WOLMED ŁÓDZKIE

Detoksykacja alkoholowa – Twój pierwszy krok w stronę walki z uzależnieniem

Czy wiesz, że Ośrodek Leczenia Uzależnień Wolmed zapewnia całodobowy oddział detoksykacyjny? Może to być pierwszy krok w walce z uzależnieniem. Zobacz na czym polega odtrucie alkoholowe i dlaczego detox alkoholowy jest tak ważna w leczeniu uzależnienia.

Cierpisz z powodu uzależnienia od alkoholu? Odczuwasz negatywne skutki jego codziennego spożywania, ale gdy próbujesz go odstawić, jest jeszcze gorzej? Chcesz rozpocząć leczenie, jednak jest Ci ciężko zachować wstrzemięźliwość? Przyjedź do naszej kliniki na detoks alkoholowy – w komfortowych warunkach pomożemy Ci zatrzymać picie i oczyścić organizm z nagromadzonych latami toksyn. Przeprowadzony pod czujnym okiem specjalistów detoks alkoholowy jest bezpieczny i skuteczny. Pozwala przerwać ciąg alkoholowy bez doświadczania nieprzyjemnych objawów zespołu abstynencyjnego. 

Najważniejsze zadania detoksu alkoholowego

  • Przerwanie ciągu alkoholowego.
  • Oczyszczenie organizmu z toksyn i przywrócenie mu równowagi biochemicznej.
  • Umożliwienie pacjentowi osiągnięcie trzeźwości i podjęcia decyzji o leczeniu.

Należy przy tym pamiętać, że detox alkoholowy nie jest tożsamy z terapią. Nie rozwiązuje problemów związanych ze sferą psychiczną, a jedynie łagodzi fizyczne objawy głodu alkoholowego.

Jak działa alkohol na Twój organizm?

Uzależnienie od alkoholu to bardzo poważny nałóg, który „atakuje” nie tylko psychikę człowieka, ale również oddziałuje negatywnie na jego organizm. Jest niczym huragan siejący spustoszenie, którego skutki zaczynają pojawiać się w dość krótkim czasie. Silne uszkodzenia narządów wewnętrznych, w tym wątroby prowadzą do poważnych chorób stanowiących nierzadko zagrożenie dla życia. Dlatego w leczeniu uzależnienia istotną rolę odgrywa detoks alkoholowy. To procedura, dzięki której można pozbyć się szkodliwych substancji nagromadzonych w organizmie, wywołujących negatywne działanie.

Fizjologiczne uzależnienie od etanolu i jego konsekwencje

Aby zrozumieć, dlaczego w leczeniu alkoholizmu konieczne staje się odtrucie alkoholowe, trzeba poznać mechanizm powstawania tego uzależnienia oraz złego samopoczucia, jakie wywołuje odstawienie. To prosty mechanizm: gdy spożywasz alkohol, czujesz się źle, ale w momencie, gdy chcesz z niego zrezygnować, obserwujesz gwałtowne załamanie samopoczucia. Wynika ono z procesu metabolizmu etanolu. Spożyty alkohol nie jest wydalany w ciągu jednej doby, ale pozostaje w organizmie do 48 godzin. Efektem jego rozkładu jest toksyczny aldehyd octowy, który destrukcyjnie wpływa na organizm. Osłabiony, pozbawiony witamin i mikroelementów organizm alkoholika, nie jest w stanie zwalczyć konsekwencji jego działania. Odwyk alkoholowy ma na celu wspomaganie tego procesu. Jeśli czujesz, że chcesz skończyć z piciem i zacząć nowe życie, ale sam nie dasz rady, nie masz siły, aby poradzić sobie z używką, czekamy na Ciebie! Detoks od alkoholu to proces, którego celem jest przerwanie ciągu alkoholowego, przywrócenie równowagi biochemicznej organizmu i jego regeneracja. Regeneracja organizmu jest istotnym elementem terapii alkoholowej. Sprzyja zachowaniu trzeźwości i podnosi motywację do leczenia i zmiany dotychczasowego wzorca picia.

odtrucie alkoholowe ośrodek leczenia uzależnień wolmed.pl

Jak działa odtrucie alkoholowe?

Detoks alkoholowy to proces usuwania toksyn z organizmu, który odbywa się jednocześnie z odbudowywaniem odporności i dostarczeniem energii. Ważne, abyś w tym okresie nie tylko odstawił używkę, ale pomógł swojemu wyniszczonemu organizmowi powrócić do równowagi. Osoby uzależnione często ograniczają spożycie posiłków, zastępując je alkoholem – pewnie to dla Ciebie normalna sytuacja. Zbyt małe ilości jedzenia oraz niszczenie cennych składników odżywczych przez alkohol sprawiają, że Twój organizm jest podwójnie osłabiony, dlatego ciężko Ci zachować kontrolę. Etanol niszczy również glukozę, która dostarcza energii do walki z metabolitami. Detoksykacja alkoholowa, czyli odtrucie, ma wyrównać poziom elektrolitów, glukozy i przygotować organizm do walki z „głodem”. Preparaty zazwyczaj komponuje lekarz – realizujący program detoxu opracowany przez ośrodki odwykowe dla alkoholików, ustalając niezbędne dla pacjenta składniki kroplówki. Detox alkoholowy odbywa się pod nadzorem wykwalifikowanego personelu medycznego, dlatego w wielu przypadkach jest niemożliwy do przeprowadzenia w warunkach domowych. Są w prawdzie ośrodki leczenia uzależnień, które oferują możliwość przeprowadzenia odtrucia w domu pacjenta. Jest to jednak ryzykowne. My w trosce o Twoje bezpieczeństwo i dobrostan program detoksu realizujemy w ośrodku, gdzie mamy dostęp do odpowiedniego zaplecza.

Detoks wyeliminuje objawy zatrucia alkoholowego

Spożywanie alkoholu w nadmiernych ilościach powoduje kumulację szkodliwych składników odpowiadających za objawy tzw. zatrucia alkoholowego. Pełne oczyszczenie organizmu z toksyn nie tylko pozwoli uniknąć uciążliwych symptomów, ale również złagodzi dolegliwości pojawiające się jako efekt zespołu abstynencyjnego po odstawieniu środków uzależniających.

Czy odtruwanie alkoholowe jest bezpieczne?

Skuteczne i bezpieczne oczyszczenie organizmu z toksyn wymaga specjalistycznego wsparcia wykwalifikowanego zespołu medycznego. Proces ten musi zostać przeprowadzony profesjonalnie i kompleksowo. Współpracę z pacjentem należy rozpocząć od wywiadu i badania. Zebranie wszystkich niezbędnych informacji stanowi podstawę zapewnienia bezpieczeństwa w trakcie detoksykacji organizmu.

leczenie alkoholizmu wolmed.pl

Detoks alkoholowy, przeprowadzany w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień WOLMED, odbywa się na podstawie sprawdzonych metod – regularnie organizujemy odtrucia alkoholowe dla naszych pacjentów. Detox obejmuje podawanie płynów infuzyjnych, krystaloidów, witamin, brakujących elektrolitów oraz odpowiednio dobranych leków.

Ile trwa detoksykacja alkoholowa?

Detox alkoholowy trwa zwykle od kilku do 10 dni. Powszechnie przyjmuje się, że skuteczne odtrucie alkoholowe zajmuje 7 dni. W praktyce długość detoksu jest uzależniona od indywidualnej sytuacji pacjenta, a więc:

  • stopnia uzależnienia,
  • tego, kiedy ostatnio spożywał alkohol,
  • indywidualnych uwarunkowań organizmu.

Detoks od alkoholu i co dalej?

Po zakończeniu detoksu możesz rozpocząć leczenie odwykowe stacjonarne prowadzone w WOLMED przez zespół doświadczonych ekspertów. Leczenie odwykowe:

• odbędzie się w przyjaznej, kameralnej atmosferze, która będzie sprzyjała odzyskaniu przez Ciebie balansu umysłowego,
• będzie oparte o kompleksowy program terapeutyczny, który pozwoli wyrobić zdrowe nawyki i radzić sobie z najbardziej typowymi wyzwaniami związanymi z nałogiem,
• uwzględni terapię indywidualną i grupową.

Chcesz rozpocząć leczenie i zdecydowałeś się na detoks alkoholowy? To ważna decyzja, dzięki której będziesz o krok dalej w wyjściu z uzależnienia. Przeprowadź detox już teraz i zrób odważny krok w stronę walki z uzależnieniem. Jesteśmy tutaj, aby Ci pomóc – od kilkunastu lat nasi pacjenci skutecznie walczą z uzależnieniami i odrzucają używki. Jednocześnie odzyskują kontrolę nad swoim życiem i metodą bardzo małych kroków je odbudowują. Skontaktuj się z nami, by uzyskać profesjonalne wsparcie w tym zakresie.

Przeczytaj również:

Odzyskaj kontrolę nad swoim życiemZ nami powrócisz do równowagi i znowu poczujesz radość

Zapraszamy Cię do skorzystania z indywidualnej formy pomocy – leczenia chorób psychiatrycznych i uzależnień w naszej klinice. Pamiętaj, powrót do zdrowia i równowagi psychicznej to powolny proces. W WOLMED stworzyliśmy komfortowe warunki, które skutecznie wspierają leczenie – czekamy na Ciebie!

skontaktuj się z nami