WOLMED ŁÓDZKIE

JAK WYGLĄDA POMOC PSYCHIATRYCZNA W CZASACH PANDEMII KORONAWIRUSA?

Pandemia Koronawirusa odbija się negatywnie na każdej sferze naszego życia. Nawet nie ma potrzeby wymieniania zamkniętych instytucji oraz miejsc publicznych, ponieważ wszyscy doskonale wiemy, że większość z nich nie funkcjonuje wcale lub działa w bardzo ograniczonym zakresie. Covid-19 oznacza również utrudniony dostęp do wielu placówek zdrowia publicznego. Zwykła wizyta w przychodni już nie jest taka zwykła, gdyż rosnąca liczba zarażonych wirusem SARS-Cov-2 uświadamia nam, jak dużym ryzykiem obłożony jest teraz kontakt z innymi ludźmi. Wprowadzone zostały procedury, które mają na celu zminimalizowanie tego zagrożenia. W tym samym czasie w naszym kraju są tysiące ludzi, korzystających regularnie z pomocy lekarzy psychiatrów. Wiąże się to z koniecznością regularnych wizyt w gabinecie specjalisty. Potrzebna jest kontrola stanu zdrowia pacjenta oraz przepisanie odpowiednich leków. Jak zatem odbywa się to w czasach obecnych ograniczeń.

JAK TERAZ WYGLĄDAJĄ WIZYTY

Bardzo istotnym elementem leczenia psychiatrycznego jest odpowiedni wywiad, czyli fachowa rozmowa lekarza z pacjentem. Podczas pierwszej wizyty trwa on zwykle kilkadziesiąt minut. Podczas kolejnych jest równie ważny, aby psychiatra mógł ocenić stan oraz kierunek leczenia. Ze względu na to, że większość procesu diagnostycznego odbywa się poprzez rozmowę, wizyta u lekarza psychiatry może odbyć się telefonicznie lub online poprzez programy do wideokonferencji, jak np. Skype, Whatsapp lub podobne. I należy tu podkreślić, że nie jest to forma zastępcza tradycyjnej wizyty.

WIZYTA TELEFONICZNA LUB ONLINE JEST PEŁNOWARTOŚCIOWĄ FORMĄ LECZENIA PSYCHIATRYCZNEGO.

Dlatego nie należy jej się obawiać i odkładać na później umówienia się do specjalisty, licząc na złagodzenie obecnie panującej sytuacji.

JAK ROZPOCZĄĆ LECZENIE

Aktualne warunki i ich negatywne reperkusje mogą i działają przygnębiająco. Mogą przyczyniać się do powstania lub rozwoju już istniejących przypadłości psychicznych takich jak depresja, nerwica lub zachowania kompulsywne. Są to również ciężkie czasy dla osób uzależnionych, zwłaszcza jeśli podlegają one ścisłej kwarantannie i nie mogą liczyć na osobiste wsparcie innych. Co zrobić jeśli znajdziesz się w takiej sytuacji i czujesz, że negatywne emocje wymknęły się spod kontroli? Wtedy również należy oraz powinno się szukać pomocy umawiając się na telefoniczną wizytę u psychiatry. Taka wizyta ma jeszcze jedną zaletę: odbywa się bez wychodzenia z domu, w znanym i bezpiecznym otoczeniu. 

A CO Z RECEPTAMI?

W przypadku wizyty lekarskiej przeprowadzanej na odległość bardzo pomocne okazują się funkcjonujące od początku tego roku E-RECEPTY. Dzięki tej innowacji pacjent może otrzymać receptę w postaci kodu wysłanego na telefon lub wiadomości email. Aby taką receptę zrealizować wystarczy w aptece podać ten kod wraz numerem PESEL pacjenta. Całą procedurę znacznie usprawnia posiadanie Internetowego Konta Pacjenta.

JAK SIĘ UMÓWIĆ NA ZDALNĄ WIZYTĘ U PSYCHIATRY

Osoby, które są w trakcie leczenia psychiatrycznego zrobią najlepiej, jeśli skontaktują się ze swoim lekarzem i z nim ustalą sposób oraz termin przeprowadzenia wizyty. Jeżeli ktoś nigdy nie był pacjentem poradni zdrowia psychicznego, ale chciałby skorzystać z konsultacji psychiatrycznej, może poszukać numeru telefonu do odpowiedniej poradni w internecie. Obecnie większość tego typu placówek ma na swoich stronach internetowych informacje dotyczące możliwości przeprowadzania wizyt na odległość.

Pamiętaj, że zdrowie psychiczne ma duży wpływ na ogólną odporność organizmu i należy o nie dbać również w czasach epidemii.

 

Szczegółowe informacje dotyczące umawiania wizyt telefonicznych w czasie epidemii SARS-CoV-2 można znaleźć na stronie Kliniki Wolmed

 
 
* Ten artykuł nie stanowi porady medycznej. Nie sugeruje on, ani nie promuje żadnej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy skontaktować się z lekarzem.

*Powyższa porada jest sugestią i nie zastępuje wizyty u specjalisty. W przypadku problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.