WOLMED ŁÓDZKIE

KOBIETY A UZALEŻNIENIE

Czy to prawda i co na to wpływa, wyjaśnia dr n. med. Sławomir Adam Wolniak, specjalista psychiatra, ordynator Kliniki Wolmed:

Zanim dojdziemy do wyjaśnień, trzeba pamiętać, że każdy człowiek jest inny, ma inną tolerancję np. na alkohol, inną masę ciała. Niemniej, według badań, to właśnie panie są bardziej narażone na uzależnienie. Łatwość i szybkość uzależnienia, np. od alkoholu wynika z innej odporności. „Wytrzymałość” kobiet na alkohol jest pięć razy niższa aniżeli mężczyzny. Mówiąc obrazowo: w przypadku kobiet często wystarczą cztery lata regularnego picia, by zniszczyć wątrobę, panowie wytrzymują 20 lat i więcej…

 

Biologiczne różnice

Kluczowe znaczenie ma odmienna budowa ciała, u kobiety występuje więcej tkanki tłuszczowej, a mniej wody, dlatego wypicie przez nią jednego piwa powoduje dwukrotnie wyższy pomiar w alkomacie niż u mężczyzny, po takiej samej ilości alkoholu. Dodatkowo organizm kobiety wytwarza mniej enzymów, które trawią alkohol. Na większą toksyczność alkoholu w organizmie wpływają też zmiany hormonalne wynikające z cyklu menstruacyjnego.

 

„Bezpieczne” spożywanie alkoholu

Wg WHO picie „bezpieczne” w przypadku kobiet określane jest jako nie więcej niż 1-2 dawki – 10 gram czystego alkoholu tygodniowo, czyli 3-4 lampki wina. W przypadku mężczyzn ta ilość jest dwa razy większa. To oczywiście teoria, bo przecież każdy ma różną tolerancję na alkohol. Nie wolno też zapominać o zalecanych przez Światową Organizację Zdrowia przerwach w piciu – przynajmniej 2 razy w tygodniu.

 

img3

Trudniejsze leczenie kobiet?

Panie z reguły rzadziej trafiają do specjalisty. Niechętnie przyjmują do wiadomości, że są uzależnione. Obawiają się, że przyznając się do uzależnienia, zostaną odrzucone i niezrozumiane. Wynika to po trochu z kulturowego postrzegania kobiety jako idealnej matki, wzorowej gospodyni domowej. Panie nie chcą przyznawać się do uzależnienia w obawie przed poczuciem, że w pewnym sensie zawiodły siebie i innych. Znamienny wydaje się fakt, że w przypadku 10 pijących kobiet zaledwie 1-2 mężczyzn – ich partnerów – wspiera je w walce z uzależnieniem. Gdy alkoholikiem okazuje się mężczyzna, to na 10 aż 8-9 kobiet decyduje się pozostać z nimi w związku.

Przyczyny uzależnienia

Sposób picia kobiet ma również wpływ na późniejsze zgłoszenie się na leczenie. Picie w samotności, w zaciszu domowym, sprawia, że rodzina i bliscy, którzy dopiero po jakimś czasie orientują się, że żona/mama ma problem z alkoholem, nie są w stanie zachęcić uzależnionej do szukania pomocy u specjalisty. Kobiety piją niemal w każdym wieku, a uzależniają się z różnych przyczyn. Młode, niezamężne, wykształcone, zazwyczaj nie radzą sobie ze stresem w pracy, czasem dotyka je też wypalenie zawodowe. Z kolei starsze nie mogą sobie poradzić z syndromem opuszczonego gniazda, gdy dorosłe dzieci wyprowadziły się z domu. Kobiety także, częściej niż mężczyźni, popadają w uzależnienie z powodów emocjonalnych, frustracji, poczucia chronicznego zmęczenia.

Niezwykle istotne jest uświadomienie sobie skali problemu. Uzależnienie od alkoholu jest chorobą, która wymaga specjalistycznej terapii. Podjęcie decyzji o rozpoczęciu leczenia jest bardzo ważne – im szybciej ona zapadnie, tym lepiej.

loga razem eksport

*Powyższa porada jest sugestią i nie zastępuje wizyty u specjalisty. W przypadku problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.