WOLMED ŁÓDZKIE

UZALEŻNIENIE OD HAZARDU

img1Uzależnienie od hazardu, podobnie jak zakupoholizm, jest uzależnieniem behawioralnym. Choć samo w sobie nie oddziałuje negatywnie na stan organizmu Pacjenta, może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje. Utrata kontroli podczas uprawiania hazardu wpływa destrukcyjnie na wszystkie sfery życia uzależnionego – niszczy związki, karierę i może doprowadzić do bankructwa.

Według badań, od gier hazardowych uzależnionych jest ponad milion Polaków. Większość z nich przegrała dziesiątki tysięcy złotych, by grać dalej – zaciągają długi. Uzależnienie od gier hazardowych, podobnie jak inne nałogi, zaczyna się bardzo niewinnie. Jedna partia w pokera, kilka godzin spędzonych przy automatach do gry, adrenalina, która towarzyszy każdej kolejnej rundzie, złudne poczucie szczęścia… Bardzo łatwo wpaść w pułapkę, z której trudno jest potem wyjść.

Ryzykowna gra

Uzależnienie od hazardu to silna potrzeba, wręcz przymus grania na automatach, ruletce, w karty czy w internecie – bo tylko w taki sposób dana osoba pozbędzie się nieznośnego dla niej napięcia psychicznego – mówi dr n. med. Sławomir Wolniak, specjalista psychiatra, ordynator Kliniki Wolmed w Dubiu. – Gdy wygrywa czuje się mocniejsza, silniejsza i to mobilizuje ją do dalszej gry. Gorzej, gdy przegrywa jedną partię za drugą. Po skończonej grze i utracie pieniędzy pojawia się ogromne poczucie winy. Obniża się nastrój, który osoba uzależniona stara się poprawić, zaczyna więc kolejną grę. I tak koło się zamyka. Niestety, z czasem, uzależnienie się pogłębia, dochodzi do utraty coraz większej ilości pieniędzy, popadania w długi. Do najpowszechniejszych gier należą automaty, tzw. “jednoręki bandyta”, poker, Black Jack, ruletka, wyścigi, a także obstawianie zakładów sportowych u bukmachera.

img2

Gry internetowe – hazard XXI wieku?

Niestety, coraz szybciej od hazardu uzależniają się młodzi ludzie. Miarą współczesności są gry internetowe, z których można korzystać bez wychodzenia z domu, w zasadzie bez ograniczeń używając karty kredytowej. Nie każdy hazardzista w ogóle zdaje sobie sprawę z tego, że jest uzależniony i potrzebuje pomocy. Wystarczy, że utraci kontrolę nad swoimi emocjami i nawet ogromne zadłużenie nie będzie w stanie powstrzymać go przed dalszym graniem.

W dzisiejszych czasach ludzie chcą żyć szybko i dostatnio, szukają łatwego zysku i wpadają w niebezpieczną pułapkę. Często jedynym wyjściem z uzależnienia behawioralnego jest skorzystanie z pomocy specjalisty.

* Powyższa porada jest sugestią i nie zastępuje wizyty u specjalisty. W przypadku problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

*Powyższa porada jest sugestią i nie zastępuje wizyty u specjalisty. W przypadku problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.