WOLMED ŁÓDZKIE

Uzależnienie od narkotyków wymaga długotrwałego leczenia. Nie ma jednak innego sposobu na zerwanie z nałogiem. Chcesz wiedzieć, jak rozpocząć walkę z uzależnieniem? Przeczytaj poniższy wpis. 

By skutecznie poradzić sobie z władzą, jaką mają nad Tobą narkotyki, potrzebujesz jasnego umysłu i silnego organizmu. Najważniejsze, to przyznać przed samym sobą, że problem istnieje i podjąć decyzję, aby coś zacząć z tym robić. Na początek – detoks ponarkotykowy. 

Odwyk narkotykowy niewiele różni się od alkoholowego z uwagi na to, że oba uzależnienia mają podobne mechanizmy powstawania. Stanowią one połączenie uzależnienia fizycznego z psychicznym. Detoks ma na celu oczyszczenie organizmy z toksycznych związków i przygotowanie go do kompleksowej walki z nałogiem. Odtruwanie organizmu przy uzależnieniu od narkotyków nie uwalnia od nałogu. Pozwala jednak na znaczne odbudowanie kondycji organizmu i poprawę samopoczucia. Dzięki temu pojawia się też pozytywne myślenie, a wraz z nim – deklarowanie chęci wyzdrowienia. To pierwszy krok do osiągnięcia celu.

Detoks trwa minimum 7 dni i nie jest przyjemnym etapem odwyku narkotykowego. Wiąże się z przyjmowaniem kompozycji preparatów, których celem jest łagodzenie fizycznych skutków odstawienia. Są to kroplówki z płynami infuzyjnymi, krystaloidami, witaminami, elektrolitami i odpowiednimi lekami. Dzięki nim udaje się złagodzić fizyczne skutki odstawienia narkotyków. Podczas detoksykacji pojawiają się takie objawy, jak zmęczenie, zaburzenia snu, wymioty, bladość skóry, dreszcze, gorączka, a nawet halucynacje i lęki. Leki mają głównie działanie objawowe, co zmniejsza dyskomfort i pozwala przywrócić w miarę normalne funkcjonowanie organizmu.

Leczenie uzależnienia od narkotyków przebiega w trzech etapach. Pierwszym z nich jest radykalne odtrucie organizmu, czyli wspomniany detoks. Drugi etap wiąże się z przystosowaniem ustroju do akceptacji funkcjonowania bez wspomagania chemicznego. W tym okresie pacjenci otrzymują łagodne środki farmakologiczne, a także kompozycje witamin i minerałów, które wzmacniają organizm. Po przejściu przez okres leczenia fizycznego uzależnienia, nadchodzi pora na psychoterapię. Stanowi ona bardzo ważny element, ponieważ pozwala na zrozumienie powodów sięgania po zakazane substancje i uświadamia skutki ich stosowania. Podczas terapii stacjonarnej, indywidualnej i grupowej, która powinna trwać co najmniej 4 tygodnie, pacjent uczy się też rozwiązywania problemów, umacnia swoją samoocenę, wyzwala od lęków i przygotowuje do życia wolnego od narkotyków. 

*Powyższa porada jest sugestią i nie zastępuje wizyty u specjalisty. W przypadku problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.