WOLMED ŁÓDZKIE

Rehabilitacja schizofrenii (bez ostrych stanów psychotycznych)

Zauważyłeś niepokojące zachowanie bliskiej osoby – na przykład trudności w komunikacji?

Twój partner lub partnerka cierpi na urojenia? A może sam zaczynasz mieć problemy z oddzielaniem rzeczywistości od obrazów, jakie podsuwa Ci Twoja głowa? Postaraj się zachować spokój i zgłoś do naszej klinki. Być może przyczyną zaburzeń Twoich lub bliskiej osoby jest schizofrenia.

Czym jest schizofrenia?

To jedna z najczęstszych chorób psychicznych, która charakteryzuje się „rozdwojeniem jaźni”. Wbrew popularnej opinii nie oznacza to jednak, że chory ma wiele osobowości. Pod tym pojęciem kryje się rozbieżność między myślami, uczuciami i zachowaniem chorego. Osoba cierpiąca na schizofrenię nie umie dostosować swoich uczuć oraz zachowania do sytuacji, w jakiej się znalazła – nie funkcjonuje w prawidłowy sposób. Dzieje się tak, ponieważ schizofrenia doprowadza do nieprawidłowego postrzegania, odbierania, intepretowania oraz przeżywania rzeczywistości. Chory ma zaburzoną ocenę własnej osoby i kontaktów z innymi ludźmi. W rezultacie odsuwa się od bliskich i ucieka od świata zewnętrznego. Chorobę charakteryzują urojenia, halucynacje i inne trudności poznawcze. Schizofrenia wymaga leczenia psychiatrycznego.

Jak rozpoznać schizofrenię?

Jeśli zaobserwowałeś u siebie lub osoby bliskiej poniższe objawy – koniecznie skonsultuj się z lekarzem:

• straciłeś/łaś zainteresowanie czynnościami, które wcześniej sprawiały Ci przyjemność,
• czujesz się odłączony/a od swoich uczuć,
• masz trudności z koncentracją,
• zaczynasz unikać ludzi,
• masz halucynacje – słyszysz głosy lub widzisz rzeczy, których nikt inny nie widzi,
• masz urojenia – czyli posiadasz silne przekonania, których inni nie podzielają,
• czujesz, że Twoje myślenie oraz mowa są niespójne, wyraźnie zdezorganizowane
• nie chce Ci się troszczyć o siebie.

Pamiętaj, schizofrenia to nie wyrok. Dzięki odpowiedniej terapii możesz w pełni normalnie funkcjonować i znów cieszyć się życiem. Zadbaj znów o siebie lub bliską osobę, która cierpi na zaburzenia. Do innych objawów schizofrenii należy również: brak motywacji do wykonywania codziennych, niezbędnych czynności, słabe wyrażenie emocji – reakcje chorego mogą być niewystarczające lub nieodpowiednie, wycofanie społeczne.
Wielu pacjentów, którzy trafiają do naszej klinki, od dawna nie utrzymuje kontaktów społecznych – nie ma przyjaciół i znajomych.

Dlaczego zdiagnozowanie i rehabilitacja schizofrenii jest tak ważne?

Nieleczona schizofrenia sprawia, że halucynacje i urojenia stają się integralną częścią ich świata. Często chętniej przyjmowaną niż prawda. Pamiętaj, że pacjenci cierpiący na schizofrenię często odmawiają przyjmowania leków, ponieważ są przekonani, że otrzymują truciznę. Dlatego rehabilitacja schizofrenii wymaga zdecydowanego i spokojnego działania dostosowanego do stanu zdrowia. W naszym ośrodku WOLMED skupiamy się na dokładnej diagnozie i poznaniu pacjenta, budujemy relacje między nim a personelem medycznym – u nas bliska Ci osoba na pewno poczuje się bezpiecznie.

Jak przebiega rehabilitacja schizofrenii w klinice WOLMED?

Nasi specjaliści od lat pomagają osobom cierpiącym na schizofrenię oraz ich bliskim. Schizofrenia to nie wyrok! Istnieje szereg sposobów rehabilitacji, które zniwelują objawy choroby i zapobiegną nawrotom epizodów psychotycznych. Duże znaczenie ma skuteczne kontrolowanie objawów, ponieważ może to pomóc osobie chorej w powrocie do normalnego życia – często nieocenione okazuje się wsparcie bliskich. Rehabilitacja zwykle polega na połączeniu przyjmowania leków z psychoterapią oraz – w razie konieczności – pobytach w szpitalu w okresach ostrych epizodów psychotycznych. W klinice WOLMED zapewnimy Tobie lub bliskiej osobie cierpiącej na schizofrenię doskonałe warunki pobytu oraz kontakt z wyrozumiałym personelem medycznym. Rehabilitacja jest zwykle długotrwała, a największą skuteczność można osiągnąć wtedy, gdy zostanie rozpoczęta we wczesnym stadium choroby. Dlatego tak ważne jest, abyś zgłosił się do nas, gdy tylko zauważysz niepokojące objawy.

Skontaktuj się z nami, jeśli potrzebujesz pomocy i wsparcia. Klinika WOLMED to bezpieczne miejsce, w którym do wielu lat pomagamy pacjentom cierpiącym na różne schorzenia, pomagamy leczyć depresję, nerwicę lękową, zaburzenia osobowości, również schizofrenię. Razem na pewno osiągnięty bardzo dobre rezultaty i sprawimy, że Twój powrót do rzeczywistości będzie nie tylko możliwy, ale i wyczekiwany.

 

Odzyskaj kontrolę nad swoim życiemZ nami powrócisz do równowagi i znowu poczujesz radość

Zapraszamy Cię do skorzystania z indywidualnej formy pomocy – leczenia chorób psychiatrycznych i uzależnień w naszej klinice. Pamiętaj, powrót do zdrowia i równowagi psychicznej to powolny proces. W WOLMED stworzyliśmy komfortowe warunki, które skutecznie wspierają leczenie – czekamy na Ciebie!

skontaktuj się z nami