WOLMED ŁÓDZKIE

Czym są zaburzenia lękowe? Jak się objawiają i na czym polega leczenie? Czy poza farmakoterapią są też inne formy? O tym na naszym Blogu.

Zaburzenia lękowe są rodzajem zaburzeń psychicznych, mogących wpływać na codzienne funkcjonowanie oraz jakość życia osoby nimi dotkniętej. Lęk paniczny, zaburzenia lękowe uogólnione, fobie, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne i zespół stresu pourazowego to różne formy tych zaburzeń. Charakteryzują się występowaniem silnych objawów lęku, które często przekraczają rzeczywiste zagrożenie.

 

ZABURZENIA LĘKOWE – CO TO?

Zaburzenia lękowe to grupa zaburzeń psychicznych charakteryzujących się przewlekłym, intensywnym lękiem lub obawą, które są nieproporcjonalne do rzeczywistego zagrożenia i wpływają na codzienne funkcjonowanie osoby. Odczuwany przez chorego lęk jest często trudny do kontrolowania i może być wywoływany przez różne sytuacje lub obiekty. Zaburzenia lękowe są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych.

 

ZABURZENIA LĘKOWE – CO JEST PRZYCZYNĄ?

Żeby zrozumieć problem zaburzeń lękowych należy skoncentrować się na podłożu choroby. Przyczyny zaburzeń lękowych są złożone i obejmują zarówno czynniki genetyczne, biologiczne, jak i środowiskowe. Powszechnie uważa się, że przyczyny zaburzeń lękowych obejmują:

 • czynniki genetyczne,  a więc historię rodzinną zburzeń lękowych lub innych zaburzeń psychicznych,
 • zaburzenie równowagi neuroprzekaźników w mózgu,
 • doświadczenia i traumy życiowe,  w tym doświadczenia straty, traumy wywołane wypadkami, obawy powodowane brakiem stabilności (m.in. w życiu zawodowym),
 • cechy osobowości,  takie jak skłonność do negatywnego myślenia.

 

ZABURZENIA LĘKOWE – OBJAWY

Do najczęstszych objawów zaburzeń lękowych należą:

 • silne uczucie niepokoju, lęku i napięcia emocjonalnego
 • napady lęku, które mogą być związane z fizycznymi objawami, takimi jak drżenie, potliwość, kołatanie serca, duszność, bóle brzucha, zawroty głowy i uczucie osłabienia
 • nieuzasadnione obawy lub  lęki związane z codziennymi czynnościami  lub sytuacjami, takimi jak podróżowanie, spotkania towarzyskie, czy nawet wyjście z domu
 • natrętne myśli  lub obawy, które nie ustępują mimo prób ich zignorowania lub uspokojenia
 • unikanie określonych sytuacji, miejsc lub czynności wywołujących lęk lub niepokój
 • objawy fizyczne, takie jak  bóle głowy, mięśni, nudności, problemy żołądkowe
 • problemy z koncentracją, rozproszenie uwagi, trudności z podejmowaniem decyzji i problemami z pamięcią
 • bezsenność, zmęczenie i problemy z zasypianiem

Warto pamiętać, że objawy zaburzeń lękowych mogą być różne u różnych osób i mogą się zmieniać w czasie. Jeśli podejrzewasz u siebie lub u kogoś bliskiego zaburzenia lękowe, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem lub specjalistą w celu uzyskania odpowiedniej diagnozy i leczenia. Zaburzenia lękowe można leczyć, a odpowiednie wsparcie może znacząco poprawić jakość życia.

 

JAK LECZYĆ ZABURZENIA LĘKOWE?

Typowymi metodami leczenia zaburzeń lękowych są terapia poznawczo-behawioralna (CBT) oraz farmakoterapia.

CBT skupia się na identyfikowaniu myśli i zachowań przyczyniających się do zaburzeń lękowych, a następnie na modyfikacji tych elementów w celu redukcji objawów. W terapii tej osoba uczy się rozpoznawać swoje myśli i emocje, poznaje również techniki relaksacyjne i strategie radzenia sobie z lękiem. Ekspozycja, czyli stopniowe narażanie się na sytuacje lękowe w kontrolowany sposób, jest często stosowana w ramach tego rodzaju terapii, aby nauczyć osoby radzenia sobie z lękiem w bezpiecznym i kontrolowanym środowisku.

Leczenie farmakologiczne, czyli farmakoterapia, opiera się na zastosowaniu leków przeciwlękowych, takich jak benzodiazepiny i leki przeciwdepresyjne, które mają na celu złagodzenie objawów lęku i poprawę samopoczucia osoby dotkniętej tymi zaburzeniami. Leczenie farmakologiczne często przynosi korzyści pacjentom z zaburzeniami lękowymi, ale zazwyczaj jest stosowane w połączeniu z terapią behawioralną. Inne formy terapii, takie jak terapia poznawcza, medytacja, joga i akupunktura, mogą również pomóc w redukcji objawów lękowych, ale zwykle są one stosowane jako uzupełnienie głównego leczenia psychoterapeutycznego lub farmakologicznego.

Objawy zaburzeń lękowych mogą różnić się w zależności od typu zaburzenia, a diagnozę powinien postawić lekarz psychiatra. Ważne jest, aby osoba, która cierpi na zaburzenia lękowe, skonsultowała się z lekarzem, z którym omówi najlepszą opcję leczenia.

*Powyższa porada jest sugestią i nie zastępuje wizyty u specjalisty. W przypadku problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.