WOLMED ŁÓDZKIE

Z uzależnieniem od Internetu w obecnych czasach mamy do czynienia zarówno w odniesieniu do dzieci, młodzieży, jak i osób dorosłych. Wyznacznikiem uzależnienia jest nie tylko czas spędzany w Internecie, w telefonie czy w laptopie. Bardzo ważne jest, jak zmienia się nastrój przy korzystaniu z sieci oraz przy znacznym jej ograniczeniu.

Korzystanie z Internetu może wiązać się z poprawą humoru, niektóre osoby wprowadza wręcz w stan euforii i ekscytacji. Z kolei przy próbie ograniczenia przez bliskich dostępu do sieci, np. podczas namawiania ich na aktywność fizyczną czy chociażby wspólne spędzenie czasu na świeżym powietrzu, mamy do czynienia ze stanowczym sprzeciwem osoby uzależnionej. Uczucia, jakie pojawiają się w przypadku niemożności korzystania z sieci, np. w sytuacji braku prądu czy awarii Internetu, to przede wszystkim niepokój, smutek, przygnębienie, ale też irytacja. Uzależnienie objawia się spadkiem wrażliwości na bodźce niosące przyjemność, osłabieniem woli, czy natrętnymi myślami.

Uzależnienie od Internetu nazywane jest siecioholizmem – to uzależnienie behawioralne, w którym dochodzi do zaburzeń kontroli impulsów, dlatego leczenie odbywa się głównie przy pomocy psychoterapii, przede wszystkim poznawczo-behawioralnej. W przypadku dzieci i młodzieży zajęcie się problemem jest sprawą bardzo pilną. Ze zgłoszeniem do specjalisty nie ma co zwlekać. Taką pomoc Wolmed oferuje w nowo otwartych Poradniach Psychologiczno-Terapeutycznych dla Dzieci i Młodzieży oraz Rodzin w Bełchatowie, Pajęcznie, Radomsku, Łasku i Wieluniu. Co ważne pomoc świadczona jest na mocy kontraktu z NFZ, więc jest bezpłatna. Konieczne jest natomiast posiadanie ubezpieczenia.

Na zdj. Poradnia Wolmed przy ul. Kraszewskiego 4 w Radomsku

 

W ramach programu profilaktyczno-terapeutycznego specjaliści Wolmed prowadzą konsultacje psychologiczne, diagnozę psychologiczną, terapię indywidualną i terapię rodzinną. Można zgłaszać się nie tylko z problemem uzależnienia. Pomoc świadczona jest także w sytuacjach, gdy dzieci lub młodzież nie wymagają interwencji psychiatry, a:

  • odczuwają lęk, niepokój związany z obecną sytuacją związaną z COVID-19, wprowadzeniem nauki zdalnej, niepewnością związaną z egzaminem ośmioklasisty czy egzaminem maturalnym

  • mają problemy emocjonalne i zachowania

  • mają trudności w kontaktach społecznych, kontaktach z rówieśnikami

  • doświadczają sytuacji kryzysowych, problemów rodzinnych

  • doświadczają zaburzeń lękowych, depresyjnych, adaptacyjnych

  • cierpią z powodu zaburzeń odżywiania, objawów psychosomatycznych

  • są ofiarami przemocy psychicznej, fizycznej, seksualnej

  • przejawiają symptomy uzależnienia od ekranów

Kontakt do poradni dostępny jest pod linkiem:

https://wolmed.pl/poradnie-psychologiczno-terapeutyczne/

Fot. www.pixabay.com

*Powyższa porada jest sugestią i nie zastępuje wizyty u specjalisty. W przypadku problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.