Wolmed – ośrodek leczenia uzależnień. Nasze główne usługi to leczenie alkoholizmu, narkomanii, depresji, nerwic i psychoterapia.

Antydepresanty – Fakty i Mity. Zobacz czym są i jak oddziałują na organizm człowieka.

To niebezpieczne leki, silnie uzależniają, trzeba je brać do końca życia, zatruwają organizm, popychają do samobójstwa… Antydepresanty…  krąży o nich wiele opinii. Trzeba jednak pamiętać, że mają szerokie działanie – zapobiegają myślom samobójczym, działają przeciwdepresyjnie i przeciwlękowo.

• Antydepresanty uzależniają.

Niektóre leki (antydepresanty) rzeczywiście mogą dawać objawy uzależnienia. Nie fizycznego, a psychicznego. Dlatego ich odstawianie musi następować w sposób stopniowy i umiejętny, nie z dnia na dzień, by nie wywołać szoku dla organizmu i nie dopuścić do wystąpienia niepożądanych objawów.

• Czy po ostawieniu leków depresja może wrócić ze zdwojoną siłą?

Leczenie pierwszego epizodu depresji trwa pół roku, zapobieganie nawrotom 2 lata. Tak dzieje się w większości przypadków. Są jednak osoby przewlekle chore, u których występują nawroty i konieczne jest branie leków przez dłuższy czas. Jeśli po trzech nieudanych próbach odstawienia leków dochodzi do nawrotu choroby, leki trzeba brać życia.

antydepresanty uzależnienie wolmed.pl• Antydepresanty to szkodliwe leki, które zatruwają cały organizm i niszczą wątrobę
oraz nerki.

Bardzo rzadko się zdarza, by pacjent z powodu leków antydepresyjnych miał podwyższone próby wątrobowe. W czasie ich przyjmowania konieczna jest kontrola stanu zdrowia pacjenta co pół roku i w tym czasie porównywane są parametry z początku leczenia. Powikłania występują bardzo rzadko. Z reguły ludzie dobrze tolerują leki przeciwdepresyjne.

antydepresanty uzależnienie ośrodek leczenia uzależnień wolmed• Antydepresantami leczy się najcięższe przypadki chorób, gdy psychoterapia nie pomogła.

Leki antydepresyjne najczęściej stosuje się razem z psychoterapią. Farmaceutyki dają ulgę w cierpieniu i działają szybciej niż psychoterapia. Efekty odczuwane są już po 2 tygodniach. Antydepresanty przepisuje się pacjentom w czasie depresji umiarkowanej, ciężkiej i lekkiej. Można je też podawać w zaburzeniach adaptacyjnych. Lekarz zawsze wybiera taki potencjał leku przeciwdepresyjnego, który wpływa korzystnie na cały organizm.

• Antydepresanty zmieniają osobowość i powodują, że człowiek nie jest sobą.

Pacjenci bardzo często, po 3-4 tygodniach brania leku, wracają do stanu sprzed choroby. Są jednak przypadki, gdy pacjent ma depresję nawracającą i jego osobowość się zmienia. Wraca obniżony nastrój i napęd, ale jest to spowodowane raczej nawrotem choroby, niż działaniem konkretnych leków.

• Leki antydepresyjne zaburzają gospodarkę hormonalną i powodują otyłość.

Niektóre leki mogą podnosić poziom prolaktyny, ale są takie, które w ogóle nie wpływają na gospodarkę hormonalną. Wpływ na wzrost wagi pacjenta też jest różny, jedni chudną, drudzy trochę tyją. Dlatego zasadą jest takie dobranie leków przez lekarza psychiatrę, które nie spowodują otyłości u pacjenta.

* Ten artykuł nie stanowi porady medycznej. Nie sugeruje on, ani nie promuje żadnej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy skontaktować się z lekarzem.

 

Przeczytaj również:

Warto także zajrzeć na