i do zmiany swojego życia.

 

 

TERAPIA – WAŻNY ETAP LECZENIA ALKOHOLIKA

Uzależniona od alkoholu osoba leczenie rozpoczyna od detoksu – pod kontrolą lekarza i pielęgniarki przechodzi odtrucie organizmu. Kolejnym etapem jest terapia. Rolą terapeuty uzależnień jest nauczyć ją:

• zmiany zachowań, które sprawiają, że alkoholik chce pić 
• jak radzić sobie ze stresem i innymi wyzwalaczami 
• zbudować silny system wsparcia 
• wyznaczyć cele i dążyć do ich osiągnięcia 

Terapia indywidualna i grupowa to długi proces, który ma na celu wypracowanie nowych zachowań, nabycie nowych umiejętności, mających pomóc w radzeniu sobie z codziennymi problemami, by nie dochodziło do nawrotów. Jedną z najczęściej stosowanych terapii jest ta w nurcie behawioralno-poznawczym. Pomaga zmienić sposób działania, często poprzez zmianę sposobu myślenia. Faktem jest bowiem, że negatywne działania często wynikają z nieprzystosowanych myśli. 

Spożywanie alkoholu może mieć duży wpływ na bliskich, dlatego też w walce z nałogiem może pomóc terapia par lub rodziny. Ponadto wiele uzależnionych osób korzysta z grup wsparcia, np. Anonimowych Alkoholików. Tworzą jej osoby uzależnione, które w grupie oferują zrozumienie, porady, oferują szeroko pojęte wsparcie i pomagają utrzymać trzeźwość. Wiele osób w grupach pozostaje przez szereg lat.

* Powyższa porada jest sugestią i nie zastępuje wizyty u specjalisty. W przypadku problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem

*Powyższa porada jest sugestią i nie zastępuje wizyty u specjalisty. W przypadku problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.