WOLMED ŁÓDZKIE

Pomocna w leczeniu depresji

Współczesna medycyna oferuje wiele nowoczesnych metod leczenia – także w zakresie zaburzeń psychicznych i różnego rodzaju schorzeń, które wymagają interwencji psychiatrycznej. W Klinice Wolmed stosowana jest nowa metoda, której skuteczność w leczeniu depresji w 2015 roku potwierdził Brytyjski Instytut Zdrowia i Opieki (British National Institute for Health and Care Excellence / NICE). Mowa przezczaszkowej stymulacji mózgu prądem stałym – tDCS. Badania i analizy, wykonane w ostatnich latach wykazały, że to bezpieczny i skuteczny sposób leczenia depresji.

Stymulacja mózgu prądem

Przezczaszkowa stymulacja mózgu prądem stałym jest nieinwazyjną metodą służącą poprawie funkcjonowania poznawczego – pamięci, myślenia, uwagi, poprawie funkcji ruchowych i percepcyjnych. Metoda wspomaga i optymalizuje leczenie chorych z zaburzeniami psychicznymi oraz neurologicznymi, działa poprzez zmianę pobudliwości w korze mózgowej z wykorzystaniem słabego i bezpiecznego dla człowieka prądu. Jak przebiega stymulacja mózgu prądem? Metoda polega na podłączeniu elektrod, przez które przepływa prąd o niskim natężeniu, modelujący aktywność neuronów. Wykorzystywane są dwa rodzaje stymulacji – anodowa i katodowa. Anodowa – pobudza aktywność neuronalną, katodowa – zmniejsza lub hamuje aktywność neuronalną.

Jak działa stymulacja mózgu prądem?

Przezczaszkowa stymulacja mózgu prądem polega na przesyłaniu słabych impulsów elektrycznych bezpośrednio do mózgu za pomocą elektrod umieszczonych na skórze głowy. Prąd ten jest na tyle słaby, że jest bezpieczny dla pacjenta, ale wystarczająco silny, aby wpływać na aktywność neuronów.

Stymulacja prądem wpływa na pobudliwość neuronów w korze mózgowej. W zależności od parametrów stymulacji, może zwiększać lub zmniejszać aktywność neuronalną w stymulowanym obszarze. Zmiany w pobudliwości neuronów mogą prowadzić do trwałych zmian w funkcjonowaniu mózgu, co jest wykorzystywane w leczeniu różnych schorzeń.

Metoda jest skuteczna w leczeniu chorób i zaburzeń, takich jak:

  • depresja (za wyjątkiem choroby afektywnej dwubiegunowej)
  • zaburzenia lękowe
  • przewlekły ból
  • zaburzenia procesów poznawczych powstałych w wyniku urazów czaszkowo-mózgowych i udarów
  • zaburzenia mowy o typie afazji, opóźniony rozwój mowy
  • zaburzenia uczenia się i pamięci
  • uzależnienia, np. od alkoholu
  • zaburzenia łaknienia

Ze względu na to, że tDCS można stosować celem wzmocnienia leczenia farmakologicznego, jak działań psychoterapeutycznych, w taki też sposób zabiegi wykorzystywane są w Klinice Wolmed.

Cykl terapeutyczny z reguły trwa od 15 do 20 sesji. Terapię poprzedza spotkanie diagnostyczne. Metoda tDCS jest nieinwazyjna – całkowicie bezpieczna dla pacjenta.

*Powyższa porada jest sugestią i nie zastępuje wizyty u specjalisty. W przypadku problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.