WOLMED ŁÓDZKIE

Choroba Alzheimera często kojarzona jest z zaburzeniami pamięci. A to nie jedyne jej objawy. Rodzina osoby, u której zdiagnozowano chorobę Alzheimera, powinna liczyć się z koniecznością większej uwagi i opieki. Jakie są objawy choroby? Czy można ją zatrzymać?

Bardzo wiele osób, które dowiedziały się, że u członka ich rodziny zdiagnozowano chorobę Alzheimera, kojarzy ją przede wszystkim z zaburzeniami pamięci. Lista objawów jest niestety dłuższa, bo zawiera też zmiany nastroju, zaburzenia funkcji poznawczych oraz osobowości i zachowania. Często występują zaburzenia koncentracji, kłopoty z wypowiadaniem się, osobie chorej zaczyna brakować odpowiednich słów. Charakterystyczne jest też zmęczenie, a w początkowej fazie pojawiają się objawy charakterystyczne dla depresji, jak na przykład obniżenie nastroju. W kolejnych etapach dochodzą: dezorientacja, zagubienie, lęk, niepokój, a nawet agresja.

Choroba Alzheimera jest degeneracyjną chorobą ośrodkowego układu nerwowego, której towarzyszy otępienie. W Polsce cierpi na nią ok. 250 tysięcy osób. Nie wszyscy w początkowym stadium choroby są prawidłowo diagnozowani. Bardzo często objawy związane z zaburzeniami pamięci u osób starszych są przypisywane podeszłemu wiekowi. Samej choroby nie da się zatrzymać. Natomiast odpowiednie dobranie nowoczesnych leków w różnych fazach choroby oraz odpowiednia terapia mogą znacznie złagodzić jej skutki i przywrócić pacjenta do właściwej sprawności. W przypadku tej choroby o sukcesie leczenia i terapii można mówić wówczas, gdy stan pacjenta się nie pogarsza bądź proces ten uda się spowolnić.

W leczeniu początkowym stosowane są m.in. leki z acetylocholiną, która jest tzw. neuroprzekaźnikiem. Zawierają one substancję chemiczną odpowiedzialną za przekazywanie informacji pomiędzy komórkami mózgu – neuronami. A to przecież warunkuje prawidłowe funkcjonowanie mózgu – zapamiętywanie i uczenie się.

W procesie leczenia osoby ze zdiagnozowaną chorobą Alzheimerem niezmiernie istotne jest też odpowiednie wsparcie jej opiekunów, którzy potrzebują porady i rzeczowych informacji dotyczących opieki nad chorym. To jest niezmiernie trudne, wymaga wysiłku psychicznego i fizycznego. Znane są przypadki, gdy bliscy osoby chorej popadają w depresję, żyją w ciągłym stresie. W pewnym momencie sami mogą potrzebować pomocy. Nie należy zwlekać ze zwróceniem się po nią. Nieleczona depresja może bowiem nawet prowadzić do targnięcia się na swoje życie.

Zdj. www.pixabay.com

* Powyższa porada jest sugestią i nie zastępuje wizyty u specjalisty. W przypadku problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.