Wolmed – ośrodek leczenia uzależnień. Nasze główne usługi to leczenie alkoholizmu, narkomanii, depresji, nerwic i psychoterapia.

Pacjenci przyjmujący leki psychiatryczne chcą wiedzieć, jakie są skutki uboczne ich zażywania. Od lekarza słyszą, że leki antydepresyjne mogą powodować zwiększenie masy ciała. Czasem rzeczywiście tak jest, ale nie w przypadku wszystkich farmaceutyków. Jeśli chcesz wiedzieć, jak działają poszczególne leki antydepresyjne, koniecznie przeczytaj poniższy wpis.

 

1.

Przyrost masy ciała podczas przyjmowania leków przeciwdepresyjnych jest spowodowany blokowaniem trzech rodzajów receptorów: 5-HT2-c, M-cholinoreceptorów (paroksetyna, amitryptylina, klomipramina) i receptorów H1-histaminowych (paroksetyna, mirtazapina, mianseryna), co powoduje zwiększenie apetytu, a w niektórych przypadkach niewrażliwość komórek na insulinę. No i oczywiście warto wziąć pod uwagę aspekt behawioralny – gdy pojawia się energia, droga do lodówki zdaje się być coraz krótsza.

2.

Fluoksetyna i wenlafaksyna zmniejszają masę ciała, natomiast sertralina i escitalopram mogą ją nieznacznie zwiększyć – o 2-3 kilogramy. Trazodon i wortioksetyna nie mają wpływu na zwiększenie masy ciała.

3.

Trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne (amitryptylina, klomipramina, imipramina) i tetracykliczne (mirtazapina, mianseryna) mogą znacznie zwiększyć masę ciała – nawet o 15-20 kg.

4.

Przyrost masy ciała po lekach przeciwdepresyjnych zależy od budowy ciała i wieku – astenicy (ludzie o wątłej, smukłej budowie ciała), zwykle go nie zauważają, a osoby ze skłonnością do otyłości mogą przybierać na wadze już przy niskich dawkach. Ale nawet tutaj zawsze są wyjątki.

5.

Waga może być skorygowana poprzez dietę i sport. Aktywne życie samo w sobie jest ważnym elementem w leczeniu depresji, a strach przed przytyciem może być do tego doskonałą motywacją.

* Powyższa porada jest sugestią i nie zastępuje wizyty u specjalisty. W przypadku problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.