WOLMED ŁÓDZKIE

Nie każde dziecko odczuwa radość z powrotu do szkolnych zajęć, spotkań z kolegami i koleżankami. U niektórych uczniów pojawia się fobia szkolna. Czym może być spowodowany szkolny lęk? Jak się objawia i w jaki sposób można mu zaradzić? O tym na naszym blogu.

Fobia szkolna jest rodzajem zaburzenia lękowego, które powoduje nieproporcjonalny i przewlekły lęk związany z uczęszczaniem do szkoły. Nie ma jednej konkretnie określonej przyczyny, ale istnieje wiele czynników, które mogą przyczynić się do jej rozwoju. Fobia szkolna wiąże się z różnego rodzaju objawami emocjonalnymi oraz fizycznymi. Dziecko, które nie chce chodzić do szkoły, może obawiać się oddzielenia od rodziców, czy niepowodzeń w nauce w sytuacji, gdy boi się zawieść czyjeś oczekiwania. Lęk przed szkołą może rozwijać się w wyniku stresujących wydarzeń w tym miejscu, takich jak prześladowania przez rówieśników (np. znęcanie się) lub trudne relacje z nauczycielami. Gdy się nasila, dziecko odczuwa silne dolegliwości fizyczne, np. bóle brzucha, głowy, nudności, wymioty, bóle pleców. Mogą one być wynikiem napięcia i stresu związanego z pójściem do szkoły. W sytuacji, gdy dziecko nie potrafi radzić sobie ze stresem i emocjami, a także ma niskie poczucie własnej wartości, może być bardziej podatne na rozwijanie szkolnego lęku, obawiając się krytyki i odrzucenia przez rówieśników. Ponadto, fobia szkolna może występować równocześnie z innymi zaburzeniami psychicznymi, takimi jak depresja, ADHD lub zaburzenia lękowe.

Co powinno zaniepokoić rodziców? Na pewno powtarzające się dolegliwości fizyczne, które nasilają się rano, gdy zbliża się pora wyjścia z domu; próby uniknięcia pójścia do szkoły za wszelką cenę, powtarzające się przekonywanie rodziców, by pozwolili dziecku zostać w domu, a także trudności z zasypianiem i koszmary nocne.

Jeśli rodzice podejrzewają, że ich dziecko ma lęk przed szkołą, powinni rozważyć konsultację z psychologiem, który może pomóc zrozumieć przyczyny lęku i dostosować odpowiednią terapię lub wsparcie. Ważne jest, aby pomóc dziecku w rozwijaniu zdrowych strategii radzenia sobie ze stresem szkolnym. Niewątpliwie potrzebuje ono wsparcia emocjonalnego i zrozumienia ze strony rodziców i opiekunów. Upewnij się, że dziecko wie, że jesteś gotowy wysłuchać jego obaw i uczuć, a także zapewnić bezpieczne miejsce do wyrażania lęku. Istotna jest też współpraca z nauczycielami i szkołą. Nauczyciele mogą pomóc w dostosowaniu środowiska szkolnego, aby uczynić je bardziej komfortowym dla dziecka. Możliwe jest także uzyskanie pomocy edukacyjnej lub wsparcia psychologa szkolnego. Ponadto, dziecko poczuje się bezpieczniej, gdy będzie wiedzieć, czego może spodziewać się każdego dnia, a temu służy stworzenie jasnej i spójnej rutyny. Pomocne jest nagradzanie dziecka za każdy mały postęp w pokonywaniu lęku. Pozytywne wzmocnienie może pomóc zmotywować je do podejmowania kroków w kierunku uczestniczenia w szkole.

Proces przezwyciężania fobii szkolnej może być długi i wymaga cierpliwości. Dziecko będzie potrzebować czasu na nabranie pewności siebie i radzenie sobie z lękiem. Każde dziecko jest inne, więc podejście do leczenia fobii szkolnej może się różnić. Kluczową rolę odgrywa otwarta komunikacja między dzieckiem, a jego opiekunami oraz współpraca z psychologiem lub psychoterapeutą, aby dostosować odpowiednie oddziaływanie terapeutyczne.

Zdj. www.pixabay.com/klimkin

* Powyższa porada jest sugestią i nie zastępuje wizyty u specjalisty. W przypadku problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

*Powyższa porada jest sugestią i nie zastępuje wizyty u specjalisty. W przypadku problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.