WOLMED ŁÓDZKIE

MUZYKA – JESTEŚ TYM, CZEGO SŁUCHASZ

Muzyka jest tłem naszego życia. Towarzyszy nam w domu, w pracy, w samochodzie, na weselach i pogrzebach. Czasami jakaś melodia, którą usłyszymy rano, może zabarwić nam cały dzień. Ale dlaczego tak lubimy muzykę? Jaka moc kryje się w niej, że może zmieniać nasze emocje, przywoływać zapomniane chwile, a chwiejny krok cierpiących na chorobę Parkinsona zmienić w beztroski taniec? O tym na naszym Blogu.

Muzyka. Słyszymy ją niemal wszędzie – towarzyszy nam od narodzin aż do śmierci. Ale dlaczego tak lubimy muzykę i jak ona działa na nasz mózg? Działanie muzyki na mózg jest niezwykłe. Jest to jedyny bodziec, który pobudza wszystkie sklasyfikowane obszary mózgu – od ośrodka odpowiedzialnego za emocje, poprzez pamięć, wspomnienia, aż po ośrodek ruchu. Dodatkowo, muzyka stymuluje wydzielanie pewnych hormonów, neuroprzekaźników, są momenty, kiedy naprawdę jesteś tym, czego słuchasz.

O tym, jak niezwykłym zjawiskiem jest muzyka, świadczy to, że gdy ją słyszysz, widzisz obrazy, nieraz dawno zapomniane, zaczynasz odczuwać nagły przypływ nostalgii lub radości, albo też nogi zaczynają się nagle ruszać w rytm piosenki. U podstaw odbierania przez nas muzyki jest ruch., w muzyce wyrażany przez rytm. Pierwsze rytmy słyszymy jeszcze przed urodzeniem, na długo zanim otworzymy oczy, to m.in. dlatego lubimy rytmiczną muzykę. Już od życia płodowego, kiedy przyszła mama idzie spokojnym krokiem, rytm jej serca jest spokojny, i spokojnie oddycha. Ale kiedy zaczyna iść szybko bo jest gdzieś spóźniona, to wtedy płód żwawo podskakuje. To są nasze pierwsze tańce. Nasz mózg, tak bardzo wiąże muzykę z ruchem, że wiele osób wspomaga się szybkimi rytmami podczas treningów. Jest to możliwe dzięki temu, że neurony mają tendencję wzbudzania się do rytmu muzyki. Ale to jak silne jest połączenie między muzyką a mózgiem, widać szczególnie wyraźnie w przypadku osób chorych na chorobę Parkinsona. Choroba ta niszczy mózg w taki sposób, że chorym coraz trudniej jest się poruszać. Ich ośrodek ruchu zachowuje się jak stary komputer, przetwarzający nową grę z super grafiką – zacina się. Właśnie tak poruszają się chorzy na Parkinsona.

O chorobie Parkinsona, objawach i leczeniu, przeczytasz na naszym Blogu: https://wolmed.pl/blog/choroba-parkinsona-objawy-leczenie/

Zdj. www.pixabay.com

* Powyższa porada jest sugestią i nie zastępuje wizyty u specjalisty. W przypadku problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

*Powyższa porada jest sugestią i nie zastępuje wizyty u specjalisty. W przypadku problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.