WOLMED ŁÓDZKIE

Bierzesz coraz więcej leków? Bez swoich tabletek czujesz się źle i masz niepokojące objawy? Zobacz jak przebiega leczenie lekomanii i jakie są jej objawy.

Czy wiesz, że Ośrodek Leczenia Uzależnień Wolmed od 17 lat oferuje leczenie lekomanii i innych uzależnień?

Masz wrażenie, że Twoi bliscy są przeciwko Tobie? A może w Twoim otoczeniu znajduje się osoba, która uważa garść tabletek za najlepszy sposób na poprawę samopoczucia? Być może sam doświadczasz lub masz styczność z uzależnieniem, jakim jest lekomania.

Czym jest lekomania?

Lekomania to uzależnienie od leków, czyli stan, w którym odczuwasz przymus psychiczny oraz fizyczny zażywania danego farmaceutyku. Chory czuje się w określony sposób po zażyciu leków – najczęściej lepiej. Jednak jego samopoczucie gwałtownie spada, jeśli nie przyjmie ulubionych specyfików. Chorzy skarżą się na bardzo nieprzyjemne, a często wręcz bolesne doznania, pozostając bez leków. Na uzależnienie są często bardziej podatni pacjenci przyjmujący środki nasenne. Preparaty przepisane przez lekarza sprawiają, że chory mniej się denerwuje, a jego lęki i niepokój ulegają zmniejszeniu. Pojawia się silne poczucie, że dzięki tabletkom lepiej funkcjonuje, więc są one w jego życiu niezbędne. Jeśli zauważyłeś u siebie silną potrzebę przyjmowania leków lub uważasz, że nie umiesz już normalnie żyć bez tabletek, skontaktuj się z lekarzem. Być może to początek lekomanii – groźnego uzależnienia!

Jak przebiega lekomania?

Chory, który już raz odkrył dobroczynne działanie leków, nie chce z nich rezygnować. Po czasie okazuje się, że dawka przepisana przez lekarza jest za mała, więc osoba cierpiąca na lekomanię prosi o jej zwiększenie. Jeśli lekarz odmawia, staje się wrogiem chorej osoby, która zaczyna podejmować różne działania, aby zdobyć upragnioną receptę. Uzależnienie od leków może rozwijać się latami – stałe i niewielkie zwiększanie dawki sprawia, że po jakimś czasie organizm pacjenta faktycznie nie jest w stanie poprawnie funkcjonować bez określonych substancji. Jeśli bliska osoba reaguje agresją lub histerię na myśl, że miałaby zostać pozbawiona swoich leków, bierze środki mimo zakazu lekarza, a także samodzielnie wymierza dawkę, najwyższy czas, by skontaktować się z ośrodkiem leczenia uzależnień!

leczenie lekomanii ośrodek leczenia wolmed.pl

Jak leczyć uzależnienie od leków?

Warto zdać sobie sprawę, że przyjmowanie coraz większych dawek leków nasennych, środków przeciwbólowych, dopingujących, czy euforyzujących ma negatywny wpływ na organizm chorego. Ciągłe i konsekwentne zwiększanie dawek może prowadzić do: wystąpienia działań niepożądanych, przedawkowania i poważnego zatrucia a nawet śmierci. Dlatego tak ważne jest, by jak najwcześniej rozpocząć specjalistyczne leczenie. Środki farmakologiczne uzależniają najpierw psychicznie – powstaje potrzeba ich brania – a następnie fizycznie. Uzależnienie somatyczne może na tyle zmienić funkcjonowanie organizmu, że przy nagłym odstawieniu farmaceutyków dochodzi do zmiany pracy narządów wewnętrznych, wśród których są zaburzenia ciśnienia krwi, oddychania, czynności serca oraz pracy układu pokarmowego. Nagłe przerwanie stosowania leku wywołuje znaczne zaburzenia czynności organizmu – czyli objawy abstynencji. Jeśli nagle przerwiesz stosowanie leków, które brałeś w coraz większych dawkach od długiego czasu lub zachęcisz do tego bliską osobę, w wyniku odstawienia samopoczucie może ulec dramatycznemu pogorszeniu. Jeśli masz dość silnej woli, by rozpocząć walkę z nałogiem, zgłoś się do prywatnego ośrodka leczenia uzależnień WOLMED!

Jak w WOLMED pomagamy pacjentom?

W naszym ośrodku leczenia uzależnień pomoc pacjentom rozpoczynamy od odtrucia organizmu, czyli detoksykacji. Wykonujemy go pod całodobową opieką lekarza i pielęgniarek. Zależy nam, by obniżyć ryzyko całego procesu oraz złagodzić symptomy zespołu abstynencyjnego. Po zakończeniu detoksu pacjent może kontynuować leczenie w naszym ośrodku. Dla uzależnionych od przyjmowania leków prowadzimy terapię w systemie behawioralno-poznawczym. Skupiamy się na tym, by zmienić nieprawidłowe wzorce myślenia u naszych podopiecznych oraz wyeliminować destrukcyjne zachowania. Pacjent wspólnie z terapeutą opracowuje strategię, jak radzić sobie w przypadku chęci powrotu do nałogu. Terapia, którą prowadzimy w klinice WOLMED, ma formę sesji indywidualnych, grupowych oraz rodzinnych. Nasi specjaliści dokładają wszelkich starań, by pomóc pacjentom wyjść z nałogu.

Skontaktuj się z nami, jeśli masz poczucie, że lekarstwa zawładnęły Twoim życiem. Posłuchaj głosu rozsądku i apeli swoich bliskich i pozwól sobie pomóc w klinice WOLMED. Leczenie uzależnienia do leków – lekomanii, jest długotrwałe, ale przy wspólnej pracy ma szansę zakończyć się pełnym sukcesem.

leczenie lekomanii ośrodek wolmed.pl

Przeczytaj również:

Odzyskaj kontrolę nad swoim życiemZ nami powrócisz do równowagi i znowu poczujesz radość

Zapraszamy Cię do skorzystania z indywidualnej formy pomocy – leczenia chorób psychiatrycznych i uzależnień w naszej klinice. Pamiętaj, powrót do zdrowia i równowagi psychicznej to powolny proces. W WOLMED stworzyliśmy komfortowe warunki, które skutecznie wspierają leczenie – czekamy na Ciebie!

skontaktuj się z nami