WOLMED ŁÓDZKIE

Jaka moc kryje się w Twojej głowie?

Coraz częściej zdarza się nam zapominać czegoś albo o czymś. Zazwyczaj zganiamy to na stres lub zaganianie. Jednak powszechny jest też argument, że to wiek jest tym czynnikiem, który ograbia nas z tej łatwości wkładania i wydobywania różności z naszej głowy. Jednak czy naprawdę tak jest? Jakie możliwości kryje ten organ chowający się za naszymi oczami?
 

Co tam właściwie jest?

Mózg Co Tam JestZacznijmy od kilku danych technicznych. Nasz mózg stanowi ok. 2% masy ciała i w dodatku w ok. 75% składa się z wody. Nie brzmi to zbyt imponująco, jednak mniej więcej 25% tych innych składników wystarczy, aby powstała struktura zużywająca 20% energii produkowanej przez całe ciało.
Nasz mózg jest tak aktywny, że generuje od 12 – 25 W energii. Prędkość, z jaką podróżują impulsy nerwowe, może przekraczać nawet 400 km na godzinę.
Brzmi imponująco, ale jakie są możliwości tej wodno-elektryczno-chemicznej masy? Najlepiej zilustrować to przykładem.
 
Emil Krebs i jego językowe potyczki
Emil KrebsBardzo dobrym unaocznieniem możliwości przyswajania i przechowywania informacji przez mózg jest Emil Krebs. Kiedy był małym chłopcem jego ciekawość wzbudziła przypadkiem znaleziona francuska gazeta, której nie mógł przeczytać, bo nie znał tego języka. I tak się zaczęła jego lingwistyczna podróż. Zanim ukończył dwadzieś

cia lat posługiwał się biegle 12 językami. W czasie podroży po Azji przyswoił sobie kolejne kilkanaście. Kiedy zmarł w wieku 63 lat władał biegle 68 językami z przeszło stu, które studiował. Wśród nich były takie, jak: hebrajski, chiński, mongolski, hindi, mandżurski, urdu, węgierski, syjamski oraz polski (co zrozumiałe, bo urodził się w Świebodzicach).

 

Jill Price – dla niej każdy dzień jest pamiętny
Kolejnym przykładem tego ile może się zmieścić w głowie, jest Jill Price. Tym, co charakteryzuje ją najbardziej jest to, że pamięta każdy dzień swojego życia, począwszy od wieku kilku lat, czyli od 1980 roku. Wystarczy zapytać ją o to, co robiła w pierwszy poniedziałek kwietnia dwadzieścia pięć lat temu i ona opowie o tym ze szczegółami. Pani Price potrafi też podać, kiedy po raz piąty jadła sushi, albo jaka była pogoda w dowolnym dniu z jej przeszłości. Wspomnienia sprzed 20 lat są dla niej tak świeże, jak dla przeciętnego człowieka te wczorajsze. Oczywiście Jill Price nie jest zwykłą kobietą. Jej talent w medycynie ma nazwę HSAM – czyli Hipermnezja (wybitna pamięć autobiograficzna) i szacuje się, że na ziemi jest jeszcze ok. sześćdziesięciu osób o podobnych możliwościach.

 

Ile możesz zapamiętać TY?
Oczywiście Emil Krebs oraz Jill Price to wybitne przykłady zdolności pamięciowych. Jednak ich możliwości dużo nam mówią o potencjale kryjącym się w naszych głowach. Przecież nasze mózgi są podobnych rozmiarów, złożone z tych samych neuronów i opierające swoją pracę o te same zasady elektrochemiczne. Wiadomo, że w ich mózgach zadziało się coś więcej, jednak wszystko w obrębie tej struktury, do której i my mamy dostęp.
Zatem, mimo że tempo życia, ilość danych oraz natłok bodźców mogą odpowiadać w pewnym stopniu za nasze zapominalstwo, to może tym, czego potrzebujemy, jest wiara w nasze możliwości. Przekonanie, że mamy w głowie klucz do opanowania tego chaosu informacyjnego. Takie przekonanie będzie prowadzić do większej gotowości do korzystania z naszej pamięci zamiast notatek w telefonach. Będzie to taki rodzaj treningu. A wiadomo – trening czyni mistrza.

Możecie zacząć taki trening od zapamiętywania informacji, które pojawiają się we wpisach na naszym blogu. Zatem zapraszamy do regularnego zapoznawania się z nimi 😉

 

 

 

 

* Powyższa porada jest sugestią i nie zastępuje wizyty u specjalisty. W przypadku problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

*Powyższa porada jest sugestią i nie zastępuje wizyty u specjalisty. W przypadku problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.