WOLMED ŁÓDZKIE

Wypalenie zawodowe, znane także jako zespół wypalenia zawodowego, jest stanem emocjonalnym, który występuje, gdy osoba jest przeciążona długotrwałym stresem związanym z pracą. Jak objawia się wypalenie zawodowe? Kto jest na nie najbardziej narażony? Czym może skutkować? Jak je rozpoznać oraz jak leczyć? O tym na naszym Blogu.

OBJAWY WYPALENIA ZAWODOWEGO

Jednym z głównych objawów wypalenia zawodowego jest poczucie wyczerpania emocjonalnego, gdy dana osoba nie ma już siły, by przejmować się problemami związanymi z pracą lub nawet życiem prywatnym. Kolejnym – odczuwanie depersonalizacji, gdy osoba zaczyna traktować swoją pracę jako rutynowe zadanie bez większego znaczenia lub traktować innych ludzi jak przedmioty pracy. Znamienny jest też spadek satysfakcji z pracy, utrata zainteresowania nią, a także poczucie bezradności, gdy osoba zaczyna czuć się bezradna i niemająca wpływu na swoje środowisko pracy. To, co ważne jest także z punktu widzenia pracodawcy, to spadek wydajności w pracy oraz trudności w koncentracji. Wypalenia zawodowego nie należy lekceważyć, ponieważ niejednokrotnie wiążą się z nim objawy somatyczne, takie jak problemy z trawieniem, bezsenność czy bóle głowy.

PRZYCZYNY WYPALENIA ZAWODOWEGO

Istnieje wiele powodów, które mogą doprowadzić do wypalenia zawodowego. Wydaje się, że podstawowym może być praca związana z dużym stresem, w wymagającej, stresującej branży, takiej jak służba zdrowia, ratownictwo czy praca socjalna. Ponadto brak czasu na wypoczynek i zbyt wiele pracy; brak wsparcia ze strony przełożonych lub kolegów z pracy; brak kontroli nad własnym harmonogramem lub brak możliwości podejmowania decyzji w pracy może prowadzić do poczucia bezradności i wypalenia zawodowego; konflikty z kolegami z pracy lub przełożonymi; niska satysfakcja z pracy, brak zadowolenia lub spełnienia. Kolejnym aspektem są też problemy osobiste, takie jak rozwód, problemy finansowe czy choroba. Wypalenie zawodowe może wynikać z kombinacji tych czynników. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na pierwsze objawy wypalenia zawodowego i zacząć działać, zanim stan stanie się bardziej zaawansowany. Taki stan może prowadzić do wielu negatywnych skutków, m.in. zwiększenia ryzyka wystąpienia chorób serca, problemów z trawieniem czy chorób autoimmunologicznych. Może też dojść do różnych problemów ze zdrowiem psychicznym, takich jak lęki, depresja czy zaburzenia snu. Osoby cierpiące na wypalenie zawodowe często mają trudności w nawiązywaniu i utrzymywaniu relacji z innymi ludźmi, co może prowadzić do izolacji społecznej.

Wypalenia zawodowego może doświadczyć każdy pracownik, istnieją jednak pewne czynniki, które mogą zwiększyć ryzyko jego wystąpienia. Należą do nich m.in.:

– praca w branżach związanych z opieką zdrowotną, ratownictwem, pomocą społeczną czy edukacją, gdzie często występuje wysoki poziom stresu

– branże, w których wymagana jest wysoka wydajność, takie jak produkcja, handel czy usługi

– brak wsparcia ze strony przełożonych lub współpracowników

– brak kontroli nad pracą i harmonogramem

– praca związana z rutyną lub monotonnością

– wysokie wymagania wobec pracownika lub brak uznania za jego pracę

– nadmiar pracy, brak równowagi między życiem prywatnym a zawodowym

– konflikty w pracy lub złe relacje z przełożonymi lub współpracownikami

– wysokie oczekiwania wobec siebie, perfekcjonizm

– trudności w dostosowaniu się do zmian w pracy lub w organizacji

Nie oznacza to jednak, że tylko osoby związane z powyższymi czynnikami są narażone na wypalenie zawodowe. Ważne jest, aby każdy pracownik miał świadomość objawów wypalenia i podejmował kroki, aby go zapobiegać lub zaradzić jego skutkom.

JAK LECZY SIĘ WYPALENIE ZAWODOWE?

Leczenie wypalenia zawodowego zależy od stopnia zaawansowania objawów oraz indywidualnych potrzeb i sytuacji danej osoby. Przede wszystkim stosowana jest psychoterapia, które może pomóc w nauce radzenia sobie z przyczynami wypalenia zawodowego oraz w zmianie zachowań i myślenia, które przyczyniają się do wystąpienia objawów. W niektórych przypadkach lekarz może przepisać leki, które pomogą w radzeniu sobie z objawami wypalenia zawodowego, takie jak depresja, lęk czy bezsenność. Ważnym aspektem jest wspierające środowisko pracy, np. opieka psychologa, co może pomóc w redukcji stresu i poprawie samopoczucia pracowników. Dobrze też rozważyć zmianę stylu życia, poprzez wprowadzenie regularnych ćwiczeń, zdrowej diety i regularnego odpoczynku. Są też przypadki, w których jedynym dobrym rozwiązaniem jest zmiana pracy lub branży, która pozwoli na zmniejszenie stresu i lepsze radzenie sobie z obowiązkami. Ważne jest, aby nie ignorować objawów wypalenia zawodowego i poszukać pomocy u specjalisty. Leczenie wczesnych objawów może pomóc w zapobieżeniu poważniejszych problemów zdrowotnych i poprawie jakości życia pracownika.

Zdj. www.pixabay.com

* Powyższa porada jest sugestią i nie zastępuje wizyty u specjalisty. W przypadku problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

*Powyższa porada jest sugestią i nie zastępuje wizyty u specjalisty. W przypadku problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.