WOLMED ŁÓDZKIE

Nagłe rzucenie palenia do łatwych nie należy. Z jednej strony chęci są ogromne, z drugiej objawy odstawienne nie do wytrzymania. Palacze niejednokrotnie muszą zmierzyć się z bardzo silnym bólem głowy, zwłaszcza części czołowej, ale też rozdrażnieniem i dezorientacją. I wszyscy zgodnie pytają: Czy te objawy kiedyś miną? Jak im zaradzić? Jak skutecznie rzucić palenie? 

Odstawienie papierosów i niedostarczanie nikotyny organizmowi może mieć dwojakie reakcje – skutki fizyczne i psychiczne. U wieloletnich palaczy jedną z pierwszych jest ból głowy i zatok. W taki sposób organizm reaguje na brak nikotyny. Z kolei wzmożony kaszel to znak, że płuca zaczynają proces oczyszczania ze szkodliwych substancji. Naturalną reakcją jest też spowolniony metabolizm –  papierosy wpływają bowiem na perystaltykę jelit, ich odstawienie może skutkować zaparciami.

Kolejną reakcją organizmu jest też pobudzenie, rozdrażnienie, stany lękowe oraz problemy z koncentracją. Na tego typu dolegliwości uskarża się ok. 60% osób rzucających palenie.

Te objawy mogą utrzymywać się około 2 tygodni, do miesiąca, ale prawdą jest, że każdy organizm inaczej radzi sobie z okresem abstynencji. Wiele zależy od motywacji danej osoby, jej nastawienia psychicznego.  Uzmysłowienie sobie, że są to objawy przejściowe, może pomóc w skutecznym zerwaniu z nałogiem.

 

Od czego zależą objawy odstawienne?

Objawy towarzyszące rzuceniu palenia oraz ich intensywność zależą od liczby wypalanych papierosów, czyli ilości nikotyny dostarczanej do organizmu. Należy przy tym mieć na uwadze fakt, iż nikotyna jest jednym z najbardziej uzależniających organicznych związków chemicznych. Oznacza to, że nawet osoby silnie zdeterminowane mogą nie poradzić sobie z nieprzyjemnymi skutkami ubocznymi rzucenia palenia bez farmakoterapii.

 

Jak radzić sobie z objawami towarzyszącymi rzuceniu palenia?

W przejściu przez ten proces niekórym pomagają gumy bądź plastry antynikotynowe. Dostarczając do organizmu określoną przez producenta w danym środku ilość nikotyny łagodzą objawy odstawienia papierosów. Trzeba jednak pamiętać, że chociaż nie palimy, to cały czas dostarczamy nikotynę organizmowi. A przecież właśnie jej chcemy się pozbyć. 

W leczeniu uzależnienia od tytoniu stosowane są też tabletki, wydawane z przepisu lekarza, które zawierają cytyzynę. Jest to środek, którego budowa chemiczna podobna jest do nikotyny – stosuje się ją w niewielkich ilościach właśnie jako substytut nikotyny w leczeniu objawów głodu. Lek ten należy zażywać pod ścisłą kontrolą lekarza, bo  może powodować wystąpienie skutków ubocznych, jak nudności, wymioty, bóle głowy i serca.

Innym lekiem stosowanym w leczeniu uzależnienia od nikotyny jest farmaceutyk zawierający bupropion, który zwiększa ilość dopaminy w mózgu. To środek zwalczający depresję, ale w mniejszych dawkach w Stanach Zjednoczonych jest szeroko stosowany w redukcji głodu nikotynowego. Środek nie uzależnia, a podnosi nastrój, działa przeciwlękowo i przeciwdepresyjnie. Terapia lekiem zazwyczaj trwa od 2 do 3 miesięcy.

 

Jak radzić sobie z objawami odstawiennymi przy pomocy domowych sposobów?

W skutecznym rzucaniu palenia każdy może pomóc sobie sam. Poza silną motywacją należy stosować się do pewnych reguł, sprawdzonych przez osoby, które poradziły sobie z objawami odstawiennymi. Wśród nich jest produktywne spędzanie czasu. Zwłaszcza przez pierwszy tydzień powinny to być  przyjemne czynności, które pozwolą na odwrócenie uwagi od pojawiających się wówczas stanów lękowych czy rozdrażnienia.

Doskonałym sposobem na wyzwolenie endorfin, tzw. hormonów szczęścia, są ćwiczenia fizyczne. Skutecznie odwrócą uwagę od głodu nikotynowego oraz wspomogą dotlenienie organizmu. Ważne, by odbywały sie w sposób cykliczny. W naturalny sposób wpłyną na poprawę przemiany materii i spalanie kalorii. Osoby palące bardzo często nie rozpoczynają walki z nałogiem właśnie ze względu na obawę przed zwiększeniem apetytu i dodatkowymi kilogramami. 

W naturalnym oczyszczaniu organizmu z toksyn i łagodzeniu objawów odstawiennych pomocna będzie odpowiednia dieta, bogata w produkty zawierające błonnik, warzywa i owoce, przyjmowanie dużej ilości wody oraz soków owocowych.

Tylko kwestią czasu jest powrót gospodarki biologicznej organizmu na właściwe tory i całkowite oczyszczenie go z nikotyny. Niewątpliwie dodatkową motywacją będzie wizja poprawy kondycji… domowego budżetu. Z pewnością nie lada wrażenie zrobi kwota rocznie wydawana na papierosy. Wystarczy uwierzyć, że pieniądze można zaoszczędzić i wydać je na wymarzone wczasy lub dołożyć do kupna lepszego samochodu. W ten sposób uda się zrealizować marzenia i to za pieniądze, których na te cele pewnie zawsze brakowało.

*Powyższa porada jest sugestią i nie zastępuje wizyty u specjalisty. W przypadku problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.