
Różne zaburzenia mowy, w tym jąkanie, dotykają ponad 70 proc. małych dzieci. W większości przypadków zaburzenia te są przemijające, szczególnie, jeśli sami opiekunowie posługują się poprawnie językiem, dbając o jego czystość i logikę. W niesprzyjających okolicznościach mogą jednak przemienić się w trwałą dysfunkcję, utrudniającą komunikację z otoczeniem. Jakie mogą być przyczyny jąkania? Gdzie szukać pomocy?
Wśród wielu różnych przyczyn jąkania naukowcy wymieniają wczesne zaburzenia emocjonalne, nieprawidłowe relacje rodzinne i społeczne wywołujące np. lęk przed karą, odrzuceniem i krytyką. Mogą to być również nieprawidłowości w pracy układu nerwowego, zakłócenia pracy mózgu, a także podłoże genetyczne. Ponad 60% badanych miało jąkających się krewnych. Narodowy Instytut Głuchoty i Innych Zaburzeń Komunikacyjnych w USA wyodrębnił mutacje kilku genów odpowiedzialnych za tę dysfunkcję. Dwie z nich wiążą się z brakiem enzymu odpowiedzialnego również za powstawanie chorób metabolicznych. Naukowcy przewidują, że wyrównanie tego niedostatku może przyczynić się do zniesienia zaburzeń mowy w konkretnych przypadkach.
Można powiedzieć, że przyczyny jąkania są wielorakie i bardzo złożone, jak wszystkie zagadnienia dotyczące skomplikowanych struktur mózgowych. W każdym przypadku, a szczególnie dotyczącym dzieci, zbadanie stanu psychofizycznego powinno być podstawą rozpoczęcia diagnozy. Dlatego wizyta u psychologa wydaje się bardzo wskazana, kolejnym krokiem może być konieczność udania się także do logopedy. Nie wykluczone, że potrzebna będzie psychoterapia rodzinna, bo w wielu przypadkach przyczyną jest nerwica wywołana relacjami w rodzinie, np. między rodzicami lub lęk przed mamą bądź tatą.
Bezpłatną pomoc psychologiczną i psychoterapeutyczną, w oparciu o kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, oferują Poradnie Psychologiczno-Terapeutyczne dla Dzieci i Młodzieży oraz Rodzin Wolmed, które zostały otwarte w kilku miastach w woj. łódzkim. Jest to wsparcie zespołu psychologów i psychoterapeutów dla dzieci i młodzieży (do 18. lub 21 roku życia w przypadku kontynuowania nauki w szkole ponadpodstawowej) oraz ich rodziców. By skorzystać z pomocy nie trzeba mieć skierowania, należy być osobą ubezpieczoną. Opiekę nad pacjentami sprawują psycholodzy, psychoterapeuci oraz terapeuta środowiskowy, a konsultacje udzielane są bezpośrednio w poradniach oraz w formie tele- i videoporad.
Oferta poradni skierowana jest do dzieci i młodzieży, które nie wymagają interwencji psychiatry, a:
odczuwają lęk, niepokój związany z obecną sytuacją związaną z COVID-19, wprowadzeniem nauki zdalnej, niepewnością związaną z egzaminem ośmioklasisty czy egzaminem maturalnym
mają problemy emocjonalne i zachowania
mają trudności w kontaktach społecznych, kontaktach z rówieśnikami
doświadczają sytuacji kryzysowych, problemów rodzinnych
doświadczają zaburzeń lękowych, depresyjnych, adaptacyjnych
cierpią z powodu zaburzeń odżywiania, objawów psychosomatycznych
są ofiarami przemocy psychicznej, fizycznej, seksualnej
przejawiają symptomy uzależnienia od ekranów
W poradniach świadczone są następujące usługi:
porada psychologiczna diagnostyczna
porada psychologiczna
sesja psychoterapii indywidualnej
sesja psychoterapii rodzinnej
sesja psychoterapii grupowej
sesja wsparcia psychospołecznego
wizyta, porada domowa lub środowiskowa
Zapisy przyjmowane są osobiście lub telefonicznie:
Radomsko, ul. Kraszewskiego 4, tel. 695 386 820
Bełchatów, ul. Opalowa 9, tel. 44 633 78 99 lub 721 022 622
Pajęczno, ul. Wiśniowa 26, tel. 885 209 009
Wieluń, ul. Częstochowska 57 (Apteka Rajska), tel. 885 209 009
Łask, ul. Warszawska 79 (Przychodnia Zdrowie), tel. 695 386 820
Zdj.: www.pixabay.com
* Powyższa informacja jest sugestią i nie zastępuje wizyty u specjalisty. W przypadku problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.
*Powyższa porada jest sugestią i nie zastępuje wizyty u specjalisty. W przypadku problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.