WOLMED ŁÓDZKIE

Nikotynowa terapia zastępcza z pewnością pomaga zerwać z nałogiem palenia papierosów, jednak niektóre osoby wyjątkowo długo borykają się z objawami odstawiennymi. Jakiego są rodzaju, jak długo mogą potrwać i jak sobie z nimi radzić?

Do typowych objawów odstawiennych przy rzucaniu palenia i korzystaniu z miesięcznej nikotynowej terapii zastępczej należą zawroty i ból głowy oraz bezsenność. U wielu osób z czasem mijają, jednak są przypadki, gdy wracają po kilku tygodniach od wypalenia ostatniego papierosa lub wzięcia ostatniej tabletki w ramach kuracji. Mogą też występować nerwowość i niepokój. U palaczy pojawia się wtedy zwątpienie w skuteczność terapii oraz obawa przed powrotem do nałogu.

Objawy odstawienne po rzuceniu palenia oraz ich intensywność mogą zależeć od liczby wypalanych papierosów, czyli ilości nikotyny dostarczanej do organizmu. Faktem jest, że nikotynizm jest jednym z najbardziej uzależniających nałogów i nawet jeśli osoba rzucająca palenie wykaże się ogromną determinacją, bez farmakoterapii ciężko jest jej poradzić sobie ze skutkami obocznymi: fizycznymi oraz psychicznymi. Tabletki przyjmowane w czasie nikotynowej terapii zastępczej, wydawane w aptece bez recepty, zawierają cytyzynę, czyli środek, którego budowa chemiczna podobna jest do nikotyny. Stosuje się ją w niewielkich ilościach właśnie jako substytut nikotyny w leczeniu objawów głodu nikotynowego. Kuracja trwa niespełna miesiąc i są osoby, u których nie występują objawy niepożądane, a okres ten wystarcza, by nawet długoletni palacz zerwał z nałogiem.

Jednak w niektórych przypadkach odstawienie nikotyny, która stymulowała wydzielanie dopaminy w mózgu, sprawia, że jej poziom spada do bardzo niskiego poziomu. Brak stymulatora układu nagrody w mózgu ma swoje konsekwencje w postaci bólu głowy, zatok, zawrotów głowy, kłopotów ze snem, koncentracją, czy stanów lękowych. Na tego typu dolegliwości uskarża się ok. 60% osób rzucających palenie. Wyjściem z takiej sytuacji może być dostarczenie organizmowi farmaceutyku zawierającego związek chemiczny zwany bupropionem, który zwiększa ilość dopaminy w mózgu. To środek zwalczający depresję, ale, podawany w mniejszych dawkach, w Stanach Zjednoczonych jest szeroko stosowany właśnie w redukcji głodu nikotynowego. Sprzedawany jest w formie tabletek. Co najważniejsze nie uzależnia, a podnosi nastrój, działa przeciwlękowo i przeciwdepresyjnie. Lek wydawany z przepisu lekarza psychiatry po przeprowadzeniu szczegółowej rozmowy z pacjentem. Terapia trwa 2-3 miesiące. Po tym czasie niepokojące objawy odstawienne powstałe po rzuceniu palenia powinny zniknąć.

Zdj. www.pixabay.com

* Powyższa porada jest sugestią i nie zastępuje wizyty u specjalisty. W przypadku problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

*Powyższa porada jest sugestią i nie zastępuje wizyty u specjalisty. W przypadku problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.