WOLMED ŁÓDZKIE

Program terapeutyczny dla osób współuzależnionych. Współuzależnienie – zobacz na czym polega.

Ośrodek Leczenia Uzależnień Wolmed wie czym objawia się współuzależnienie! Dowiedz się i Ty!

W naszej klinice leczenia uzależnień WOLMED przygotowaliśmy również specjalistyczny program dla osób bliskich naszych pacjentów. Nałóg zmienia całą rodzinę, niszczy zaufanie w związkach i odbiera poczucie bezpieczeństwa. Osoba uzależniona, która decyduje się podjąć leczenie, potrzebuje od bliskich wsparcia oraz przebaczenia. Musi jednak pamiętać o krzywdzie, którą wyrządziła najbliższym osobom oraz o ranach, które potrzebują czasu, aby się zagoić. Dobre emocje – wsparcie dla chorego i zrozumienie dla destrukcyjnej siły nałogu udaje się odnaleźć w trakcie terapii dla osób współuzależnionych.

Jak działa uzależnienie na członków rodziny?

Ofiarą każdego uzależnienia (alkohol, hazard, narkotyki, leki) zawsze jest cała rodzina i otoczenie osoby uzależnionej. Żona, mąż, dzieci, matka, ojciec uczestniczą w życiu takiej osoby, dając się wciągnąć w grę alkoholową, przeżywając lęk, strach, wstyd i poczucie winy. By ratować osobę uzależnioną, którą często jeszcze kochają, zaczynają przejmować nad nią kontrolę i brać odpowiedzialność za jej życie. Gdy nie przynosi to żadnych efektów, sami cierpią i gubią siebie, nie rozumiejąc, co się dzieje w ich życiu. Błędne koło alkoholika staje się błędnym kołem osoby współuzależnionej, towarzyszą temu depresja, nerwica, zabierając sens i radość życia.

Czym jest współuzależnienie?

Współuzależnienie to taki sposób reagowania na silnie stresową sytuację współżycia z osobą uzależnioną, który powoduje postępujące uwikłanie w tę sytuację. Osoba współuzależniona wprowadza zmiany, zmierzające do zatrzymania uzależnienia i poprawienia sytuacji rodzinnej, jednak to, co robi osoba współuzależniona, jedynie pogarsza i utrwala tę sytuację. Szukając z niej wyjścia, koncentruje się wyłącznie na osobie uzależnionej. Dlatego zmiany, które wprowadza, stają się sposobami przystosowania się do destrukcyjnego życia w związku, wzmacniają cierpienie, poczucie ogromnej bezsilności i w konsekwencji uniemożliwiają rozwiązanie problemu.

współuzależnienie osoba leczenie wolmed.pl

Jak odnaleźć sens w życiu osoby współuzależnionej?

By przerwać to błędne koło, osoba współuzależniona musi otrzymać profesjonalną pomoc terapeutyczną prowadzącą do odzyskania prawidłowego obrazu swojej sytuacji, równowagi wewnętrznej i spokoju. Po wielu latach doświadczeń w pracy z pacjentami uzależnionymi i ich rodzinami nasz ośrodek WOLMED stworzył kompleksową ofertę pomocy terapeutycznej dla osób współuzależnionych. Program terapeutyczny dla osób współuzależnionych składa się z uczestnictwa w grupie terapeutycznej, indywidualnych sesjach terapeutycznych, warsztatach i zajęciach dodatkowych (jak np. muzykoterapia).

Jak możemy Ci pomóc?

Aby pomóc osobom współuzależnionym w naszym prywatnym ośrodku leczenia uzależnień WOLMED powstał program pracy grupowej, który jest programem psychoedukacyjnym, tzn. zawiera elementy przekazywania wiedzy o chorobie alkoholowej i współuzależnieniu, ale głównie stwarza okazję do rozpoznawania własnej sytuacji rodzinnej, auto diagnozy oraz uczenia się i ćwiczenia nowych, konstruktywnych zachowań. Daje szanse na odzyskanie kontroli nad swoim życiem i ponowne zbliżenie się do rozumienia własnych potrzeb i oczekiwań, wzięcia odpowiedzialności za swoje życie.

Bliska Twojemu sercu osoba jest alkoholikiem? Jej destrukcyjne zachowania i używki, które regularnie przyjmuje sprawiają, że czujesz się bezsilny? Chcesz przestać czuć się za nią odpowiedzialny i naprawiać jej błędów? W naszej klinice opracowaliśmy program, który sprawi, że przestaniesz żyć w cieniu uzależnienia. Odzyskasz własną tożsamość i poczucie sprawczości, nauczysz się mądrze wspierać osobę uzależnioną i stawiać jej realne granice. Zacznij żyć bez bólu – z nami to możliwe!

współuzależnienie osoba leczenie współuzależnienia wolmed.pl

Przeczytaj również:

Odzyskaj kontrolę nad swoim życiemZ nami powrócisz do równowagi i znowu poczujesz radość

Zapraszamy Cię do skorzystania z indywidualnej formy pomocy – leczenia chorób psychiatrycznych i uzależnień w naszej klinice. Pamiętaj, powrót do zdrowia i równowagi psychicznej to powolny proces. W WOLMED stworzyliśmy komfortowe warunki, które skutecznie wspierają leczenie – czekamy na Ciebie!

skontaktuj się z nami