WOLMED ŁÓDZKIE

Nerwica – to schorzenie psychiczne coraz częściej pojawia się w naszym społeczeństwie. Choroba obejmuje zespół rozmaitych zaburzeń powodowanych lękiem i stresem, a objawia się w sposób psychiczny oraz somatyczny. Dotyka osoby, które żyją w dużym stresie lub mają za sobą traumatyczne przeżycia. Może ją powodować także przemęczenie. Jej objawy często uniemożliwiają chorym normalne funkcjonowanie, dlatego konieczne jest podjęcie odpowiedniego leczenia.

JAKIE OBJAWY MOGĄ NIEPOKOIĆ?

psychotrerapy

Jeśli niemal każdego dnia odczuwasz lęk i niepokój, masz problemy ze snem, uczucie zmęczenia, zaburzenia pamięci, zaburzenia dysocjacyjne – a stan ten utrzymuje się od kilku tygodni – zasięgnij porady lekarza. Zwróć uwagę, czy takim objawom w sferze psychicznej nie towarzyszą objawy somatyczne, jak np. bóle głowy (migreny), nadciśnienie, nadmierna potliwość, problemy skórne, tiki nerwowe, mdłości, wymioty, czy biegunki.

Nerwicę trzeba leczyć chociażby ze względu na szereg ograniczeń w codziennym życiu spowodowanych chorobą.
Polega na stosowaniu:
• farmakoterapii
• psychoterapii (wspieranej relaksacją, terapią światłem i terapią zajęciową)

Psychoterapia uczy pacjenta, jak odróżniać napady lęku od faktycznego zagrożenia fizycznego i poznaje metody radzenia sobie z nimi. Natomiast leki – przeciwdepresyjne, nasenne i przeciwlękowe – mają na celu łagodzenie objawów fizycznych i ułatwiają codzienne funkcjonowanie.

* Powyższa porada jest sugestią i nie zastępuje wizyty u specjalisty. W przypadku problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

*Powyższa porada jest sugestią i nie zastępuje wizyty u specjalisty. W przypadku problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.