WOLMED ŁÓDZKIE

Chociaż koty i psy mogą mieć niszczący wpływ na meble oraz zasłony w naszych domach, niedawne badania wykazały, że jeśli chodzi o oddziaływanie na psychikę ich posiadaczy, pozytywnych stron jest bardzo wiele. Przedmiotem tego artykułu jest wpływ zwierząt na człowieka, a mówiąc bardziej precyzyjnie wpływ zwierząt na nasz dobrostan psychiczny.

PIES, KOT I STRES

Stres jest powszechnie uważany, za czynnik, z którym nie zawsze radzimy sobie  dobrze. Jednak badanie przeprowadzone przez zespól naukowców pod przewodnictwem Dr KAREN ALLEN wykazały pozytywny wpływ naszych pupilów na naszą zdolność do panowania nad stresem. W badaniu tym 120 par małżeńskich zostało odwiedzonych w swoich domach, gdzie poddano je różnym formom stresu. Połowa z tych par była posiadaczami jakiś zwierzaków (psów lub kotów), a druga połowa nie. Naukowcy zaplanowali wymyślny sposób, aby wywołać u badanych stres: dawali do wykonania trudne zadania matematyczne, a potem zanurzali im rękę w lodowatej wodzie na dwie minuty. Badani przechodzili przez cała tę procedurę siedząc w pomieszczeniu sami, ze swoim psem lub kotem, ze współmałżonkiem, który mógł wspierać moralnie, albo zarówno ze swoim pupilem jak i współmałżonkiem.

 

WPŁYW ZWIERZĄT NA CZŁOWIEKA: CO POKAZAŁY BADANIA?

Już przed przystąpieniem do zadań zauważono, że posiadacze futrzanych towarzyszy mieli niższe ciśnienie krwi oraz wolniejsze tętno niż druga grupa badanych. Kiedy właściwe badanie rozpoczęło się, właściciele psów lub kotów również radzili sobie lepiej – znów ich ciśnienie krwi oraz tętno były niższe, robili mniej błędów w obliczeniach. Co ciekawe, zaobserwowano, że byli oni bardziej skłonni postrzegać to co się działo podczas badania jako wyzwanie, a nie zagrożenie. Kiedy podsumowano dane, okazało się, że właściciele psów lub kotów, radzili sobie z tą stresującą sytuacją lepiej niż osoby nie posiadające zwierząt domowych, a najlepsze rezultaty osiągano, gdy w pomieszczeniu podczas wykonywania zadań znajdowała się tylko osoba badana wraz ze swoim pupilem – czyli bez współmałżonka.

 

CO NAM TO MÓWI O WPŁYWIE ZWIERZĄT NA CZŁOWIEKA?

Jak badacze zinterpretowali wyniki? Stwierdzili, że nasi czworonożni pupile działają kojąco w stresujących sytuacjach ponieważ nie oceniają naszych umiejętności oraz nie stają się poddenerwowani kiedy my zaczynamy się stresować. Zapewniają nam za to pewność, że bez względu na rezultaty zawsze będą traktować nas z uczuciem oraz przywiązaniem.
Te badania są kolejnym dowodem na to, że dobrze jest mieć w domu jakiegoś czworonożnego przyjaciela – psa lub kota. Bo chociaż posiadanie pupila wiąże się z obowiązkami i wydatkami, to one rewanżują się wspierając nas psychicznie w trudnych sytuacjach.

 

CO JESZCZE MOŻNA POWIEDZIEĆ O WPŁYWIE ZWIERZĄT NA LUDZI?

Wpływ zwierząt na człowieka jest tematem szeroko badanym i dyskutowanym. Badania obejmują zarówno aspekty psychologiczne, jak i fizjologiczne. Zwierzęta, szczególnie domowe, mogą mieć znaczący wpływ na zdrowie fizyczne, emocjonalne i społeczne ludzi.

Wymiar fizyczny obejmuje, szczególnie u właścicieli psów, większą aktywność fizyczną taką jak spacery czy zabawy na świeżym powietrzu, co bezsprzecznie przyczynia się do poprawy ogólnego stanu zdrowia. Ponadto interakcje ze zwierzętami, zwłaszcza głaskanie lub przytulanie, mogą obniżać ciśnienie krwi i poziom kortyzolu, hormonu stresu.

W przypadku wymiaru emocjonalnego i psychologicznego, mówimy o znaczącym obniżeniu poziomu stresu i lęku u ludzi. Zwierzęta zapewniają poczucie spokoju i bezpieczeństwa. Często są również ważnym źródłem wsparcia emocjonalnego, oferując bezwarunkową miłość i akceptację. Interakcje ze zwierzętami mogą podnosić poziom serotoniny i dopaminy, neuroprzekaźników związanych z poczuciem szczęścia i spokoju. Dodatkowo, zwierzęta mogą pomóc w łagodzeniu uczuć samotności, zapewniając towarzystwo i poczucie celu.

A Wy macie jakiegoś zwierzaka w domu? Czujecie jego pozytywny wpływ na co dzień?

*Powyższa porada jest sugestią i nie zastępuje wizyty u specjalisty. W przypadku problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.