WOLMED ŁÓDZKIE

Program terapeutyczny dla osób współuzależnionych. Współuzależnienie – zobacz na czym polega.

Ośrodek Leczenia Uzależnień Wolmed wie czym objawia się współuzależnienie! Dowiedz się i Ty!

W naszej klinice leczenia uzależnień WOLMED przygotowaliśmy również specjalistyczny program dla osób bliskich naszych pacjentów. Nałóg zmienia całą rodzinę, niszczy zaufanie w związkach i odbiera poczucie bezpieczeństwa. Osoba uzależniona, która decyduje się podjąć leczenie, potrzebuje od bliskich wsparcia oraz przebaczenia. Musi jednak pamiętać o krzywdzie, którą wyrządziła najbliższym osobom oraz o ranach, które potrzebują czasu, aby się zagoić. Dobre emocje – wsparcie dla chorego i zrozumienie dla destrukcyjnej siły nałogu udaje się odnaleźć w trakcie terapii dla osób współuzależnionych.

Jak działa uzależnienie na członków rodziny?

Ofiarą każdego uzależnienia (alkohol, hazard, narkotyki, leki) zawsze jest cała rodzina i otoczenie osoby uzależnionej. Żona, mąż, dzieci, matka, ojciec uczestniczą w życiu takiej osoby, dając się wciągnąć w grę alkoholową, przeżywając lęk, strach, wstyd i poczucie winy. By ratować osobę uzależnioną, którą często jeszcze kochają, zaczynają przejmować nad nią kontrolę i brać odpowiedzialność za jej życie. Gdy nie przynosi to żadnych efektów, sami cierpią i gubią siebie, nie rozumiejąc, co się dzieje w ich życiu. Błędne koło alkoholika staje się błędnym kołem osoby współuzależnionej, towarzyszą temu depresja, nerwica, zabierając sens i radość życia.

Czym jest współuzależnienie?

Współuzależnienie to taki sposób reagowania na silnie stresową sytuację współżycia z osobą uzależnioną, który powoduje postępujące uwikłanie w tę sytuację. Osoba współuzależniona wprowadza zmiany, zmierzające do zatrzymania uzależnienia i poprawienia sytuacji rodzinnej, jednak to, co robi osoba współuzależniona, jedynie pogarsza i utrwala tę sytuację. Szukając z niej wyjścia, koncentruje się wyłącznie na osobie uzależnionej. Dlatego zmiany, które wprowadza, stają się sposobami przystosowania się do destrukcyjnego życia w związku, wzmacniają cierpienie, poczucie ogromnej bezsilności i w konsekwencji uniemożliwiają rozwiązanie problemu.

współuzależnienie osoba leczenie wolmed.pl

Jak odnaleźć sens w życiu osoby współuzależnionej?

By przerwać to błędne koło, osoba współuzależniona musi otrzymać profesjonalną pomoc terapeutyczną prowadzącą do odzyskania prawidłowego obrazu swojej sytuacji, równowagi wewnętrznej i spokoju. Po wielu latach doświadczeń w pracy z pacjentami uzależnionymi i ich rodzinami nasz ośrodek WOLMED stworzył kompleksową ofertę pomocy terapeutycznej dla osób współuzależnionych. Program terapeutyczny dla osób współuzależnionych składa się z uczestnictwa w grupie terapeutycznej, indywidualnych sesjach terapeutycznych, warsztatach i zajęciach dodatkowych (jak np. muzykoterapia).

Jak możemy Ci pomóc?

Aby pomóc osobom współuzależnionym w naszym prywatnym ośrodku leczenia uzależnień WOLMED powstał program pracy grupowej, który jest programem psychoedukacyjnym, tzn. zawiera elementy przekazywania wiedzy o chorobie alkoholowej i współuzależnieniu, ale głównie stwarza okazję do rozpoznawania własnej sytuacji rodzinnej, auto diagnozy oraz uczenia się i ćwiczenia nowych, konstruktywnych zachowań. Daje szanse na odzyskanie kontroli nad swoim życiem i ponowne zbliżenie się do rozumienia własnych potrzeb i oczekiwań, wzięcia odpowiedzialności za swoje życie.

Bliska Twojemu sercu osoba jest alkoholikiem? Jej destrukcyjne zachowania i używki, które regularnie przyjmuje sprawiają, że czujesz się bezsilny? Chcesz przestać czuć się za nią odpowiedzialny i naprawiać jej błędów? W naszej klinice opracowaliśmy program, który sprawi, że przestaniesz żyć w cieniu uzależnienia. Odzyskasz własną tożsamość i poczucie sprawczości, nauczysz się mądrze wspierać osobę uzależnioną i stawiać jej realne granice. Zacznij żyć bez bólu – z nami to możliwe!

współuzależnienie osoba leczenie współuzależnienia wolmed.pl

Przeczytaj również:

Odzyskaj kontrolę nad swoim życiemZ nami powrócisz do równowagi i znowu poczujesz radość

Zapraszamy Cię do skorzystania z indywidualnej formy pomocy – leczenia chorób psychiatrycznych i uzależnień w naszej klinice. Pamiętaj, powrót do zdrowia i równowagi psychicznej to powolny proces. W WOLMED stworzyliśmy komfortowe warunki, które skutecznie wspierają leczenie – czekamy na Ciebie!

skontaktuj się z nami
Informacje dla pacjentówInformacje dla pacjentów

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Donec semper porttitor erat id pulvinar. Ut vehicula porta nisi sed finibus. Maecenas ultrices mauris sed nulla efficitur condimentum. Ut laoreet enim nisi, quis faucibus nisi consequat eu. Integer posuere nec tellus tempor porta. Nunc tristique interdum nibh ac hendrerit.

sprawdź informacje dla pacjentów