WOLMED ŁÓDZKIE

Naszym celem jest oferowanie kompleksowego wsparcia osobom, które rozpoczynają leczenie uzależnienia. W ramach przygotowań do terapii możesz skorzystać z profesjonalnego detoksu, a samą terapię indywidualną i grupową uzupełnić dodatkowymi zabiegami leczniczymi.

Fototerapia, czyli leczenie światłem, jest metodą leczenia stosowaną od lat w dermatologii, pulmonologii oraz medycynie estetycznej. Obecnie sięga się po nią również w ramach leczenia zaburzeń depresyjnych i depresji sezonowej, a także leczeniu zaburzeń snu, zaburzeń dwubiegunowych czy zespołu przewlekłego zmęczenia.

Na czym polega fototerapia?

Fototerapia wykorzystuje światło w leczeniu wybranych schorzeń. W przypadku leczenia uzależnień lub zaburzeń psychicznych fototerapia ma na celu poprawę samopoczucia osoby chorej, u której mogą występować zaburzenia nastroju, stany depresyjne i depresja.

Leczenie światłem odbywa się w ramach serii sesji terapeutycznych, z których każda trwa około 25-35 minut. Lampa, emitująca białe światło, imitujące promieniowanie słoneczne, kierowana jest na skórę twarzy pacjenta. Zastosowanie specjalnych filtrów powoduje, że światło jest całkowicie bezpieczne dla skóry – bez szkodliwego promieniowania ultrafioletowego.

O efektywności terapii decyduje dobranie odpowiedniego poziomu natężenia światła do potrzeb danego pacjenta. Standardowo stosuje się światło o minimalnym natężeniu 2,5 tysięcy luksów, ale nieprzekraczające 10 tysięcy luksów (wyższe natężenie światła powodowałoby nieprzyjemne odczucia i stanowiło zagrożenie dla zdrowia oczu).

Szacuje się, że skuteczność fototerapii w leczeniu depresji sezonowych sięga około 60-80% i może być porównywalna do leczenia farmakologicznego.

Terapia światłem w leczeniu uzależnień w WOLMED

Fototerapia w ośrodku WOLMED prowadzona jest z użyciem nowoczesnego sprzętu i zawsze pod ścisłym nadzorem specjalistów posiadających odpowiednie kwalifikacje do wykonywania tego typu zabiegów. Leczenie światłem może być łączone z innymi metodami i zabiegami w celu ich uzupełniania lub wzmacniania efektów. Dotyczy to również leczenia farmakologicznego z wykorzystaniem leków antydepresyjnych.