WOLMED ŁÓDZKIE

Czym są zaburzenia lękowe? Jak się objawiają i na czym polega leczenie? Czy poza farmakoterapią są też inne formy? O tym na naszym Blogu.

Zaburzenia lękowe są rodzajem zaburzeń psychicznych, mogących wpływać na codzienne funkcjonowanie oraz jakość życia osoby nimi dotkniętej. Lęk paniczny, zaburzenia lękowe uogólnione, fobie, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne i zespół stresu pourazowego to różne formy tych zaburzeń. Charakteryzują się występowaniem silnych objawów lęku, które często przekraczają rzeczywiste zagrożenie. Do najczęstszych objawów zaburzeń lękowych należą:

– silne uczucie niepokoju, lęku i napięcia emocjonalnego
– napady lęku, które mogą być związane z fizycznymi objawami, takimi jak drżenie, potliwość, kołatanie serca, duszność, bóle brzucha, zawroty głowy i uczucie osłabienia
– nieuzasadnione obawy lub lęki związane z codziennymi czynnościami lub sytuacjami, takimi jak podróżowanie, spotkania towarzyskie, czy nawet wyjście z domu
– natrętne myśli lub obawy, które nie ustępują mimo prób ich zignorowania lub uspokojenia
– unikanie określonych sytuacji, miejsc lub czynności wywołujących lęk lub niepokój
– objawy fizyczne, takie jak bóle głowy, mięśni, nudności, problemy żołądkowe
– problemy z koncentracją, rozproszenie uwagi, trudności z podejmowaniem decyzji i problemami z pamięcią
– bezsenność, zmęczenie i problemy z zasypianiem

Typowymi metodami leczenia zaburzeń lękowych są terapia poznawczo-behawioralna (CBT) oraz farmakoterapia. CBT skupia się na identyfikowaniu myśli i zachowań przyczyniających się do zaburzeń lękowych, a następnie na modyfikacji tych elementów w celu redukcji objawów. W terapii tej osoba uczy się rozpoznawać swoje myśli i emocje, poznaje również techniki relaksacyjne i strategie radzenia sobie z lękiem. Ekspozycja, czyli stopniowe narażanie się na sytuacje lękowe w kontrolowany sposób, jest często stosowana w ramach tego rodzaju terapii, aby nauczyć osoby radzenia sobie z lękiem w bezpiecznym i kontrolowanym środowisku.

Leczenie farmakologiczne, czyli farmakoterapia, opiera się na zastosowaniu leków przeciwlękowych, takich jak benzodiazepiny i leki przeciwdepresyjne, które mają na celu złagodzenie objawów lęku i poprawę samopoczucia osoby dotkniętej tymi zaburzeniami. Leczenie farmakologiczne często przynosi korzyści pacjentom z zaburzeniami lękowymi, ale zazwyczaj jest stosowane w połączeniu z terapią behawioralną. Inne formy terapii, takie jak terapia poznawcza, medytacja, joga i akupunktura, mogą również pomóc w redukcji objawów lękowych, ale zwykle są one stosowane jako uzupełnienie głównego leczenia psychoterapeutycznego lub farmakologicznego.

Objawy zaburzeń lękowych mogą różnić się w zależności od typu zaburzenia, a diagnozę powinien postawić lekarz psychiatra. Ważne jest, aby osoba, która cierpi na zaburzenia lękowe, skonsultowała się z lekarzem, z którym omówi najlepszą opcję leczenia.

Zdj. www.pixabay.com/cocoparisienne

* Powyższa porada jest sugestią i nie zastępuje wizyty u specjalisty. W przypadku problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

*Powyższa porada jest sugestią i nie zastępuje wizyty u specjalisty. W przypadku problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.