WOLMED ŁÓDZKIE

Lato to czas wakacji, grillowania i spotkań z przyjaciółmi. Jednak wraz z ciepłymi dniami nadchodzą również wyzwania zdrowotne, zwłaszcza w kontekście picia alkoholu. Jego spożycie w czasie upału może prowadzić do szeregu zagrożeń dla zdrowia, o których warto wiedzieć. Dlaczego picie alkoholu w czasie upału może być niebezpieczne? Jakie kroki podjąć, aby skutecznie chronić się przed tymi zagrożeniem? O tym na naszym Blogu.

Upał sprawia, że organizm bardziej intensywnie się pocąc, co prowadzi do utraty wody i elektrolitów. Alkohol jest znanym diuretykiem, czyli substancją sprzyjającą oddawaniu moczu. Kombinacja picia alkoholu i ciepłej pogody może znacznie zwiększyć ryzyko odwodnienia. Organizm szybko traci wodę, której potrzebuje znacznie więcej na spalenie wypitego alkoholu – przy jednym piwie powinno to być dodatkowe 250 ml wody. Podczas odwodnienia dochodzi do utraty jonów (głównie potasowych i sodowych). A to, w początkowej fazie odwodnienia, prowadzi do bólu głowy, osłabienia, omdleń, nudności i wymiotów, niedociśnienia oraz podwyższenia temperatury ciała.

Alkohol wpływa też na zdolność organizmu do utrzymania prawidłowej temperatury ciała. W czasie upału organizm już sam w sobie próbuje poradzić sobie z regulacją temperatury, a spożycie alkoholu może zakłócić ten proces, zwiększając ryzyko przegrzania organizmu. Prowadzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych, co może zwiększyć uczucie gorąca. W połączeniu z wysoką temperaturą atmosferyczną może to skutkować nadmiernym przegrzaniem organizmu, a nawet udarem cieplnym.

Jak się chronić?

W upalne dni należy pamiętać o utrzymaniu odpowiedniego nawodnienia. Pić regularnie wodę, co pomaga zminimalizować ryzyko odwodnienia. Znając potencjalne ryzyka, warto rozważyć ograniczenie ilości spożywanego alkoholu. Przesadne picie może zwiększyć nie tylko zagrożenie odwodnieniem, ale również negatywnie wpłynąć na zdolność organizmu do regulacji temperatury. Istotne jest odpowiednie ubranie, lekkie i przewiewne, w jasnych kolorach oraz nakrycie głowy, pomagające uniknąć intensywnego działania słońca i gorąca.

Uważaj na objawy!

Bądź świadomy swojego samopoczucia. Jeśli poczujesz zawroty głowy, nudności, osłabienie czy inne niepokojące objawy, nawodnij się i zrelaksuj w cieniu. W przypadku poważniejszych objawów, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem.

W czasie upałów szczególnie uważać powinny osoby przyjmujące leki przeciwpsychotyczne, inaczej neuroleptyki, stosowane w leczeniu różnych zaburzeń psychicznych, a także pochodne antydepresantów, efedryny, czy nawet leki przeciwhistaminowe leczące alergię. Poprzez zwężenie naczyń krwionośnych, które powodują wymienione leki, zwiększa się wrażliwość na ciepło. Dlatego osoby, które je przyjmują, a także pacjenci leczący się na nadciśnienie czy niewydolność serca, muszą pamiętać o wypijaniu większej niż zazwyczaj ilości wody. W czasie upałów powinny to być 2-3, a nawet 4 litry dziennie. Dobrze jest też wybierać lekkostrawne potrawy i dołączyć do codziennego jadłospisu dużo warzyw i owoców.

Zdj. www.pixabay.com/Alexas_Fotos

*Powyższa porada jest sugestią i nie zastępuje wizyty u specjalisty. W przypadku problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.