WOLMED ŁÓDZKIE

UZALEŻNIENIA

Narkotyki są jednym z największych zagrożeń, jakie czyhają na człowieka w XXI wieku. Obiecują łatwą ucieczkę od problemów, rozrywkę, relaks. Jednak za tymi złudnymi obietnicami kryje się poważne zagrożenie. Uzależnienie od narkotyków prowadzi do zatrucia organizmu, wyniszcza go, może też być przyczyną śmierci.

img1

Objawy narkomanii dają się zauważyć w dwóch aspektach – fizycznym oraz psychicznym. Rozszerzone źrenice, zaczerwienione oczy, nadpobudliwość lub ospałość (występują na przemian). Zachowanie osoby używającej i nadużywającej narkotyków objawia się złym nastrojem, przygnębieniem, zamykaniem się w sobie. Narkoman zaniedbuje higienę, jest coraz bardziej agresywny i traci zainteresowanie wieloma codziennymi aktywnościami, które do tej pory sprawiały mu przyjemność. Kolejne etapy uzależnienia wiążą się z przedawkowaniem narkotyków, spadkiem poczucia własnej wartości, oszukiwaniem bliskich czy napadami agresji.

Fazy uzależnienia

Substancje psychoaktywne, w tym także narkotyki, mają często skrajnie różne działania. Można wyróżnić kolejne etapy uzależnienia:

 • inicjacja – dotyczy osób, które spróbowały narkotyków chociaż jeden raz;
 • faza eksperymentalna – wynikająca z ciekawości i chęci sprawdzenia, jak działa dany narkotyk i jakie wywołuje skutki;
 • faza używania substancji – zażywanie narkotyków w sposób ryzykowny, co wiąże się ze stopniową tolerancją na zawarte w nich substancje psychoaktywne oraz zwiększeniem dawki przyjmowanego narkotyku;
 • etap uzależnienia – zaprzestanie przyjmowania substancji psychoaktywnej staje się niemożliwe; pojawiają się objawy odstawienne, takie jak: lęki, niepokój, ogólne rozbicie, nerwowość, bóle mięśni, omamy; w celu ich uniknięcia osoba uzależniona zwiększa dawki przyjmowanego narkotyku.

Skutki uzależnienia od narkotyków

Narkotyki mogą wpływać na prawie każdy organ ludzkiego ciała, a spektrum skutków ubocznych jest wyjątkowo duże. Mogą powodować:

 • osłabienie układu odpornościowego, większe ryzyko chorób i infekcji
 • choroby serca – nieprawidłowe tętno, zawał serca, zapadnięcie żył i zakażenie naczyń krwionośnych po wstrzykniętych lekach
 • nudności i ból brzucha (brak apetytu i utrata wagi)
 • narażenie na znaczne uszkodzenie wątroby lub jej niewydolność
 • napady padaczkowe, udar, dezorientacja umysłowa i uszkodzenie mózgu
 • choroba płuc
 • problemy z pamięcią i koncentracją

Najpoważniejszym skutkiem zażywania narkotyków jest śmierć. Na świecie największy wzrost odnotowano w przypadku zgonów związanych z zażywaniem syntetycznych opioidów i heroiny.

img2

 

Leczenie narkomanii – Pierwszy i najważniejszy krok, jaki w tej sytuacji należy wykonać, to przyznać się przed sobą samym do uzależnienia. Drugim jest odwyk narkotykowy. Celem detoksu narkotykowego, w pierwszej kolejności, jest oczyszczenie organizmu z toksycznych związków. Dokonywane jest poprzez podawanie kroplówek z płynami infuzyjnymi, krystaloidami, witaminami, elektrolitami i odpowiednimi lekami. Dzięki nim udaje się złagodzić fizyczne skutki odstawienia narkotyków. Leki mają głównie działanie objawowe, zmniejszają dyskomfort i pozwalają przywrócić w miarę normalne funkcjonowanie organizmu.

Detoks pozwoli:

 • oczyścić organizm z toksyn
 • przygotować ciało do dalszej terapii
 • zmniejszyć ryzyko zespołu abstynencyjnego

By pomóc pacjentowi wrócić do funkcjonowania bez wspomagania chemicznego, lekarz może podjąć decyzję o podawaniu mu łagodnych środków farmakologicznych, a także kompozycji witamin i minerałów wzmacniających organizm.

Później jest czas na przystąpienie do walki z uzależnieniem – przede wszystkim na poziomie psychologicznym i emocjonalnym. Terapia, indywidualna i grupowa, może odbywać się w systemie stacjonarnym lub ambulatoryjnym.

Podczas terapii, która powinna trwać co najmniej 4 tygodnie, pacjent uczy się też rozwiązywania problemów, umacnia swoją samoocenę, wyzwala się od lęków i przygotowuje się do życia wolnego od narkotyków.

Prowadzimy taką terapię w naszym prywatnym ośrodku leczenia uzależnień.

* Powyższa porada jest sugestią i nie zastępuje wizyty u specjalisty. W przypadku problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

*Powyższa porada jest sugestią i nie zastępuje wizyty u specjalisty. W przypadku problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.