WOLMED ŁÓDZKIE

POMOCNA W LECZENIU DEPRESJI

Współczesna medycyna oferuje wiele nowoczesnych metod leczenia – także w zakresie zaburzeń psychicznych i różnego rodzaju schorzeń, które wymagają interwencji psychiatrycznej. W Klinice Wolmed stosowana jest nowa metoda, której skuteczność w leczeniu depresji w 2015 roku potwierdził Brytyjski Instytut Zdrowia i Opieki (British National Institute for Health and Care Excellence / NICE). Mowa przezczaszkowej stymulacji mózgu prądem stałym – tDCS. Badania i analizy, wykonane w ostatnich latach wykazały, że to bezpieczny i skuteczny sposób leczenia depresji.

Przezczaszkowa stymulacja mózgu prądem stałym jest nieinwazyjną metodą służącą poprawie funkcjonowania poznawczego – pamięci, myślenia, uwagi, poprawie funkcji ruchowych i percepcyjnych. Metoda wspomaga i optymalizuje leczenie chorych z zaburzeniami psychicznymi oraz neurologicznymi, działa poprzez zmianę pobudliwości w korze mózgowej z wykorzystaniem słabego i bezpiecznego dla człowieka prądu. Polega na podłączeniu elektrod, przez które przepływa prąd o niskim natężeniu, modelujący aktywność neuronów. Wykorzystywane są dwa rodzaje stymulacji – anodowa i katodowa. Anodowa – pobudza aktywność neuronalną, katodowa – zmniejsza lub hamuje aktywność neuronalną.

Ze względu na to, że tDCS można stosować celem wzmocnienia leczenia farmakologicznego, jak działań psychoterapeutycznych, w taki też sposób zabiegi wykorzystywane są w Klinice Wolmed.

Metoda jest skuteczna w leczeniu chorób i zaburzeń, takich jak:

  • depresja (za wyjątkiem choroby afektywnej dwubiegunowej)
  • zaburzenia lękowe
  • przewlekły ból
  • zaburzenia procesów poznawczych powstałych w wyniku urazów czaszkowo-mózgowych i udarów
  • zaburzenia mowy o typie afazji, opóźniony rozwój mowy
  • zaburzenia uczenia się i pamięci
  • uzależnienia, np. od alkoholu
  • zaburzenia łaknienia

Cykl terapeutyczny z reguły trwa od 15 do 20 sesji. Terapię poprzedza spotkanie diagnostyczne. Metoda tDCS jest nieinwazyjna – całkowicie bezpieczna dla pacjenta.

* Powyższa porada jest sugestią i nie zastępuje wizyty u specjalisty. W przypadku problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

 

*Powyższa porada jest sugestią i nie zastępuje wizyty u specjalisty. W przypadku problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.