WOLMED ŁÓDZKIE

PREDYSPOZYCJE DO ALKOHOLIZMU

Dowiedz się, dlaczego niektórzy ludzie tak łatwo uzależniają się od alkoholu a inni, chociaż piją tyle samo, już nie. Jakie mechanizmy rządzą powstaniem uzależnienia?

SPOSOBY POPADANIA W UZALEŻNIENIE

Badania specjalistów wskazują, że ludzie uzależniają się na 3 różne sposoby. Jest tzw. „męski” typ picia, „żeński” oraz „mieszany”. W typie męskim uzależniają się już ludzie młodzi, pijąc bardzo wcześnie, od 16. roku życia. Jest to często dziedziczone z ojca na syna. Osoby te mają skłonności do alkoholizmu, co wiąże się z tym, że alkohol towarzyszy im przez wiele lat życia i stosunkowo późno zaczynają leczyć uzależnienie. Takie picie jest toksyczne po kilkunastu, a nawet 20. kilku latach. W typie żeńskim, w którym uzależniają się i kobiety i mężczyźni – do uzależnienia dochodzi już po kilku latach picia. Nawet po 5-7 latach obserwujemy takie zmiany w organizmie, jak w typie męskim po ponad 20. latach. Dlatego też kobiety, z powodu odmiennej budowy ciała, w którym jest mniej wody, a więcej tłuszczu, uzależniają się szybciej. Zresztą, do szybszego uzależnienia kobiet predestynują także hormony – estrogeny.

2

RÓŻNA TOLERANCJA NA ALKOHOL

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), każda ilość alkoholu wypijana przez osoby, które mają zmniejszone wytwarzanie dehydrogenazy, może prowadzić do uzależnienia. Ta substancja ma określoną ilość „obrotów” w organizmie, a produkty przemiany alkoholu, to aldehyd octowy, który powoduje zakwaszenie organizmu i toksyczne działanie na mózg człowieka. W przypadku uzależnienia ważna też jest indywidualna tolerancję na alkohol. W każdym niemal przypadku trzeba mówić o skłonnościach osobistych, predyspozycjach genetycznych środowiskowych i stanie organizmu, występujących chorobach somatycznych, co też predysponuje do skłonności picia mniejszej bądź większej ilości alkoholu.
Alkohol jest substancją, która powoduje wytwarzanie dopaminy i nawet dwukrotne zwiększanie ilości endorfin. Zwane są „hormonami szczęścia”, dają poczucie zadowolenia, ale w tym przypadku, zamiast być wytwarzane np. przez aktywność fizyczną, powstają dzięki sztucznym stymulantom. Osoby uzależnione często mają niskie poczucie własnej wartości, a pijąc alkohol, dodają sobie animuszu, energii, pewności siebie. Robią to regularnie, z czasem zwiększa się ich tolerancja na alkohol i w ten sposób uzależniają się. Niedobór serotoniny (również „hormonu szczęścia”) może też wpływać na szybsze uzależnienie od alkoholu, ponieważ w pewien sposób dla osoby pijącej stanowi pewien rodzaj lekarstwa, pobudzając układ nagrody.

* Powyższa porada jest sugestią i nie zastępuje wizyty u specjalisty. W przypadku problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem

 

*Powyższa porada jest sugestią i nie zastępuje wizyty u specjalisty. W przypadku problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.