WOLMED ŁÓDZKIE

Prawidłowy rozwój i dobrostan psychiczny dziecka to fundament, na którego gruncie wyrasta zaradny i szczęśliwy dorosły. Dlatego obserwując nieprawidłowości w zakresie zdrowia psychicznego dziecka, należy jak najszybciej skonsultować się z psychiatrą dziecięcym.

Psychiatra dla dzieci i młodzieży to specjalista, który koncentruje się na diagnozowaniu i leczeniu zaburzeń i chorób psychicznych u pacjentów od pierwszych lat życia, aż do później adolescencji. Jego zadaniem jest postawienie diagnozy i ustalenie planu leczenia opierającego się na zasadzie skuteczności i bezpieczeństwa.

Psychiatria dzieci i młodzieży

Wbrew powszechnej opinii, dzieci i młodzież są narażeni na rozwój chorób i zaburzeń psychicznych w takim samym stopniu jak dorośli. Wiele zaburzeń psychicznych ma swój początek w okresie dzieciństwa i pogłębia się w okresie dorastania. Dlatego tak ważne jest, aby bacznie obserwować rozwój dziecka nie tylko w zakresie rozwoju fizycznego, ale również psychicznego.

Psychiatria dzieci i młodzieży ukierunkowana jest na diagnozę i leczenie farmakologiczne z zaleceniem oddziaływań psychologicznych. Udzielone na tym etapie specjalistyczne wsparcie przekłada się na wszystkie aspekty życia dziecka, które tym samym zyskuje szansę na zdrowie i prowadzenie satysfakcjonującego życia jako dorosły. Dobry psychiatra dziecięcy nie tylko diagnozuje i leczy, ale także pomaga rodzinie zrozumieć i radzić sobie z wyzwaniami zdrowotnymi dziecka udzielając wskazówek, co do postępowania w różnych sytuacjach i pracy z dzieckiem w domu.

Jakie choroby leczy psychiatra dziecięcy?

Psychiatra dziecięcy diagnozuje i leczy różnorodne zaburzenia psychiczne występujące u dzieci i młodzieży. Do najczęstszych problemów, z jakimi pacjenci zgłaszają się do psychiatry dziecięcego, należą:

  • zaburzenia zachowania,
  • zaburzenie funkcjonowania społecznego,
  • zaburzenia odżywiania,
  • zaburzenia lękowe,
  • fobie,
  • zaburzenia nastroju,
  • zaburzenia emocjonalne.

Ponadto, specjalista ten zajmuje się leczeniem takich schorzeń jak tiki, zaburzenia afektywne dwubiegunowe, psychotyczne, schizofrenia, ADHD oraz całościowe zaburzenia rozwojowe, w tym zespół Aspergera czy autyzm.

Kiedy warto skorzystać z pomocy psychiatry dziecięcego?

Obserwując dziecko warto zwrócić uwagę na symptomy, takie jak znaczna drażliwość, wycofanie z kontaktów społecznych, utrata zainteresowań czy nagłym zaprzestaniem mówienia. Także problemy takie jak nadpobudliwość, trudności z koncentracją, agresywne zachowania czy nadmierne lęki mogą wskazywać na potrzebę wsparcia specjalistycznego. W sytuacjach, gdy dziecko doświadcza silnego, długotrwałego stresu, przeżyło traumatyczne wydarzenia lub w rodzinie występują historie zaburzeń psychicznych, konsultacja z psychiatrą dziecięcym może być kluczowa. Wczesna interwencja i wsparcie specjalisty mogą przynieść ulgę i z pewnością przełożą się na poprawę rozwoju psychicznego dziecka.

Psychiatra dziecięcy przyjmuje prywatnie w wybranych placówka Wolmed na terenie województwa łódzkiego. Rodziców poszukujących wsparcia psychiatrycznego dla dzieci i młodzieży prosimy o kontakt z wybraną placówką w celu uzyskania informacji dotyczących dostępności leczenia psychiatrycznego dla dzieci i młodzieży. W razie pytań lub wątpliwości pozostajemy do dyspozycji.

Odzyskaj kontrolę nad swoim życiemZ nami powrócisz do równowagi i znowu poczujesz radość

Zapraszamy Cię do skorzystania z indywidualnej formy pomocy – leczenia chorób psychiatrycznych i uzależnień w naszej klinice. Pamiętaj, powrót do zdrowia i równowagi psychicznej to powolny proces. W WOLMED stworzyliśmy komfortowe warunki, które skutecznie wspierają leczenie – czekamy na Ciebie!

skontaktuj się z nami