Wolmed – ośrodek leczenia uzależnień. Nasze główne usługi to leczenie alkoholizmu, narkomanii, depresji, nerwic i psychoterapia.
Depresja – taka diagnoza postawiona przez lekarza psychiatrę przeraża. Budzi lęk, obawy o leczenie i jego skuteczność. Wiele osób zadaje sobie wówczas pytanie – dlaczego choroba dotknęła bliskiej mi osoby? Jeśli ma ona za sobą trudne przeżycia, bądź jest obciążona genetycznie, przyczynę jej powstania łatwiej jest ustalić. Są jednak pacjenci, którzy zachorowali na depresję na skutek przebytej choroby. Co może ją powodować?

brain

Depresję mogą wywołać różne uszkodzenia struktury mózgu, spowodowane stłuczeniem, niedokrwieniem występującym po udarze, krwiakiem mózgu, który mógł się ujawnić na przykład podczas wypadku samochodowego. Uszkodzenia mogą wystąpić na podłożu organicznym, co oznacza, że w przypadku danego zaburzenia stwierdzono cechy wskazujące na uszkodzenie tkanki nerwowej mózgu. Mogło do niego dojść np. z powodu urazu głowy, guza, stanu zapalnego, czy niedokrwienia mózgu.

Uszkodzenie mózgu ma bardzo poważne konsekwencje. Prowadzi do zaburzenia przewodnictwa nerwowego oraz funkcji, jakie pełnią endorfiny. Ich niedobór sprawia, że pacjent znacznie silniej odczuwa wszelkie urazy, a także czuje przygnębienie i smutek. Zmniejszone wydzielanie tzw. „hormonów szczęścia” może być przyczyną zaburzeń nastroju i właśnie depresji.

Uszkodzenia organiczne mózgu można wykryć w badaniach neuroobrazowych tomografii komputerowej. Na tej podstawie lekarz będzie w stanie stwierdzić, czy doszło do zaniku tkanki mózgowej czy też poszerzenia komór bocznych. Pomocnym badaniem jest rezonans magnetyczny oraz badania neuropsychologiczne – Test Pamięci Wzrokowej Bentona, tekst MoCA, skala depresji Hamiltona oraz test Montgomery. Tego rodzaju badania pomagają w zdiagnozowaniu depresji.

Pamiętajmy również, że depresja może mieć podłoże czynnościowe, związane z ciężką i stresującą sytuacją w życiu człowieka – śmiercią bliskiej osoby, zwolnieniem z pracy, trudnościami w związku. Ponadto może być wynikiem zaburzeń hormonalnych.

 
Leczeniem depresji zajmuje się lekarz psychiatra, stosując leki przeciwdepresyjne, tymoleptyki, poprawiające funkcjonowanie mózgu. Ich rolą jest zniesienie uczucia lęku i napięcia. Nie są to leki uzależniające. Poprawa stanu zdrowia może być odczuwana po 2-4 tygodniach. W leczeniu depresji konieczna jest też terapia w systemie behawioralno-poznawczym, o charakterze sesji indywidualnych i grupowych.

* Powyższa porada jest sugestią i nie zastępuje wizyty u specjalisty. W przypadku problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.