WOLMED ŁÓDZKIE

Pacjenci przyjmujący leki psychiatryczne chcą wiedzieć, jakie są skutki uboczne ich zażywania. Od lekarza słyszą, że leki antydepresyjne mogą powodować zwiększenie masy ciała. Czasem rzeczywiście tak jest, ale nie w przypadku wszystkich farmaceutyków. Jeśli chcesz wiedzieć, jak działają poszczególne leki antydepresyjne, koniecznie przeczytaj poniższy wpis.

 

1.

Przyrost masy ciała podczas przyjmowania leków przeciwdepresyjnych jest spowodowany blokowaniem trzech rodzajów receptorów: 5-HT2-c, M-cholinoreceptorów (paroksetyna, amitryptylina, klomipramina) i receptorów H1-histaminowych (paroksetyna, mirtazapina, mianseryna), co powoduje zwiększenie apetytu, a w niektórych przypadkach niewrażliwość komórek na insulinę. No i oczywiście warto wziąć pod uwagę aspekt behawioralny – gdy pojawia się energia, droga do lodówki zdaje się być coraz krótsza.

2.

Fluoksetyna i wenlafaksyna zmniejszają masę ciała, natomiast sertralina i escitalopram mogą ją nieznacznie zwiększyć – o 2-3 kilogramy. Trazodon i wortioksetyna nie mają wpływu na zwiększenie masy ciała.

3.

Trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne (amitryptylina, klomipramina, imipramina) i tetracykliczne (mirtazapina, mianseryna) mogą znacznie zwiększyć masę ciała – nawet o 15-20 kg.

4.

Przyrost masy ciała po lekach przeciwdepresyjnych zależy od budowy ciała i wieku – astenicy (ludzie o wątłej, smukłej budowie ciała), zwykle go nie zauważają, a osoby ze skłonnością do otyłości mogą przybierać na wadze już przy niskich dawkach. Ale nawet tutaj zawsze są wyjątki.

5.

Waga może być skorygowana poprzez dietę i sport. Aktywne życie samo w sobie jest ważnym elementem w leczeniu depresji, a strach przed przytyciem może być do tego doskonałą motywacją.

* Powyższa porada jest sugestią i nie zastępuje wizyty u specjalisty. W przypadku problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem. 

*Powyższa porada jest sugestią i nie zastępuje wizyty u specjalisty. W przypadku problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.